msaidpasazade @ gmail.com

Önce Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın yazısını aktarayım. Zira konuyu ondan öğrendim ve bu kapatılma beni ziyâdesiyle memnun etti. Parantez içinde kendi fikirlerimi de kattığım) A. Hakan’ın yazısı şöyle:

“EKŞİSÖZLÜK, iyi bir fikirdi. (Kesinlikle katılmıyorum... REB) Hattâ çok iyi bir fikir. Fakat memleket delirince Ekşisözlük de delirdi. Zıvanadan çıktı. Esprisini kaybetti. (Hakaretlerle, kontrolsüz bir şekilde önüne gelenin canı istediğini karalaması mizah kimi olamaz. Bu rezalet kimi tatmin ediyorsa artık?? REB)

Haysiyet cellatlarının, karanlık provokatörlerin, küfürbaz rezillerin, ahlâksız müfterilerin cirit attığı bir mecraya dönüştü Ekşisözlük. (Bunlar benim hakkımda da tamamen yalan ve haysiyetime saldıran bir sürü şeyler yazmışlardı... REB)

Özellikle depremin ardından kışkırtıcı paylaşımların sayısı hızla arttı. (Öyle namussuzlar yazıyordu ki, bunca rezil şerefsiz herifi bir araya getirmek de büyük iş doğrusu) Terör övgüsü, kutsala hakaret falan zaten hep vardı bu mecrada.

Örnekler çoğalınca, şikâyetler artınca... Bir sabah kalktık ve Ekşisözlük’ün kapatıldığına tanık olduk.

Dünkü gazetelerden birinde İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Başkanı Fehmi Ünsal Özmestik’in konuyla ilgili görüşünü okudum. Şöyle diyor: “Hukuka aykırı içerik varsa ilgili içeriğin link bazlı çıkarılması veya erişime engellenmesi mümkünken komple sitenin kapatılması hukuka aykırıdır.” (be rezil adam, hangi birini çıkaracaksın yüzler değil binlerce rezil içerik ve link var... REB)

Çok güzel, çok şık, çok demokratik bir görüş. Sansüre karşı çıkması açısından da harika bir yaklaşım. Terör övgüsü, panik yaratma gibi durumlarda izlenecek yol tabiî ki bu olmalı. Komple siteyi kapatmaktansa bu yola başvurulması çok daha münasip. İyi ama bu sitede sadece terör övgüsü, panik yaratma gibi kötülükler yapılmıyor ki. Burası bireylerin hukukunu çiğneme açısından da zıvanadan çıkmış durumda. (Hem de nasıl, en adi iftiralarla saldırıyor köpekler... REB)

Ekşisözlük’te benimle ilgili küfürler, hakaretler, iftiralar havada uçuşuyor meselâ. (Bendeniz de bunları yazmıştım ama bizi dinleyen kim? A. Hakan gibi iri gazetelerin kalemşörleri yazınca hemen kapatılıyor, hukuk bu ülkede böyle işliyor... REB)

Benim gibi bireylerin durumu ne olacak? Benim gibi bireylerin hukuku ne olacak? İstanbul Barosu, sadece Ekşisözlük’ün haklarını korumakla mükellef değildir. Ekşisözlük’teki hakaretlere, küfürlere, iftiralara mâruz kalan bireylerin de haklarını korumakla mükelleftir. (Lâ’net olsun bunlara, onlar kendi yandaşlarını korurlar ancak... REB)

Buradan İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Başkanı’na soruyorum: Ekşisözlük’te ağır hakaretlere mâruz kalan benim gibi bireyler için de hukuki bir yol gösterebilir mi acaba? Ne yàni? İşimizi gücümüzü bırakıp ”link bazlı erişim engelleme” peşinde mi koşacağız biz? (Ben bunu yaptım, uğraşıyorsun ama ya bir linki kaldırıyorlar ya da hiç oralı olmuyor hattâ "genç subaylar rahatsız olmuş" gibi dalga geçen şeyler yazıyorlardı... REB)

Hem sansüre destek vermeyen demokrat olmak hem de küfür, hakaret ve iftira yememek nasıl mümkün olacak? Kısacası Ekşisözlük’te yuvalanmış bazı pisliklere karşı bizi kim koruyacak?”

* * *

Umarım bir daha böylesi bir oluşuma asla izin verilmez. Zira kesinlikle eminim ki bunlar bir yolunu bulup, (harf virgül koyarak) gûya yeni bir platformda aynı şerefsizliklerine devam edecekler!.

Demokratik olmak, hukukun üstünlüğü bizdeki kadar hiçbir ülkede hafife alınmamıştır. Mafya’nın vatanı İtalya’da dahi bunlar aşılmış.

Bizde para babaları ile vatan ve milletimizin iflah etmez düşmanlarına kimse ilişemiyor. Bu bakımdan da reisi tebrik etmeli, inşá’allah arkası gelir, tüm pislikler temizlenir. 25.02.2023