memduh @ baskentpostasi.com

Oğuz Atanın torunları Türkmen boyları arasında sayı ve yer adı olarak olduğu gibi tarihteki rolü bakımndan da en büyük olan, boy şuurunu unutmayan tek Yörük boyu Avşarlar 6 Ağustos günü Kayseri de birlik ve beraberlik şöleninde bir araya geldi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Talas İlçe Belediyemiz sponsorluğunda Dünya Avşarlar Derneği 120 Muhtar ve 21 Kültür Derneklerimiz ile organize edilen 1. Avşar Türkmenleri Şenliği 6 Ağustos Cumartesi günü Talas Belediye Salonunda  Prof. Dr. Remzi Kılıç’ın yönettiği Avşar Türkmenleri Paneli ile başladı. Panel öncesi Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref Kocakaya, Avşarların birlik ve beraberliği için bu Şöleni tertip ettiklerini ve amaçlarına büyük ölçüde ulaştıklarını ifade etti. Talas Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN ise, Talasta yoğun biçimde Avşarlar olduğunu ve Avşarlar için her tür desteği verdiklerini ve ilk defa yapılacak Şölenin geleneksel olarak her yıl yapılacağını ve Belediye olarak her tür desteği vereceklerini ifade etti.

Panelde, Erciyes Ünv. Eğitim Fak.Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Kılıç, tarih boyunca Oğuzlar ve Avşarları anlattı. Dünya Avşarlar Derneği Bilim Kurulu Başkanı ve Niğde Ömer Halisdemir Ünv. Eğitim Fak.Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Talas, göçer kültürü, göç yolları ve Avşar göçleri hakkında bilgi verdi. Erciyes Ünv. Eczacılık  Fak.Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behzat Çimen, Avşarlar ve Dadaloğlu, Prof. Dr. Ahmet Öztürk, Balkanlarda yaşayan Karamanlılar ve Avşarlar, Niğde Ömer Halisdemir Ünv. Teknik Bilimler MYO Öğretim Gör. Memduh YAĞMUR ise Sinema ve televizyonda Avşarları konusunda bilgilerini paylaştı.  Büyük ilgi gören Panel sonunda, Irak Türkmen Cephesi adına Abdurrahman Bayraktar, Şeref Kocakaya’ya Irak Türkmenleri bayrağı hediye etti.  Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN ise panelistlere çiçek vererek hep beraber hatıra fotoğrafları çekindiler.

 

Paraşüt alanında yapılan şölen ise adeta bir piknik havasında ve büyük katılımla gerçekleşti. Kayseri ve Türkiye’nin çeşitli yelerinden gelen binlerce Avşar güzel bir birliktelik gösterdi. Aşık Ertuğrul İmami’nin sunuculuk yaptığı Şölende yörenin sanatçıları Aşık Gulfani, Avşar Ozan, Ertuğrul İmami, Aşık İsa Yaldız, Aşık Tugay Kocakaya, Halk Ozanı Halil Daylak gelenleri müzikleri ile coşturdular.

Nurgül Şahballı ve Esat Kabaklı ise akşam karanlığı ve serinlikte binlerce dinleyiciye çoşku içinde türkü ziyafeti sundular.Gece geç saatlere kadar süren Şölende halk oyunları ve Mehteran ekibi de büyük ilgi gördü.

Avşar Türkmenlerinin birlik ve beraberlik şöleninde kendileri de olan Avşar Pınarbaşı Belediye Başkanı Memduh Uzunluoğlu ve Sarız Belediye başkanı Baki Bayrak ile Kayseri Milletvekilleri İsmail Özdemir, Dursun Ataş ve Çetin Arık’ı gözlerim aradı ama gelmemişlerdi.

Şölen öncesi 1989 dan beri faaliyete olan Dadaloğlu Vakfı ile daha sonra kurulan Dadaloğlu Derneği ve Talas Avşarlar Derneğinin basın açıklaması yaparak , Avşarları sadece biz temsil edebiliriz, Adana merkezli bir dernek Kayseri de bir etkinlik yapmasına karşıyız gibi söylemleri etkili oldu mu bilmiyorum.  Fakat birlik ve beraberliğin olması gereken yerde siyasetçilerimizi de aramızda olması çok iyi olurdu.

Dünya Avşarlar Derneği Kongre Başkanı ve Kayseri Tomarza Dadaloğlu asıllı bir Avşar olarak TV Kayseri ekranlarında gerekli cevabı vermiştim. Şahsım ve akademisyen arkadaşlarımızın iş yapan bütün kurumlarla bir arada olacağını ve amacımızın Avşar Türkmenlerinin geleceğine katkı vermek olduğunu ifade ediyorum.

En büyük cevabı ise Panelde salonu dolduran ve sonrasında Şölen alanında  olan binlerce Avşar verdi.

Bu vesile ile bizlere her tür desteği veren Talas Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç’ a destekleri için çok teşekkür ediyorum. Programımızı canlı yayınla bütün dünyaya izlettiren TV Kayseri ve Medyanet grubuna ve Başkan Ömer Faruk Hamurcu kardeşime ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu şölen ile Kayseri’de kıvılcımı çaktık, gelecek yıllarda ateş gibi büyüyerek bütün dünya Avşarlarının bir araya geleceği bir yer olacak. Tıpkı 1990 yılında Kayseri Ülkü Ocakları Prof.Dr.Remzi KILIÇ ve benim de olduğum bir ekiple başlayan Erciyes Kurultayı gibi…

21 Ağustos 2022 Tomarza Belediyesi tarafından yapılacak olan Dadaloğlu Şenliklerinde buluşmak üzere.

Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin.

Memduh YAĞMUR