fakiryilmaz323 @ hotmail.com

ADALET ve AYRIMCILIK…

Hayatın her dalında ayrımcılık olduğu gerekçesiyle aranan ve bu nedenle birçok olaya hatta, kan dökülmesine neden olan, bunun da sağlanamadığı iddia edilen adalet dolayısıyla olduğu ve, adalet yok denilip çare arandığı, adı saray olan adliyelerde aranır. Kadın figürü ile süslenmiş heykellerin elindeki teraziye baktığımızda adalet dengesinin yani tartısının eşit olmadığı gibi özellikle siyasi baskılar dolayısıyla dengeyi kaçırdığı da iddia edilir.
Kadının hakim olduğu hakimin de verdiği karar adalet olup kesilen parmağı kanatmadığı iddia edilen şu dünyada, adalet sağladıklarını yada sağlamaya çalıştıklarını iddia edenlerin saraylarına pardon adliyelerine bir bakalım mı?
Olağanüstü bir koruma, kollama yetmez, askeri ücretliden çok iyi olmasa da iyi bir maaşla ve giydiği düğmesiz cüppesi ile saygınlık timsali olan adalet personelleri yani hakimi, savcısı,avukatı kısacası adliye çalışanlarının kapısı ayrı makamı heybetli olurken; adalet arayanın da daha adliyeye girmeden uğradığı ayrımcılık ile eziklendiği bir sisteme ne kadar adaletli denir ?
Bırakın adliyenin kapısını, adalet dağıttığı iddia edilenin makamını; tuvaletleri bile özel kimse giremez uyarıları ile kapalıdır vatandaşa!..Bu nedenle prostatlı olanların adalet aramaya giderken altlarına etmemesi garantisi yoktur. Kısacası, hakiminin savcısının avukatının da çok razı olmadığı adalet sistemi de diğer sistemler gibi keşmekeş karışık ve bir o kadar adaletsiz.
Hakime sitem edersin, Emekli General ölene kadar askeri lojmanda bedavaya kalır; Milletin vekiliyim diyen ve 2 yılda süper emekli olan savcıdan kat kat yüksek emekli maaşı alır; avukatlar ise, emekli olmadan maaşım garanti olsun diye hakim veya savcılığa başvurur bu ülkede.. İşte Adalet işte Saray, İşte Hak işte Adalet!..