baskentpostasi @ gmail.com

Bundan önceki “Emperyalist Güçlerin 100 Yıllık Planlarının Son Yılı: 2023” yazımda ipucu vererek asıl bahsetmek istediğim çok önemli hususlardan birisi 2023 yılında Türkiye’ye büyük bir saldırının yapılacağını söylemekti. Zaten bugüne kadar yapılan PKK /YPG ile birlikte FETÖ saldırılarında bir sonuç alamayan emperyalist güçlerin tek ve son umudu Türkiye’nin 2023 Projesi’ni tamamlamasının önüne geçmek ve şu andaki Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan iktidarını devirmekti!  Bu nedenle de içimizdeki işbirlikçilerine her türlü siyasi, ekonomik ve istihbarı desteği vererek bir an önce hem içerden hem dışardan mevcut iktidarı devirebilmek için adeta küresel boyutta seferberlik ilan ettiler.

Emperyalist güçlerin yegane amacı;Türkiye’nin siyasi, ekonomik, askeri, teknolojik ve istihbarı büyümesinin önüne geçebilmek ve şu andaki gücünü bertaraf etmektir. İşte bu yüzden son umut olarak Ukrayna-Rusya savaşı üzerinden Türkiye’yi hedef göstererek  Yunanistan’ı kışkırtmak! Aynı zamanda Türkiye’den gelebilecek herhangi bir tehdide karşı da Yunanistan’da aleni bir şekilde Askeri Üs’ler kurmaya devam eden ABD, bütün bu oyunların planlayıcısı olarak yeni oyunlarını da sahneye koymaya devam etmektedir.

ABD ve AB işbirliği doğrultusunda İsveç ve Finlandiya’yı bir an önce NATO üyesi yapabilmeleri için Türkiye’yi bertaraf etmek üzere kolları sıvadılar! Zaten, yıllardır PKK terör örgütüne en büyük desteği veren İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olabilmesinin önündeki en büyük engel Türkiye’dir! Çünkü 2019’da Türkiye’nin Suriye’nin Fırat Nehri doğusunda başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı operasyonundan sonra Finlandiya ve İsveç Türkiye’ye silah satışlarını kısmen durarak ambargo uygulamışlardı! Türkiye bu durumu nasıl sinesine çekebilir ve nasıl unutabilirdi?! O yüzden Türkiye’nin hiç tereddütsüz Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olabilmesini VETO etmesi kesin gözüyle görmelerinden dolayı ikna çalışmalarını başlattılar. Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan bu konuda asla taviz verilmeyeceğini aleni bir şekilde bütün dünyaya duyurdu.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olabilmesinin önündeki en büyük engel Türkiye olduğu için bu ABD, AB ülkeleri daha şimdiden baskı yapmaya başladı...

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’nun ülkelerinin NATO üyeliği için başvuru yapacaklarını açıklaması hem Rusya’yı hem de Türkiye’yi öfkelendirmiştir. Rusya’nın ki her neyse de asıl Türkiye’nin öfkesi!.. Türkiye’nin, Finlandiya’nın NATO üyesi olmasına karşı çıkmasının elbet ki çok önemle gerekçeleri vardı!

Bugün Finlandiya ve İsveç’nin NATO üyesi olabilmesi için başvuru yapmaya karar vermesinin yegane sebebi Ukrayna’dır! Çünkü Ukrayna’nın NATO’ya üye olmak istemesi üzerine Rusya’nın harekete geçerek karadan ve havadan Ukrayna’yı işgal etmesi Finlandiya ve İsveç’i olağanüstü korkutmuştu. Rusya, Ukrayna’yı tüm ele geçirirse sıranın kendilerine geleceğini düşünen Finlandiya ve İsveç hemen NATO üyesi olabilmek için kolları sıvamışlardı. Ayrıca Rusya bu konuda yapmış olduğu açıklamada Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olabilmesinin Kuzey Avrupa’da barış ve istikrarı bozacağını ve bu üyeliklerinin olumsuz sonuçlara sebep olacağını söylemişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Rusya’nın güvenliği ABD tarafından tehdit edilmektedir” derken sözkonusu olan önce Ukrayna’nın sonra Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmaya kalkışmalardır. Öte yandan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri önündeki en büyük engellerden birisi de Türkiye’ydi! Çünkü Türkiye’nin (NATO Genel Sekreteri’nin de ifade ettiği gibi) müttefiklik ve güvenlik endişeleri vardı!..

Zaten Türkiye, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ilk başladığı günden bu yana tarafsız, adil ve dengeli bir şekilde savaşan her ülke ile olağanüstü diplomatik temaslar kurarak ‘barış için’ elinden gelen her şeyi yapmış ve hala da yapmaktadır. Bu durum ABD ve AB’ni ne kadar memnun etmiş olsa da aslında Türkiye’ye karşı öfkeleri hiçbir zaman geçmez. Bilhassa ABD’nin Türkiye’ye olan öfkesi/kini şu anda Yunanistan’a vermiş olduğu siyasi, ekonomik ve askeri destek ile aleni bir şekilde ortadadır.

Yunanistan’da kurmuş olduğu Askeri Üs’lerin amacı nedir?! Ege’de Yunan adalarını üslerle donatarak güya Türkiye’ye aba altından sopa gösteriyor! Türkiye’nin gözünün içine baka baka tehdit ediyor. Yunanistan’a da “Sakın korkma arkandayım!” diyerek kışkırtmaya ve destek vermeye devam ediyor. Bütün bunlardan sonra ABD Türkiye’nin müttefiki ha..! Aynı şekilde PKK/YPG’ye destek veren AB de Türkiye’nin müttefiki ha..! Türkiye ne kadar görünürde ABD ve AB’nin dostu/müttefiki olsa da, ne kadar AB üyesi ve NATO üyesi olsa da gerek uluslararası politikası ve gerekse stratejik anlamda izlemiş olduğu yol kendine münhasır ve tek başına hareket etmektedir.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasını VETO edeceklerini açıklaması ABD ve bazı AB ülkelerini telaşlandırmıştır. Hatta hiç bozuntuya vermeden (etkilenmemiş gibi görünüp) saçma-sapan açıklamalar yaparak Türkiye’yi ikna edeceklerine inanmaktalar. Oysaki Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan hem İsveç’i hem de Finlandiya’yı barındırdıkları teröristleri yıllardır iade etmemekle suçlamasına rağmen o kadar vurdumduymaz bir şekilde davranıyorlardı ki hala Türkiye’ye gelerek Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olma konusunda ikna etme gayreti içindeydiler. Türkiye iki ülkenin dışişleri bakanları düzeyinde yapmış olduğu görüşmede “terör örgütlerine karşı açık net bir tavır” almadıklarını ifade etmiştir. Teröristlere destek vermekle birlikte Türkiye’ye karşı yaptırım uygulayan Finlandiya ve İsveç ile Türkiye nasıl anlaşabilirdi?! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle teröristlerin kuluçka merkezi olan İsveç ve Finlandiya’nın samimiyetine nasıl inanılabilirdi?! Türkiye’nin bütün ricalarına rağmen ülkelerindeki teröristleri iade etmeyen Finlandiya ve İsveç’ten nasıl bir dostluk beklenebilirdi?! Türkiye bu iki ülkenin (Finlandiya ve İsveç) şartlar yerine gelmedikçe, teröristleri iade etmedikçe, yaptırımlar kalkmadıkça NATO üyesi olmasına asla EVET demeyeceğini ve VETO edeceğini açık bir şekilde bütün dünyanın gözleri önünde izah etmiştir.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusu artık kesinleşti diyebiliriz! Fakat karşılarında Türkiye engeli var! Başvuruların NATO liderler zirvesi öncesi yapılması düşünülüyor. Arkasından da müzakere sürecinin başlatılacağı ifade ediliyor. Tabi ki müzakereler tamamlandıktan sonra “katılım kararı” müttefik 30 ülkenin parlamentolarının onayı gerekmektedir. NATO dahil olmak üzere Finlandiya ve İsveç Türkiye’nin şartlarını yerine getirmedikçe alınan “katılım kararını” onaylamayacaktır!

Öte yandan, aynen Finlandiya ve İsveç gibi, Norveç, Danimarka ve İzlanda da Rusya’nın herhangi bir tehdidi ve saldırısı karşısında Finlandiya ve İsveç’i destekleyeceklerini açıklaması bir hayli manidar olsa gerek! Bütün bu tavırlar gösteriyor ki önümüzdeki günlerde Ukrayna, Finlandiya ve İsveç’i konuştuğumuz gibi  Norveç’i, Danimarka’yı ve İzlanda’yı da konuşmaya başlayacağız!..