baskentpostasi @ gmail.com

Türkiye,  2001 yılına kadar (74 yıl boyunca) seçimle iktidara gelen tüm siyasi partilerin kurmuş oldukları hükümetler, vesayetçi sistemin emir ve talimatları doğrultusunda hareket ettikleri için halka verdikleri vaatleri unutarak kendi bildikleri yoldan gitmişlerdir. Bu hükümetlerin iç ve dış politikada yapmış oldukları önemli hatalar yüzünden yıllarca istikrarlı, güven verici, tatmin edici bir politika izleyememişlerdir. Ne zaman ki AK Parti iktidara geldi bu vesayetçi sistem değiştirerek milli, onurlu, güven verici politikalar izlemeye başladı, yapmış olduğu icraatlar ve geleceğe yönelik umut verici hamleleri ile siyasi, ekonomik, teknolojik, askeri ve istihbarı bağımsızlığına kavuşturdu işte o zaman Türkiye kendinden emin, bağımsız/özgür ve güven verici adımlar atmaya başladı.

AK Parti hükümetleri 20 yıllık süreç içinde Türkiye’yi özüne, gerçek kimliğine ve tam bağımsızlığına kavuşturmak için 2023 Projesi’ni gerçekleştirerek milli ve sessiz bir devrim yapmıştır. Türkiye ekonomik yönden yıllarca IMF’ye (borçları ve faizleri yüzünden) boyun eğmek zorunda kalmıştı.  Uluslararası arenada Türk Lirası’nın değeri düşmüş ve bol sıfırlı hale getirilmişti. Devlet hazinesinin içi boşaltılmış yabancı sermaye ile ayakta duracak hale gelmişti. Tarihte ilk defa AK Parti hükümetleri sayesinde Türkiye’nin IMF’ye olan tüm borçları sıfırlanmıştı. Aynı zamanda Türk Lirası’nın önündeki altı sıfırda çöpe atılmıştı. Ve Türkiye tarihinde ilk defa ekonomik devası adımlar atmaya başlamıştı.

AK Parti hükümetleri 20 yıllık süreç içinde Türkiye’nin uluslararası siyasi arenadaki pısırıklığını/pasifliğini/korkaklığını sona erdirip daha cesur ve kendinden emin adımlar atmasını sağlamıştı. ABD, AB ülkeleri, İngiltere ve İsrail dahil olmak üzere daha bir çok güçlü ülkeler karşısında Türkiye’nin dik bir duruş sergileyerek geleceğe yönelik umut verici hamleler yapması millete umut olmuştu. O yüzden 20 yıl boyunca  halkın teveccühünü kazanan AK Parti iktidarda kaldı. Diğer Türk Devletleri, bazı Orta Asya ve Afrika ülkeleri bile Türkiye’nin bu yükselişi, dik duruşu ve güven vericiliğine imrenerek gıpta ile bakmaya başlamıştı. Ve birçok ülke Türkiye’nin kendilerine hamilik yapmasını önermişti. Bu yüzden Türk Devletleri arasında birlikte hareket etme kararı alındı ve Türk Devletler Teşkilatı kuruldu. Ayrıca birçok siyasi, ekonomik, askeri  yönden güçsüz, zayıf, umutsuz ve mazlum birçok ülke Türkiye’ye elini uzattı. Ve Türkiye uzatılan hiçbir eli geri çevirmedi…

AK Parti hükümetleri 20 yıllık süreç içinde olağanüstü teknolojik hamleler yaparak İHA, SİHA, TİHA gibi insansız hava araçlarıyla adeta bir devrim yaptı. İHA, SİHA ve TİHA’lar sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerinin korkusu haline geldi. Önce sınırlarımızın ötesi Suriye ve Irak’ta sonra da Azerbaycan’da, Libya’da, Ukrayna’da Türkiye’nin üretmiş olduğu insansız hava araçları olağanüstü başarıların altına imza attı. Ve dünyanın her yerinden Türkiye’nin üretmiş olduğu insansız hava araçlarına talep geldi.  Türkiye Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de Hidrokarbon araştırmaları ve doğalgaz keşifleri ile bir ilki gerçekleştirdi.  Bulunan doğalgaz/hidrokarbon rezervleri ile geleceğe umut verdi.  Türkiye artık doğalgazda dışa bağımlılığa son verecek günlere adım adım yaklaşıyor. Hidrokarbon arayan devası filomuzun şu anda Fatih, Kanuni, Yavuz ve Abdülhamid Han adlı dört büyük gemimiz var.

AK Parti hükümetleri 20 yıllık süreç içinde Türkiye teknolojik yönden kendi uçağımızı, kendi gemimizi ve kendi silahlarımızı yapacak güce erişti. Bilimde, sanayide ve teknolojide devası adımlar atan Türkiye, dünyanın en güçlü ülkeleri ile adeta yarışır hale geldi. Türkiye daha şimdiden dünyanın güçlü ülkeleri arasında ilk 10’a girmiş oldu. Türkiye dünyanın kaderini değiştirecek bir GÜÇ olma yolunda ilerliyor. Türkiye geleceğin yeni dünyasında söz sahibi olacağını daha şimdiden dünyaya ilan etti.

AK Parti hükümetleri 20 yılık süreç içinde uluslararası gerilimleri, çatışmaları ve savaşları durdurmak ve barışçı bir yoldan çözmek için öncü bir güç olarak Türkiye’nin başarılarını şu anda bütün dünya konuşuyor. Azerbaycan ve Ermenistan Savaşı’nın sonuçlanmasındaki Türkiye’nin rolünü bütün dünya biliyor. Türkiye her zaman haklının yanında olmuştur. Öte yandan Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sona erdirilmesi için yapmış olduğu diplomatik görüşmeleri, ABD, Rusya başta olmak üzere diğer dünyada sözü geçen ülkeler tarafından takdirle karşılandı. Ve bugün dünyadaki Tahıl Krizi’ni çözmede yardımcı olan Türkiye, tahıl koridorunun açılmasında öncülük ederek Ukrayna tahılının gemilerle taşınması sağlayarak adından söz ettirmeye devam ediyor.

AK Parti hükümetleri 20 yıllık süreç içinde Türkiye olarak dünyanın karşılaştığı her türlü sorunla ilgilenmekten geri durmadı. ABD, AB ülkeleri, NATO, Rusya vs. daha birçok ülke arasında adeta mekik dokuyarak sorunları gidermede ve dünya barışına yardımcı olmada öncü ülkelerden birisi oldu. Bizim asıl anlamakta zorluk çektiğimiz BU GERÇEĞİ bütün dünya görüp-kabul ediyor ama Türkiye’deki MUHALEFET ve büyük bir kesim neden BU GERÇEĞİ göremiyor?!

Değerli okuyucularım, bugünkü yazımda AK Parti hükümetlerinin 20 yıllık süreç içindeki doğru icraatları üzerinde durduk. Yarınki yazımda AK Parti hükümetlerinin 20 yıllık süreç içindeki YANLIŞ İCRAATLARI üzerinde duracağız.