baskentpostasi @ gmail.com

 

Bir Ömür Yetmez…


Sezonun açılış karşılaşmasında deplasmanda İstanbulspor karşısında temposuz ve seyir zevki düşük bir oyun ortaya koyan Trabzonspor taraftarı önündeki ilk müsabakada Hatayspor’Ömür’ün muhteşem golü ile 1-0 yenerek ikinci haftayı da kayıpsız geçti.

Savunmanın önünde Doğucan, Siopis ikilisi ile müsabakaya başlayan Fırtına karşılaşma boyunca daha çok kenarları kullanarak etkili olmaya çalıştı. Trezeguet ilk haftaya nazaran daha iyi ve verimli bir oyun ortaya koydu. Zaman geçtikte daha da verimli olacaktır.

Bordo Mavililer ilk yarıda yakaladığı pozisyonları gole çeviremeyince Hatayspor’un da direnci artmaya başladı. Acaba Trabzon’dan 1 puan alıp Hatay’a dönebilir miyiz? Diye
düşünmüşlerdir. Ancak Ömür’ün ceza sahası dışından attığı muhteşem gol ile Hatay'a ellleri boş döndüler.

Trabzonspor ilk yarıda topa sahip olamadığı gibi set oyununda da başarısız oldu. Orta sahada Doğucan, Siopis ikilisi pas trafiğinde etkisiz kaldı. Hamsik gibi bir organizatörün eksikliği hissedildi.

Abdullah Avcı ikinci yarıya Doğucan- Ömür değişikliği ile başlayınca Bordo Mavililer set oyununa dönüş yaptı. Ömür’ün orta sahaya getirdiği dinamizm ile etkili olmaya çalışan Trabzonspor topa da sahip olmaya başladı ve daha organize ataklar geliştirdi. Nitekim karşılaşmayı da Ömür’ün muhteşem golü ile kazandı. Merhum Müslüm Gürses'in seslendirdiği gibi “ Bir Ömür Yetmez”

Hatay müsabakasında 3. Bölgede etkisiz olan Trabzonspor, meşin yuvarlağı Cornelius ile de buluşturamadı. Bence bu duruma Cornelius'un kötü oyunu sebep oldu. Orta saha oyuncularıyla pas alış verişlerinde etkisiz oluşu, 2. Bölge ile 3. Bölge de bloklar arasındaki kopukluğu ortaya çıkardı. Nitekim Djaniny oyuna girdikten sonra Trabzonspor 3. Bölgede topu daha çok tutmaya başladı.

Yeni transferlerden Eren Elmalı kırk yıllık Trabzonsporlu gibi oynamaya devam ediyor. Savunmada dengeli ve ne yaptığını bilen Eren, hücumda da etkili oynuyor. Yıllar sonra Abdullah Ercan gibi hem defans hem de ofans yönü iyi olan bir sol bek izliyoruz ve izlemeye devam edeceğiz. Maaşallah, iyi ki varsın Eren. Genç oyuncu böyle oynamaya devam ederse uzun yıllar Türk Milli Takımı’nın da değişmez oyuncusu olur. Hatta 2-3 yıl içinde Avrupa’ya transfer olabilir.

Savunmanın sağ tarafına transfer edilen Larsen Danimarka futbol kimliğinden yetiştiğini belli ediyor. Oyun disiplininden taviz vermeyen ve oyunun iki yönünü de oynayabilen görüntüsü ile takıma faydalı olmaya devam edecektir.

Bir parantez de Bakasetas'a açalım. Hatayspor karşılaşmasında biraz kıpırdadı. Mücadele etti, koştu, şu attı. Bunlar Bakasetas adına olumlu izlenimlerdi.

Müsabakanın ilk yarısında sakatlanarak oyundan çıkan Edin Visca'nın humerus kemiğinde kırık tespit edildi. Buradan Edin Visca'ya geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tez zamanda yeşil sahalara dönmesini temenni ediyorum.

Sonuç olarak iki haftada kalesinde beş isabetli şut gören ve gol yemeyen Bordo Mavililerin zamanla çok daha iyi olacağını ve lige ağırlığını koyacağını söyleyebilirim. Bu yılda taraftarı, yönetimi, teknik ekibi ve oyuncu kadrosu ile Trabzonspor şampiyonluğun en büyük adayıdır.

Hafta içi Danimarka'da Kopenhag karşısında hem Ülkemiz hem de Trabzon için çok önemli bir müsabaka oynayacak olan Bordo Mavililere başarılar diliyorum. Geçmişte Avrupa arasında nice büyük takımları deviren Fırtınanın Kopenhag'ı da devireceğine yürekten inanıyorum.


Saygılarımla.