memduh @ baskentpostasi.com

Türk edebiyatının ve Ülkücü Hareketin büyük şairlerinden, yazar, televizyon programcısı ve tıp doktoru Ahmet Tevfik OZAN,  ardında eserlerini ve sevenlerini bırakarak 15 Ocak 2021 günü bu dünyadan ebedi âleme göçtü.

Ahmet ağabeyi şiirlerinden dolayı Türk Edebiyatı gibi dergilerden dolayı tanırdım. Şahsen tanımam ise 1989 yılında Kayseri İl Sağlık Müdürlüğüne bir rapor imzası için gittiğimde olmuştu. Sağlık Md.Yard.yanına vardığımda masadaki isimlikte Ahmet Tevfik OZAN adını görünce tanıştım ve bu diyalog hiç bitmedi. Daha sonra gittiği sağlık ocağında ve Kayseri Elif TV de programlar yaptığı zamanlar da televizyonda görüşürdük. 1990 sonlarına doğru Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesine gelince çok daha fazla görme imkanı oldu. Çok zaman odasına sohbete giderdim. Odasında koliler ile aldığı bisküi kek çikolata gibi şeyler bitmez ve çocuklara ikram ederdi. Avşarlar yahoo grup kurduğumuzda Kayseri’nin bütün köyleri gibi bizim yöreleri de iyi bildiği, Avşarları çok sevdiği grubun da üyesi olmuştu. Cezaevi günlerinden tanıdığı bir Avşar çobanı olan Daş Memed için yazdığı ve İstanbul şiirlerinde de Avşarlar vardır.

  

2000’li yıllarda Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı olunca sağolsun hiçbir isteğimizi de geri çevirmezdi. Öğrencilerimiz ve Fırat TV için gereken her şeyi de yapardı. Elazıg’da Fırat Üniversitesinin ve Valiliğin yaptığı çok etkinlikte de birlikte olduk. Valiliğin büyük bir projesi olan ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Asaf VAROL’un başkanlığında düzenlenen Elazığ Buluşuyor 2009’da yürütme kurulu olarak daima beraberdik. Çoğu toplantılarda uzun uzun sohbet eder, eski günlerden, cezaevinden, Kayseri’yi anlatır ve bizim yöreleri iyi bilirdi. Cezaevine düşen ilk Ülkücü mahkûmlardan birisi olarak hep saygıyla baktığım bir ağabeyimdi. Mamak Cezaevi başkanlığında ise MHP davasından yatan zamanın meşhurları, sonranın oportünist ülkücülerinin o günlerini de anlatırdı. Harput  ve Elazıg aşkı ise çok başka idi. Mailinde bile Buzluklu (Harput Buzluk mağarası, yazın sıcağında bile buz gibi bir yer) adını kullanırdı.

  

Elazığ’dan ayrıldıktan sonra görüşme imkanı olmadı. Sosyal medyadan takipler ve yazışmalar ile devam ediyorduk. Acı haberi aldığımda şok oldum adeta ve teyit edene kadar da inanmadım. Maalesef doğru olduğunu öğrenince ise artık güzel hatıralara dualar eklendi.

Fırat Ünv. İletişim Fak. Öğretim Görevlisi ve Harput Sancakbeyim Recep Bağcı, geçen gün benim unuttuğum ve Ahmet Ağabey ile beni andıklarında aralarında geçen bir repliği atmıştı. Hocamın ifadesini aynen alıyorum.

“Memduh nasılsın? Hocam Ben ülkücüyüm, Memduh bi bardak su verir misin?  Hocam ben ülkücüyüm, der dururdu. Bu da seni hep andıkça söylediği ünlü repliğiydi. Hiç unutmayacağım...” Hocamın ardında kendisi gibi Ülkücülüğümün kalması da benim için ayrı bir güzellik.

Ruhu şad mekânı cennet olsun Harput Efendisi ve büyük Şairimizin.

Dualarda ve eserleri ile yaşayacak güzel insan.

ÖZGEÇMİŞİ

1953, Harput / Elazığ doğumlu. Halk şairi Mehmet Rasim Ozan’ın oğludur. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketinde tamamladı. 1971 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Ülkücü kimliği ile 1974 yılında HÜ Tıp Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı iken öğrenci olayları ve basın davaları nedeniyle tutuklandı. Ankara, Kırşehir ve Niğde cezaevlerinde tutuklu kalarak 1978 yılında serbest bırakıldı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Ceza Yasasının 163. maddesine göre tutuklanarak, 1981 yılında Mamak Askeri Cezaevinde kısa bir süre tutuklu kaldı. Mamak Cezaevinde Ülkücülerin başkanlığını yaptı. Daha sonra Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesinde devam ederek 1986 yılında buradan mezun oldu. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğünde göreve başladı, askerliğinden sonra 1990 yılında Kayseri İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevine (1990-93) atandı. Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans yaptı. Serbest hekim olarak çalıştı. Çalışmalarını Fırat Üniversitesinde yardımcı doçent olarak sürdürdü. 1995 yılından itibaren doçent unvanıyla Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi ve Deontoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.

Ahmet Tevfik Ozan çocukluk yaşlarından beri şiirler yazmaktadır.. Şiirleri 1977 yılından itibaren Türk Edebiyatı, Töre, Doğuş, Hasret, Boğaziçi, Yağmur, Konevi, Hedef, Erciyes gibi dergilerde yayımlandı. Yazı, resim, karikatür çalışmaları da olan Ozan şiirlerinde; vatan, millet, aşk, ölüm ve doğa temalarına yer verdi. Türkiye’yi temsilen 1994 yılında Struga Şiir Akşamlarına katıldı. Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Cuma Yıldız hakkında bir lisans tezi hazırladı. Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM ve GESAM üyesidir.