baskentpostasi @ gmail.com

Bir süre önce gözlerimden küçük bir operasyon geçirdiğim için aslında bir kaç hafta daha yazmayacaktım.

Dün Ankara’dan gelen bir rapor sonrasında bu makaleyi zorda olsa kaleme alabildim.

Öncelikle Kastamonuspor’un performansına değinmek gerekiyor. Kastamonuspor hala iyi oynamıyor. İyi oynamadan Pazarspordeplasmanından 3 puan ile döndü, iyi oynamadan kupada tur atladı ve yine Cumartesi günü iyi oynamadanFethiyespor karşısında zar zorda olsa bir puan alabildi.

Sezona  son anda kurduğu takım ile olması gerekenden çok çok geç başlayan Kastamonuspor ilk 4 hafta istenilen performansı doğal olarak sergileyemedi. Lakin artık herkes kırmızı-siyahlılardan güzel futbol bekliyor.

Gazi’deki son iki maçını rahatsızlığım dolayısıyla izleyemedim. Bizim sitenin görevlisi Recep’den alıyorum haberleri…

“Recep Kastamonuspor nasıl oynadı? Yok abi ya ben bile onlardan iyi oynarım!

-Nasıl yani

-Evet abi yok takımın sahada yürüyecek dermanı yok.

-Peki neden böyle Recep.

-Valla bilmiyorum ama takım yaşlı ve geç form tutar diyorlar.

-Peki Recep, umudun var mı? Var abi, bu takım bir form tutarsa içerde, dışarda vura vura gider…

Koyu Beşiktaşlı olan ve futbolu çok seven bizim sitenin görevlisi Recep işte böyle diyor Kastamonuspor ile ilgili…

Dün akşam oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe ile ilgili ise bizim Recep’in tahmini Fenerbahçe farklı galip gelir!

Kısaca Kastamonuspor hala hazır değil ve etkisiz futboluna devam ediyor.

Şimdi gelelim Ankara’dan gelen rapora…

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi Teleskop Kamuoyu Araştırma şirketine MHP’li belediye başkanları ve belediyelerle ilgili “ SosyalMedyaPerformans Raporu” hazırlatmış.

Ankara’daki üst düzey dostumuz henüz rapor belediyelere ulaşmadan bana ulaştırdı.

Bu rapora gere belediyelerin ay ay sosyal medya etkileşimi ve başkanların sosyal medya kullanımı ve etkileşimi ölçülmüş.

MHP’li Belediyelerin arasında Kütahya Belediyesi sosyal medyayı en etkili kullanarak birinci olurken, Manisa Büyük Şehir Belediyesi ikinci ve Amasya Belediyesi ise üçüncü olmuş durumda. Bu ölçümde Kastamonu Belediyesi 4’ncü sırada yer almış.

-Facebook analiz raporunda  Manisa birinci ,Kütahya ikinci ve Kastamonu Belediyesi ise 3’nü sırada.

-Twetter analiz raporunda Kütahya birinci, Manisa ikinci ve Amasya ise üçüncü sırada yer almış.

-İstegram analiz raporunda birinci Kütahya , ikinci Manisa ve üçüncü Amasya olmuş.

Analiz raporunda Kastamonu’nun MHP’li Belediye Başkanı R.GalipVidinlioğlu’nun birincilik kürsüsüne çıktığı tek alan takipçi değişimi konusunda yapılan değerlendirme olmuş. Bu alanda ikinciliği Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, üçüncülüğü ise Manisa Büyük Şehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün olmuş.

Başkanların kişisel sosyal medya raporu gönderi etkileşim paporuise şöyle sıralanmış durumda.

Birinciliği Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İkinciliği Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve üçüncülüğü ise Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun aldı. Bu alanda Kastamonu Belediye Başkanı R.GalipVidinlioğlu11  başkan arasında 9’uncu sırada kendisine yer bulabilmiş.

Peki bu raporne anlamageliyor?

Bu rapor şu anlama geliyor;  MHP’li Belediyelerin ve başkanların seçmenleriyle iletişim konusunda sosyal medyayı olumluyada olumsuz yönde kullanıp kullanmadığını gösteriyordu. Kastamonu Belediye Başkanı R.GalipVidinlioğlu’nu bu raporda birincilik kürsüsüne çıkaran tek konu ise sosyal medyada takipçi değişimi alanında oldu. Galip başkanın sosyal medyada etkileşim alan seçmenlerinin her etkileşimde değişkenlik olması olarak yorumlayabiliriz bu konuyu.

Raporu gönderen arkadaşıma bu çalışma bana güzel ve değişik geldi. Peki  genel merkezin belediyelerin ve başkanların yatırım ve çalışma performansı konusunda bir raporlama araştırması var mı diye sordum.

-Olmazmı?  Dedi ve devam etti “ Hem de aylık ve yıllık raporlar yapılıyor”

-Peki bana onu da gönderebilirmisin dedim.

-Bu raporu genel merkezin izni olmadan gönderemem dedi.

-Bende bize asıl o rapor lazımdı…  Ama seni anlıyorum. Ben o raporu bir şekilde elde edeceğim ve sonuçlarını yazacağım dedim ve bu sosyal medya analiz raporunu  gönderdiği için teşekkür ettim.

Evet değerli okuyucularım gördüğünüz gibi MHP Genel Merkezi, il il, ilçe ilçe başkanlarının nasıl çalıştığını rapor ediyor. Hemde bunu bağımsız bir araştırma şirketine yaptırıyor. Çalışmaları yapıyor birde sosyal medyadaki iletişimi de raporluyor. Bu çok önemli… Çünkü bu raporlama önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde çok lazım olacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Araştırma yapan her zaman yeni şeyler öğrenmeyehazırdır.”