baskentpostasi @ hotmail.com

CORONA DA HER ŞEY BAŞTA GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL...

Korona virüs enfeksiyonunda herşey yalan ve cevapları bekleyen sorular var.

1-) Çin’in bir buçuk milyarlık nüfusunda 8 bin ölüm(?) ne kadar doğruyu yansıtıyor. ABD nin bir rolü oldu mu ? Virüsün ana kaynağı Çin mi ?

2-) Virüs dünyaya ne hızda yayıldı? En erken ne zaman ortaya çıkmıştı(?)... Kendisi etkilenmeden hastalığı taşıyan kaç insan bulaştırıcı olarak dolaşıyor.? ... Tanı testi olan PCR 60% doğruluk içeriyorsa testi - çıkıp etrafa virüsü yayan kaç kişi vardı? Sadece test tanı için yeter mi ?

3-) Kanıt düzeyi olmadan kullanılan hq (hidroksiklorokin)ve antivirallerin etkisi ne düzeydedir. Toksik etkileri yüzünden kaç insan öldü(?)..

4-) Sıtma ilacı olan hq in işe yaramadığı randomize çalışma ile gösterildi. Antivirallerde böyle mi? Boşuna mı umut ediyoruz?

5-) Çocuklara etki etmez deniyordu kawasaki yaptığı konuşuluyor. Hangi kişisel yapı özelliği taşıyan hastaları kötü etkiledi?

6-) Bu pandemi de izolasyonun rolü oldu mu yoksa zaten her tarafa yayılmıştı ve kontrolden çıkmışmıydı?

7-) Gerçekten kaç kişi öldü?????

8-) İlaç veya aşı endüstrilerinin mi işi bu pandemi...???? Virüs geni ile oynanıp mevcut bazı antiviral ilaçların pazarı mı açılmak istendi? Ebola ve hıv da etkili olan ilaçlar niye kullanılıyor.?

9-) İtalya’daki otopsi sonuçlarına göre ölüm nedeni yaygın atar ve toplar damar içi pıhtılaşma olduğu tespit edildi, ölüm nedeninin ve solunum sıkıntısının bundan dolayı zatürre olmadığı düşünülüyor...

10-) Bu yaz bitecek mi yoksa ikinci üçüncü dalga olacak mı? Virüse yakalanan bir daha yakalanacak mı? Virüs hakkında her geçen gün değişen bilgiler mevcut. Sonunda ne olduğunu anlayacağız. Ama toplumsal bağışıklık sağlandığından ne aşının ne de ilacın önemi olacak.