baskentpostasi @ gmail.com

28 yıldır Birleşmiş Milletler’nin (BM) kabul ettiği Azerbaycan’a ait coğrafyada bulunan ve Azerbaycan Türklerinin asıl sahibi olduğu ‘Dağlık Karabağ’ da Ermenilerin yenilgiyi kubul etmesiyle ve akabinde Rusya’nın devreye girmesiyle birlikte savaş sona erdi. En azından açıklamalar böyle…

İnşallah bu kadim topraklara bir an evvel barış gelir… Türkiye ve Azerbaycanlı Türkler olarak tek temennimiz budur.

Lakin son günlerde yaşananlar hiçte barışı getirecek gibi gözükmüyor.

Televizyonlarda zafer çığlıkları atan kardeşlerimizin bu sevinci kalıcımı, yoksa geçici mi olacak?

Türkiye bu işin neresinde?

Azerbaycan, düşürdüğü Rus helikopterinden sonra korktuğu için mi yelkenleri indirdi?

Peki şimdi Karabağ Savaşı’nı kim kazanmış oldu?

Ermenistan bu savaşı sahada kaybetti bu kesin.

Asıl savaş bundan sonra başlıyor!

Savaşın başından sonuna kadar sessiz kalan Rusya, iki aydır olayları Türkiye gibi yakından takip ediyordu nihayetinde Şuşa kenti Azerbaycan Ordusu tarafından alınanca uydurma bir provakasyona imza attı.

Rusya artık İran sınırında…

Azerbaycan topraklarında yani İran’a yakın bir noktada eski bir Rus helikopterine koordinatları bağlı olduğu birlikten yanlış verildiği için Azerbaycan topraklarına girmesi ve akabinde Azerbaycan Ordusu tarafından kimliği tesbit edilemediği için düşürüldü!

Bu helikopterin orada işi neydi? Kim gönderdi ve neden alçak uçuş yapıyordu? Bu helikopter düşürme olayı normal bir olay değildi…

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev , Rus helikopterinin düşürülmesinin hemen ardından telefonla Rusya lideri Putin’i arayarak ; Olayın kaza ile olduğunu ve tüm ekonomik kayıpların tanzim edileceğini belirtiyor ve ölen iki Rus pilot için üzgün olduğunu ve taziyelerini belirtiyordu. Olay da basına böyle yansıyordu.

Bu helikopter düşürme olayı tamamen Rusya’nın bir oyunuydu!

Bana göre, ona göre değil, bu olayı Türkiye istihbaratı NET olarak biliyor…

Rusya Karabağ’a asker gönderebilmek için bu senaryoyu yazdı ve gerçek amacına ulaştı. Çünkü Karabağ’ın düşmesi an meselesiydi, sadece üç şehir kalmıştı ve bir hafta içinde Karabağ düşecekti.

Rusya bunu gördü ve helikopter projesini hayata geçirdi.

Olay Azerbaycan’ı korkuttu ve hemen vakit geçirmeden helikopter düşürme olayı gece meydana geldi devamında sabah saatlerinde Rusya yaklaşık 2 bin askerini silahlı bir şekilde Karabağ’a ulaştırdı!

Yani plan önceden yapılmıştı!

Bir saat sonra bir anlaşma olduğu ve bu anlaşma neticesinde Azerbaycan’ın bir takvim doğrultusunda 50 kusur günde aldığı Karabağ’ın yüzde 40’lık kesimine sahip olacağı , belli bir takvim dahilinde de geri kalan şehir ve köyler Azerbaycan’a teslim edilecekti. Azerbaycanlı kardeşlerimizin sevinci işte bu yüzden…

-Karabağ’da olan Rus askeri barış gücü görevimi yapacak? yaksa çekiç gücü görevimi yapacak?

Azerbaycan, Karabağ’ı sahada aldı, inşallah diplomaside de alabilir!

Buraya kadar her şey basına yansıdı. Peki ya basına yansımayanlar neler?

Açıkçası benim Rusya’nın bu planına ve oyununa karşı kuşkularım var.

Rusya beş kuruş para harcamadan ve kan akıtmadan Kafkasya’nın güneyine doğru iniverdi! Büyük oyun kurucu olmak işte böyle bir şey…

Rus askerleri bırakın Ermenistan’ı, Türkiye sınırına kadar geldi… Şu anda İran sınırında ve Nahçıvan sınırında söz sahibi! Şimdilik 5 yıl kalacakmış. Neden 3,4 , 6 yada 7 değil de 5 yıl… İşte orası muamma! ABD seçimleri, Türkiye seçimleri, K.Irak, Suriye, Libra vs… İnşallah Rusların niyetini Türkiye doğru okuyarak doğru hamleler yapabilir…

Bence 5 yıl falan değil Rus askeri sonsuza kadar orada kalacak…!

Türkiye’den Nahçıvan’a ve Nahçıvan’dan da Azerbaycan’a açılacak bir tampon bölgeden karayolu açılacakmış! Vs… Ama kontrolü Azerbaycan yerine Rus askerlerinde olacakmış! Burada da soru işareti var.

Türkiye, savaşın Azerbaycan’ın zaferi ile neticeleneceğini ve akabinde de masa kurulmasını beklerken Rusya ordusu Karabağ’a giriverdi. Yani yanisi şu; Rusya eski bir helikopterini ve iki pilotunu feda ederek Karabağ’a ve hatta tüm Kafkaslar’a hakim odu.

Yani Rusya sıcak deniz ve topraklara Suriye ve Mısır politikası ile zaten inmişti… Şimdi Kafkaslardaki bu stratejik planıyla da İran sınırına kadar dayandı. Yakında Türkiye ile Rusya sınır komşusu olursa hiç şaşırmamak lazım!

Tabi ki tüm bu kargaşa Amerika’daki seçimler döneminde yaşandı. Amerika kendi iç seçimleriyle uğraşırken ne Kafkaslara , nede Irak, Suriye ve Libya’ya zaman ayırabildi.

Peki bundan sonra Rusya, Amerika ve Türkiye nasıl bir politika izleyecek doğrusu merak konusu.

Bekleyip göreceğiz…

Oyun kurucular, Irak’ta, Suriye’de ve Libya’da petrolü düşünürken , Karabağ’da da bugünkü değeri tam tamına 520 milyar doları bulan altın ve çok kıymetli madenleri düşünüyor!

Tam tamına 28 yıl 6 aydır Dağlık Karabağ’daki altın madenlerini kim çıkartıyor sanıyorsunuz? Fransa başta olmak üzere Amerika, İsviçre, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Rusyalı maden şirketleri! Yani Azerbaycan’a ve Ermenistan’a bir kuruş bile koklatmadılar!

Peki bundan sonra ne olacak?

Dağlık Karabağ’da kim söz sahibi olacak? Gerçek sahibi olan kardeşlerimiz Azerbaycan mı? Yoksa 28 yıldır olduğu gibi batılı sömürgeci dev şirketler mi? Yada tek başına Rusya mı?

Görünen o ki yakın bir zamanda Ermenistan’da Rusya kontrolünde olan bir yönetim oluşacak… Dağlık Karabağ’da da yeni bir proje devreye sokulacak.

Yani yakın bir zamanda formalite gereği yeniden kurulacak masada kim kazanacak? Bunu bize zaman gösterecek…

Allah devletimize güç kuvvet versin… Allah devletimizi yönetenlere hata yaptırmasın…

GÜNÜN SÖZÜ

“İt kimin çanağını yalarsa o’nun kapısını bekler… Kurt aç kalır ama asla köpekleşmez.”