yokbosunayazma @ gmail.com

Müzik sanatçısı Cat Stevens yàni İslâm olduktan sonraki adıyla muhterem Yusuf İslâm kardeşimiz İslâm’ı hakikaten iyi anlamış biri.

Malûmâlileri Yusuf kardeşimiz, Cat Stevens ismiyle yaptığı albümlerle 1960 ve 1970'li yıllara damga vuran, 1977'de ise Müslüman olmayı seçen dünyaca ünlü bir sanatçıdır.

Sanatçı kardeşimiz Türkiye’de konser verecek. Bu nedenle AA tarafından kendisiyle bir mülakat yapılmış. İslâm’ı neden seçtiğinden başlıyor, İslâm’ın asıl hedefine kadar sorulan sorulmayan her konuda pek güzel şeyler söylüyor.

“Biri çıkıp ön yargı duvarlarını yıkıp zorlukların üstesinden geldiğinde, insànlarda yankı uyandırıyor. (.......) Çünkü bir kapıdan geçip, Müslüman olacak kadar cesurdum. Bence bu büyük bir şeydi” diyen ünlü sanatçı Yusuf İslam, sevilen şarkılarını seslendireceği Türkiye konserlerine de değinerek, “bu benim için çok önemli bir şey. Umarım herkes yaptığım işi gerçekten sever" demiş.

Sanatçı kardeşimizin bende en ziyâde takdir uyandıran sözleri ise İslâm’ın hedefleri konusundaki görüşleri ya da tesbitleridir:

“Biliyorsunuz benim duygularım her zaman barıştan yana. Türkiye'nin geçmişte çok dayak yediğini, çokça baskı altında kaldığını biliyorum. Müzik bazen bizi bu dünyada bulamadığımız ama hayâlini kurduğumuz yere götürebilir. Bence bu paylaştığımız ortak bir rü’yâ. Milliyeti, ülkesi veya pasaportu ne olursa olsun, dünyanın her yerinde pek çok insàn bu anlamda fikir birliğine sahip. İşte müziğin önemli rol oynayabileceği yer burası.”

Yusuf İslâm, “barıştan yanayım” diyor ama burada temel saikin din değiştirmesine sebep olan, insànlığın Allah’ın rızasından başka gaye gütmeden yardımlaşmasını emreden İslâm dini olduğunun da altını çiziyor:

Sanatçı İslâm, dünya genelinde açların karnını doyurmak ve barışı yaymak amacıyla faaliyet gösteren, ismini ünlü şarkısından alan “Barış Treni”nin (Peace Train) çalışmalarından bahsederken bunu net olarak anlatıyor:

Barışın çok karmaşık bir konsepti olduğunun altını çizen sanatçı, “Barış sadece bir kavramdan ibaret değil. Çoğu insàn için gerçek hayatta bir karşılığı da yok... Bunun nedeni, birçok insànın aç olması, insanların evlerinin olmaması, savaşın içinde yaşıyor olmasıdır. Biliyorsunuz bu çok karmaşık bir şey. Bu nedenle düşündüğüm ilk şey insanların karnını doyurmaya çalışmak.” diye konuştu.

İslâm üzerinde hayatı boyunca çalışmış nice feylesof, nice fukaha ve/veya İslâm âlimi bu sonuca kolayca varamamıştır. İmam-ı Gazali, İmam-ı Rabbani gibi büyükleri ve hakka müçtehid İslâm ulularını tenzih ederek söylüyorum bunu.

Binaen’aleyh, kardeşimiz Yusuf İslâm’ı hakikaten tebrik etmek gerekir.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahü aleyhi ve sellem), insànları doyurmanın, barışı ve selâmı yaymanın önemini vurguladığı “komşusu açken tok yatan bizden değildir” gibi sözlerine işaret eden Yusuf İslâm, “Bu nedenle organizasyonumuzun sloganı Barış Treni. Elimizden geldiğince aç insanların karnını doyurmaya çalışıyoruz ve Allah'ın, hayâlini kurduğumuz barışı getirmesi için duâ ediyoruz” diyor.

Dünyaca ünlü sanatçı, “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında 19 Ekim'de İstanbul AKM'de, 23 Ekim'de ise CSO Ada Ankara'da konser verecek.

Yorumcu, şarkı sözü yazarı ve müzisyen Yusuf İslâm’ın “Father & Son”, “Wild World” ve “Peace Train” gibi sevilen eserlerini seslendireceği Türkiye konserlerinin geliri, yardım kuruluşu Peace Train'e bağışlanacak.

İngiltere'deki Yusuf İslâm Vakfı aracılığıyla yaptığı yardım faaliyetleriyle de öne çıkan sanatçının Türkiye konserleri, içtimâî faaliyetleri için 2023'te gerçekleştireceği uluslararası turnesine de öncülük edecek.

Muhterem Yusuf İslâm kardeşimizi tebrik ediyor, hayırlı muvaffakiyetlerinin devamını can-ü gönülden diliyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun. 20.09.2022