baskentpostasi @ hotmail.com

 

-Kastamonu’nun Vuhan’ı : TOSYA

 


Aslında bugün ‘Geçmiş olsun Kastamonu” başlıklı bir yazı yazmayı düşünmüştüm . Kastamonu Devlet Hastanesi’ne Covid-19 ile ilgili son bir haftadır Tosya’nın dışında vaka sayısı gelmiyordu.

Türkiye genelin de her geçen gün azalan vaka sayısı Kastamonu’da da hızla azalıyordu. Tam bu işi atlattık derken ortaya birden bire Tosya çıkıverdi.

Peki tüm ilçeler bu işi atlatmayı başardı da Tosya neden başaramadı diye birazcık araştırma yaptım. Aldığım bilgiler inanılır gibi değildi.

Hükümet bir an evvel bu sıkıntıdan kurtulmak için ülke genelinde katı kurallar alırken ve bu kurallara toplumun büyük bir kesimi harfiyen uyarken Tosya’da maalesef büyük bir çoğunluğun uymadığı gerçeğini üzülerek öğrendim.

Mesela Cide Kaymakamı son 20 günde kurallara uymayan onlarca insana para cezası keserken, denetimleri de en üst seviyelere çıkartarak vaka sayısını sonlandırmışken yine diğer ilçelerimizde denetimler üst seviyede devam ediyorken neden Tosya’da insanlar toplu iftar yemeklerinde buluşuyor? Dahası neden Tosya’da insanlar evlerde gizli gizli toplu teravih namazı kılıyor?

Anlaşılır gibi değil…

Tosya’dan ve Kastamonu’daki devlet erkanından aldığımız bilgi bu yönde.

Diğer ilçelerimizdeki denetimlerin Tosya’da yapılmaması nedeniyle Covid-19 virüs salgını bu ilçemizde kelimenin tam anlamıyla patladı. Önümüzdeki günlerde sadece Tosya ilçesi garantinaya alınırsa hiç şaşırmam.

Kastamonu’da ilk vaka görüldüğü günden bugüne kadar toplam şüpheli sayısı yaklaşık olarak 2 bin 600. Dikkat edin hasta sayısı değil şüpheli sayısı… Bu sayının içinden testleri pozitif çıkan hasta sayısı sadece 162. Çarşamba günü itibariyle yoğun bakımda yatan hasta sayısı ise sadece 6 olurken , an itibariyle hastanede yatan covidli hasta sayısı ise sadece ve sadece 28’dir. Bugüne kadar Covid-19’dan ölen hasta sayısı ise sadece 6’dır. Bu rakamlar Kastamonu profilindeki diğer iller ile kıyaslandığında son derece sevindiricidir.

Türkiye bu salgını en az hasarla atlatırken, Kastamonu’da diğer illere oranla çok çok az bir hasarla atlattı derken ortaya birden bire Tosya’daki bazı insanların vurdum duymazlığı nedeniyle vaka sayısı hortlayıverdi.

20 Mayıs itibariyle rakamlar üzerinden gidersek, Devlet Hastanesi’nde şüpheli tedavi gören hasta sayısı sadece 25 ve bu hastalarında büyük bir çoğunluğu Tosyalı.

Sadece 20 Mayıs Çarşamba günü Tosya’dan gelen şüpheli vaka sayısı 20 civarındaydı.

Bu yazıyı yazmadan önce son güncel rakamları almak için dün akşamüzeri Sağlık teşkilatında görevli kaynağımı aradım ve aldığım cevap aynen şuydu; “ Tosya yıkılıyor!”

Nasıl yani demeye kalmadı “ Abi bugün Tosya’dan gelen şüpheli sayısı değil dikkat et pozitif vaka sayısı tam tamına 33 , bu rakam görülmüş bir şey değil. Hepimiz şoklardayız. Tüm sağlık çalışanları vaka bitti, artık hepimiz evlerimize gidebileceğiz diye sevinirken birden bire Tosya tabiri caizse bizi şoka uğrattı.Şu anda Tosya’nın dışında Covid servisinde hastamız yok.”

Taaa başından beri 162 pozitif vaka varken bugün Tosya’dan tam tamına 33 pozitif vaka geldi.

Bu olacak bir şey değil.

Ne adını bilirim ne kendisini tanırım hiç karşılaşmadım sadece sosyal medyadan takip ediyorum.

Sayın Kaymakam…

Belki çok iyi bir insansınız bilmiyorum. Ancak aldığım bilgi o yönde bu işin iki müsebbibi varsa biri sizsiniz diğeri kurallara uymayan bazı Tosyalı hemşehrilerimiz…

Cide’de, Taşköprü’de ve diğer ilçelerde kurallar sert bir şekilde uygulanıyor da neden Tosya’da uygulanmıyor?

Tüm diğer ilçelerde bırakın diğer katı kuralları maskesiz dahi sokağa çıkan onlarca yüzlerce insana ceza yazılmışken neden Tosya’da yazılan ceza oranı düşük ve sıkı bir denetim yapılmıyor?

Tosya’da toplu iftar ve evlerde teravih namazı kılındığını ben taaa Kastamonu’dan duyarken emrinizde o kadar çalışan olmasına rağmen siz duymadınız mı?

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil fabrikasını çok pozitif vaka var diye 15 gün süreyle kapattınız.Bu son derece doğru bir karardı. Lakin neden toplu iftarlara vede evlerde gizli gizli teravih namazlarına izin verdiniz. İlçede covid-19’n patlamasının tabiî ki ana sebepleri bu değil, bir sürü etken var. İlçe dışından çalışmaya gelen onlarca geçici işciler neden takip edilmedi?

Kastamonu genelin de kısıltlamalar devam ediyorsa bunun tek nedeni Tosya’dır… Aylardır Sağlıkçılar evlerine gidemedi, misafirhanelerde kalıyorlar. Hepsi çoluk çocuklarından ayrı , kim verecek bunun hesabını? Tamam sağlıkçıların görevi bu ama tüm ilçelerde bu iş bitirilmişken neden Tosya’da bitirilemedi?

Şimdilerde herkes Kastamonu’nun Vuhan’ı Tosya diye konuşuyor.

Herkes kurallara uyuyor, herkes günlerdir ve hatta aylardır camilere dahi gidemezken Tosya’da bazı kural dinlemez kesimlerin cezasını şimdi tüm Kastamonu çekiyor…

Temennim odur ki, tüm ülke genelinde uygulanan sıkı kurallar vakit kaybetmeden Tosya’da da uygulanır ve bir an evvel Tosya bu salgını atlatır.

Acilen vakit geçirilmeden ve de çok geç olmadan Tosya garantinaya alınmalı… İlçeye giriş çıkışlar üst seviyede kısıtlanmalı. Gerçekten durum çok vahim.

GÜNÜN SÖZÜ

“Baskısız yongayı yel alır; sahipsiz tarlayı sel alır.”