yokbosunayazma @ gmail.com

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strazburg'da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda “Birliğin Durumu” konulu konuşmasında “Rusya'nın enerji piyasamızı aktif biçimde manipüle etmeye devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Leyen, enerji altyapı yatırımlarının bir maliyetinin bulunduğunu ancak fosil yakıta bağımlılığın maliyetinin daha yüksek olduğunu vurguladı. Binaen’aleyh, “Avrupa'yı fosil yakıta bağımlılıktan kurtarmamız gerekiyor” demek istiyor.

AB, doğal gaz depolarının yüzde 84 doluluk seviyesine ulaştığına dikkati çeken von der Leyen, “Hedefimizin üzerindeyiz ama ne yazık ki bu yeterli olmayacak” diye konuştu.

Doğal gaz tedarikini Rusya yerine, ABD, Norveç ve Nijerya gibi diğer güvenilir tedarikçilere yöneltmenin önemine işaret eden Leyen, AB'nin geçen yıl doğal gazının yüzde 40'ını Rusya'dan aldığını, bu oranın son dönemde yüzde 9'a indiğini ve Rusya’nın mevcut sözleşmelere uygun biçimde gazı Avrupa'ya göndermek yerine boşa yakmayı tercih ettiğini iddia etti.

Von der Leyen, Avrupa'da enerji faturalarının Kovid-19 salgını öncesine kıyasla 10 kat arttığını belirterek, yüksek faturaların AB'deki milyonlarca işletme ve hane için endişe sebebi olduğunu söyledi.

Yoğun saatlerde elektrik talebini azaltmanın fiyatları aşağı çekeceğine işaret eden von der Leyen, “Bu nedenle, üye ülkelerin toplam elektrik tüketimini azaltmaları için önlemler alıyoruz” diyerek sürdürdü konuşmasını.

Hidrojenin, Avrupa'nın enerjideki durumunu tamamen değiştirebileceğini vurgulayan Leyen, 2030 yılına kadar 10 milyon ton yenilenebilir hidrojen üretme hedefi koyduklarını hatırlattı.

Von der Leyen, hidrojen hedefini yakalamak ve bu alandaki yatırım boşluğunu doldurmak üzere yeni bir hidrojen piyasası kurulmasının önemine işaret etti.

Avrupa hidrojen bankası kuracaklarını belirten Leyen, hidrojen piyasasının inşasına yardımcı olmak için 3 milyar avro yatırım yapılacağını kaydetti.

Rusya'nın Avrupa'ya Kuzey Akım boru hattından doğal gaz sevkiyatını süresiz kesmesinin ardından AB üyesi ülkelerin enerji bakanları geçen hafta Brüksel'de olağanüstü bir toplantı gerçekleştirmişti.

Gerek Leyen’in konuşması gerekse bütün bu toplantılar ve yapılan ciddî çalışmalar AB'nin enerji krizine karşı tedbir alma çalışmalarıdır. Bu nedenle de AA haberine dayanarak uzun uzun anlattık.

Pekâlâ Türkiye ne yapıyor? Türkiye, Rusya ile arayı iyi tutarak şimdilik doğal gaz almaya devam ediyor.

Yarınlarda ne olacağı belli mi? Belli değil. Meselâ şu soruyu sormak bile endişelenmeyi gerektirir ama ne gam? Rusya Avrupa’ya vermediği gazı boşa yakıyorsa neden Türkiye’ye daha fazla ve daha ucuza vermeyi düşünmüyor?

Demek ki Rusya, Türkiye’ye karşı da öyle sanıldığı gibi samimi değil. Atalarımız ne demişti? Ayıdan post Moskoftan dost olmaz demişlerdi değil mi?

Atasözleri veya atasözü gibi olmuş sözleri devri geçti diye kaldırıp atamazsınız. Zira onlar büyük tecrübeleri, hikmet ve bilgiyi muhtevidir. Moskof (Rusya başkenti Moskova’dan mülhem) atasözümüz de böyledir.

Rusya Osmanlı’ya yüzlerce kez ihanet etti, Rusya yüzünden çok zor durumlarda kaldık. Avrupa’lı hristiyan devletlerle arasını iyi tutan Ruslar, Osmanlı’ya hiçbir devirde samimi davranmamış, kalleşlik yapmış, Osmanlı yıkıldıktan sonra bile rahat durmamış, ermenileri ve sair unsurları kışkırtmaya devam etmiştir.

Türkiye ona buna sırtını dayamak yerine Von der Leyen’in dile getirdiği tedbirlerin yüz katını düşünmeli ve istikbâli için ciddî yatırımlar yapmalıdır.

Köprüyü geçene kadar bile ayıya dayı demek riskli iken, sırtını dayamayı düşünmek akıl kârı değil, hattâ tam bir beyinsizliktir.

ÇOK MÜHİM NOT: Seçimler yaklaştıkça Kemalist kesim kuduruyor. Hükümetin yaptığı her işin altında çapanoğlu arıyorlar. Daha doğrusu öyle göstermeye çabalıyorlar. Bu karaktersiz ve şerefsizleri fazla ciddiye almayın. İt ürür kervan yürür... 14.09.2022