m.tazeoglu @ gmail.com

Hoca Nasreddin samanlıkta kaybettiği iğneyi avluda ararken, ona yardım etmek isteyen arkadaşları;
- "Hocam neden iğneyi kaybettiğin yerde, samanlıkta aramıyoruz da avluda arıyoruz?" diye sorduklarında Hoca,
- "Samanlıkta kaybettim ama şimdi orası çok karanlık, onun için burada avluda arıyoruz" diye manidar bir cevap verir…
Biz bu fıkrayı dinleyince GÜLÜP GEÇERİZ elbet. Ama içinde ne derin manalar vardır hiç düşünmeyiz.
Günümüzde bakınız etrafınıza; nerede bir suçlu aranıyorsa, suç mahallinde değil ilgisiz yerlerde aranıyor…
Nerede bir problemi çözmek için çözüm üretilmeye kalkışılsa; problemin kaynağında değil de, alakasız yerlerde çözüm aranıyor…
Bu meyanda günümüzün önemli bir hastalığı olan “DESİNLER” hastalığını da buna ilave ettiniz mi artık iş “Desinler ki mücadele ediyor" modunda bir mücadeleye, “Desinler ki çözüm üretiliyor” modunda ise bir çözüm üretmeye dönüşüyor.
Çağımızın bir diğer önemli hastalığı olan “DOSTLAR PAZARDA GÖRSÜN” hastalığını da bu duruma ilave edin de manzarayı bir seyreyleyin bakalım.
Örnek mi dediniz?
Örneğin siyasette her seçim sonrası “Mesajı aldık” “Kaybetmeye sebep olan unsurlar teşkilatlardan temizlenecek” denir. Ve “Dostlar pazarda görsün" modunda “Desinler” bir TEMİZLİK yapılıyor görüntüsünde belki de gerçek sorunlular ödüllendirilirler. Bakınız seçim kaybeden bir aday mutlaka ya önemli bir göreve atanmıştır ya da adına şanına uygun bir görev, bir iş, bir makam uydurulmuştur. Bu sadece iktidar partilerine mahsus bir davranış biçimi değildir; tüm siyasi partilerde bu böyledir.
Başka bir örnek. Her sene fahiş fiyatlarla, zamlarla mücadele türküsü bestelenir ve söylenir. Sorumlular değil de ilgisiz taraflar cezalandırılır, ilgili taraflar ise “Desinler” ki cezalandırıldı modunda cezalandırılmak istenir, ama asla eyleme dönüşmez. “Dostlar pazarda görsün” modunda devede kulak misali sembolik cezalar yazılır, vatandaşın gazı alınır, “Lassa’ya selam, yola devam” reklam sloganı gibi her şey aynı şekilde devam eder. Olan değişiklikler de zaten mevsimsel bolluk/kıtlık durumuna göre şekillenir gider. Bir kurumda sözde yolsuzluk mücadelesi de böyledir, gümrüklerde kaçakçılık mücadelesi de böyledir, belediyelerde imar usulsüzlüğü ile sözde mücadele de böyledir. “Desinler” ve “Dostlar pazarda görsün”
Bu böyle olunca da;
Elbette samanlıkta kaybedilen iğne avluda aranır…
Elbette doğruyu bulmada İSABET ETME zorlaşıyor...
Elbette AT İZİ İT İZİNE karışıyor...
Elbette LİYAKAT sistemi ortadan kalkıyor…
Elbette KANTARIN TOPUZU kaçıyor...
Ve elbette ADALET mefhumu zayıflıyor, hatta yok oluyor vesselam!
Kalın sağlıcakla…