baskentpostasi @ gmail.com

KAAŞINNMAA.!

Uluslararası antlaşmalara ve özellikle Lozan’a göre, Ege’deki 23 ada gayri askeri statüdedir. Ancak Yunanistan 21 adaya ve 2 kayalığa asker gönderiyor, Havaalanı inşa ediyor, Uçak,Tank, top, tüfek daha da ileri giderek hava savunma vb. sistemler yerleştiriyor.!

Türkiye bu durumu ilk günden Birleşmiş Milletler’e şikayet etti. Sonuç sıfır BM adeta etkisiz eleman...

Abd güdümlü yunanistan , Abd'ye güvenen Yunanistan günümüze kadar ara vermeden gayri askeri statüdeki bu adaları silahlandırmaya devam ediyor.!

Ege Denizi'nde bulunan 23 ada, 1914'de 6 Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması'nın 12. Maddesi'ne göre yunanistan'ın kullanımına verildi.!

Uluslararası anlaşmalara göre 21 ada, gayri askeri statüde olmalıydı. Ancak Yunanistan, adalara askeri birlikler yerleştirip silahlandırdı. Bu durum iki ülke arasında var olan sorunları daha da arttırdı. Bu durumun, Türkiye'nin güvenliği için ciddi potansiyel tehdit oluşturduğu vurgulandı.


İlk önce Midilli Adası, Limni, Sakız ve Sisam adaları, Semadirek, Bozbaba, İpsara ve Ahikerya adalarına konuşlandılar, bu adalar aşağıda yazacağım diğer adalar kelimenin tam anlamıyla burnumuzun dibinde.

Yunanistan, Türkiye'ye yönelik jet harekatı için Limni ve Midilli Adası'na havaalanları inşa etti ve buralara savaş uçakları yerleştirdi. Ege Denizi'ne çıkan Türk savaş uçaklarımıza, bu adalardan kalkan yunan savaş uçakları tarafından defalarca önleme ve it dalaşı yapıldı.

Yunanistan, Rodos, İstanköy, Batnoz, Lipso, İleriye, Kelemez, İstanbulya, İncirli, Sömbeki, İleki, Kerpe ve Meis Adaları'nı meydan okurcasına silahlandırmaya devam etti.

Bazı akademisyenler, asker kişiler ve siyasetçiler tarafından hâlâ EGAYDAAK ( Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan'a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar) teriminin kullanıldığı görülmektedir. Bu terimin kullanılmasından vazgeçilmelidir.
‘Adalar vatan toprağıdır işgali gizlemek istiyorlar'

Son 6 ayda yapılan araştırmalarda, bilgiler güncellendi yunanistan'ın, Ege adalarından 21'ini ve 2 kayalığı da işgal ettiği net görüntülendi.

Gökçeada ve Bozcaada'nın hukuki statüsü ile bahsedilen terimdeki ada, adacık ve kayalıkların statüsü aynıdır, Türk toprağıdır, vatan toprağıdır. EGAYDAAK teriminin arkasına saklanarak işgali gizlemek mümkün değildir.

Yunanistan'ın, Lozan ve Paris antlaşmalarına aykırı olarak adaları silahlandırmasını, Türkiye Birleşmiş Milletler'e defalarca şikayet etti. Atina'nın uymadığı antlaşmalardan doğan haklarını da kullanamayacağı belirtilen şikayet mektublarında, adaların silahlandırılmasının Türkiye toprakları için ciddi güvenlik tehdidi oluşturduğu, Atina'nın ihlallerinin bölgedeki barışı da etkilediği belirtildi...

Ama sonuç geçmişde olduğu gibi bugünde sıfır BM ciddi bir karar almadı.

Ve bardaği taşıran damla gibi, bu hassas süreçte Kuzeyimizde Ukrayna Rusya Savaşı, güneyimizde pkk vb.şer odakları ile mücadele ve tüm Dunyada ekonomik dalgalanmalar varken yunanistan kafasına göre dengesizce takılıyor 21 Haziran -7 Eylül arası deniz ve hava tatbikatları için Doğu Akdeniz'de NAVTEX kararı alıyor.!?

Peki bu ne anlama mı geliyor.? bence yunanistan ; kaşınıyor, tahrik ediyor, tuzak kuruyor, kendini büyük balık için yem yapıyor, ateşle oynuyor derim.


Ve benim dememden ziyade TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin en yetkili ağzı, seçilmiş Cumhurbaşkanımız sn.Recep Tayyip ERDOĞAN, Başkomutanımız der ki;
"Yunanistan’ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz...

Şaka yapmıyoruz.."


E yani,halk diliyle, amiyane tabirle
KAŞINMA diyecek hali yok.
Ama ben, konuya hakim biri ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak diyorum ki
"Ey Yunanistan KAAŞINNMAA.!"

Rabbim Kahraman Ordumuzu her daim,her yerde muzaffer eylesin.

"Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-ü salâh."

Saygıdeğer okurlarım
Hoşcakalın,
Dostça kalın


***Dip Not: Okurlarımız soyadım niye KIBRIS diye merak etmişler.
Destansı Halk Kahramanı gaddar zalim Bolu beyine başkaldıran Köröğlu'nu hepiniz bilirsiniz...

Bolu'da Köroğlu Dağların da KIBRISCIK ilçesi vardır.Atalarım Kıbrıscık da yaşamış, daha sonra DÜZCE ye Hicret etmişler Soyadı kanunu çıkınca orayı yadetmek adına cık ekini atıp KIBRIS soyadını almışlar.
Sevgiler Saygılar