ramercbey @ gmail.com

Háşa sümme (sonra yine) háşa...

Bizim tanrımız tektir, Allah şeriksiz ve yegane Tanrıdır. Lâ ilâhe illallah.

Lâkin günümüz insànları bazı şeyleri o denli abarttı ki adeta tüm meşguliyetleri onlar oldu.

Oysa mürüvvet sahibi bir insànın en büyük meşguliyeti Allah’ın yolunda yapacakları, yapması gerekenler olmalıdır değil mi?

Herkesin elinde (dikkat cebinde değil) cep telefonu... Cebinde olması gereken sürekli elinde...

Teknolojinin sunduğu basit bir imkân adeta efendi olmuş insànlara hükmediyor!.

Akıllı telefona en bağımlı ülke bizmişiz. Yâni telefonumuz akıllı biz akılsızız.  Bizde 13 dakikada bir ekrana bakılıyormuş.

Türkiye dahil 33 ülkede 53 binden fazla kişi üzerinde yapılan 'Global Mobil Kullanıcı Araştırması'na göre Avrupa'nın akıllı telefona en bağımlı ülkesi Türkiye.

Avrupa'da günde ortalama telefona bakma sıklığı 48 iken, Türkiye'deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez telefonun ekranına bakıyor.

Bir vasıtaya (metro, vapur, otobüs vs) biniyorsun herkes elindeki cep telefonuna yoğunlaşmış, dünya yıkılsa umurlarında değil.

Otobüse çocuk arabasıyla bir bayan binecek kapıya yakın adam elindeki telefona öyle bir dalmış ki, yardım etmek aklından bile geçmiyor. Aklı uçmuş gibi böylelerinin...

Yarım saatlik bir yolda metroda yanımdaki adama baktım sürekli cep telefonu elinde ve ne ile meşgul biliyor musunuz?

40 yaşını aşkın olduğu her halinden belli bu adam cep telefonunda 10 yaş altı çocuklarının oynayacağı bir oyunu oynuyor!..

Hadi açıp bir haberi okusa, bir köşe yazısını okusa, bir bilgiye müracaat etse neyse. Ama o bu basit işlerle iştigal ediyor...

Yazık, günahtır. Zaman israfı, elindeki aletin dahi israfıdır bunlar.

Cep telefonunun kölesi olmuş böylelerine sadece acıyorum.

Onlara acıyor, devleti yönetenlere de kızıyorum. Benim yazımı kaç kişi okuyacak, onlar bir tv demeçlerinde bu tür konularla ilgili iki kelâm etseler bakın nasıl da etkili olur.

Cep telefonuna esir olmuş kişi beyinsizdir. Kimse kusura bakmasın.

Teknoloji bizim emrimizde ve bizim hizmetimizde olmalı iken, biz onun emrine giriyor, teknoloji üretenlerin gönüllü köleleri oluyorsak vah bize efsūs bize...

Cep telefonuna bakarken araba çarpıp ölenler varmış iyi mi? Yazık değil mi bu insàncıklara?

Ey devletlular bunları da konuşun. Asıl oyu o zaman alırsınız. 18.09.2023