veyseltanerucar @ gmail.com

Evet bir ramazan daha nasip oldu bize. Bu ramazanda da , diğer ramazanlardan da aşina olduğumuz ve tüm yıl sürmesini umduğumuz rahmet ve feyz sofraları, infaklar, nefs mücadeleleri, amel ve ibadetler silsilesine şahit oluyoruz. Aylar öncesinden planlar ve programlar yapılmış durumda. Tabi ramazan programını yaparken kaçırılan vakit namazlarını, yüzlerce liralık lüks sofralarda konuştuğumuz ramazan paketi yardımlarını ve nasıl daha ucuza getireceğimiz araştırmalarını falan saymıyorum. Onlar “Ramazan Müslümanı” olarak nitelendirdiğimiz kitle. Ama ne yalan söyleyeyim bazen ramazanda da olsa Müslüman gibi davranmak nelere sebep verir kim bilir diye de bu kitlenin varlığına da şükretmiyor değilim.

Ayrıca bu plan ve programlar da neler var;

-Televizyonlarda ki dini program akışları ve bu programlar da sorulacak olan; sanki 1000 yıldır İslam yokmuş da yeni inmişçesine Kur´an la sabit ve ehli sünnet zenginliğiyle açıklayıcı olan farz hükmünde ki sorular.

-Diğer taraftan malum bazı programcılarımızın ramazanda aldığı paraları konuşmak ve bunun ne kadar adil olduğu konusunda hükümler aramak. Bir futbolcunun transfer ücreti yahut bir popçunun sahne ücretinin önemi yokmuş gibi.

-Kimin olduğu belli olmayan sözlerin Mevlana Hz. lerinin sözüymüş gibi lanse edildiği, altında zengin sofra fotoğraflarının olduğu, fakir edebiyatı yapan sosyal medya paylaşımları.

-Yine aynı sosyal medya mecralarında yardım paketleri dağıtılırken ki fotoğraflar.

-Bi yandan televizyonlarda Kudüs´ te sabah namazı, Avrupa da İslam gibi yayın akışları. Gerçi bu akışları önemsiyorum. Çünkü bu yayınlarda olmasa Bosna nerede bilmeyen, Hz. İbrahim (a.s) ı Urfa da bir çiftçi zanneden kitle için ciddi bir bilgi hazinesi oluyor.

-Ramazanın ilk on günü tıklım tıklım olan ve son 5-10 güne 2 bilemedin 3 saf girilen teravih namazları.

Merak etmeyin yukarıda saydığım bu planlamalar ve daha niceleri yapılmış durumda.

Ama nedense;

Her günü ramazan gibi olan, seher vaktinde kalkıp hizmete başlayan, işinde düzgün çalışmaya özen gösteren, nefis tezkiyesi için mücadele eden, iman hakikatinin bilincinde olup “en güzel tebliğ ameldir” düsturuyla davranan ve göz önünde olmayan kişiler de bu planlama ve plan kaygısı yok. Çünkü onlar olması gerekeni yapıyorlar.

Her gününüzün ramazan güzelliğin de ve değerinde olması dileklerimle,

Hayırlı Ramazanlar

Selametle