baskentpostasi @ gmail.com

Türkiye’nin genel seçime gitmesi ile ilgili 14 Mayıs 2023 tarihi olmaz şeklindeki muhalefetin açıklamaları sonrası Cumhurbaşkanımızın almış olduğu karar ile genel seçimlerin tarihi 14 Mayıs 2023 olarak açıklanmıştı. Ama arkasından hiç hesaba düşünülmeyen Kahramanmaraş depremleri sonrası seçimlerin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılamayacağı, yetiştirilecek işlerin bu tarihte imkânsız olduğundan farklı senaryo ve tarihler tartışılıyordu. Hatta seçimlerin bir yıl ertelenebileceği konuşuluyordu.
14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri için Cumhurbaşkanlığınca yapılan açıklamada seçimin aynı tarihte yapılacağı açıklandıktan sonra da Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı da yapmış olduğu çalışmalarla genel seçimlerin zamanında yapılabilmesi için çalışmaların tamamlandığını ve seçimlere hazır olunduğu açıklamasını yapıtı.
Milletvekili danışmanlıkları, basın danışmanlığı, komisyon uzmanlığı, eğitim koordinatörü, özel kalem müdürü, sosyal hizmet uzmanı, makale köşe yazarı, aktivist, sivil toplumcu, idare ve bürokrasi alanında görev yapan birisi olarak daha iyi bir Türkiye için tarafsız bir duruş ile işte dünü, bugünü ve yarını ile seçimlerin işte tarafsız bir yaklaşım ile takdimi…
Öncelikli anlayış siyasi fikir ne olursa olsun; ister tercih edilen fikri temsil eden bir Cumhurbaşkanı olsun, isterse de siyasi parti olarak- milletvekili olarak aynı fikri temsil eden; ya da tam zıddı olan bir parti ve anlayışa mensup olan bir anlayış olsun seçilen kişi ya da fikir T.C. Anayasasına, ilgili kanun, yönetmelik, tüzük ve uygulamalara göre seçilmiş ülkeyi, milleti temsil eder.
Ben oyumu vermedim, bu kişi beni bağlamaz gibi bir mantık, asla doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü TBMM Türkiye’mizin göz bebeğidir, Cumhurbaşkanı da idarenin başı ve cumhuriyet ile yönetilen devletin başı, askerin da baş komutanıdır.
Bu anlamda Cumhurbaşkanlığı sistemine göre genel seçimler yapılmasına rağmen Türkiye ilk defa Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili seçimlerinin bir arada yapılmasında Türkiye’de bir ilk yaşandı. Su seçimde cumhurbaşkanlığı seçiminde farklı ittifaklarla birlikte ittifak dışında adayların olması dikkat çekti.
Ortak bir şekilde yapılacak Milletvekili seçimlerinin de cumhurbaşkanlığı seçimi gibi ittifak halinde hareket edilmesi ile birlikte başka partilere mensup adayların da güçlü parti içerinde yer alması da söz konusu oldu. Bununla birlikte partiler bazı yerlerde tek başına, bazı illerde ortak hareket ederek seçim sürecini yürüttüler.
Bununla birlikte büyükşehir olmamasına rağmen Elazığ İlimizde olduğu gibi birden çok; üç bağımsız milletvekili adayı çıktı. Yani herhangi bir parti adı altında olmayıp bağımsız olarak hareket eden milletvekili adayların da unutmamak gerekir. En fazla oy alan bağımsız milletvekili adayı da otuz beş bin civarı ile yine Elazığ’dan.
14 Mayıs Genel Seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarından birisinin çekildiğinin Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmasına rağmen aday listesinde bulunulması ve aday olmayacağını açıklayan kişiye rağmen genel seçimlerde oy verilmesi izaha muhtaçtır ve hukuki yönden de açıklanması gereken bir husustur.
Genel seçimlerde deprem bölgelerinin, Doğu ve Güneydoğu’nun, gençlerin seçim tercihleri de seçimde çok dikkat edilmesi gereken bir husustu.
Mevcut iktidar-ittifak Türkiye’de geçmişten gelen milli ve manevi değerlere bağlı kalarak demokrasi geleneği ile birlikte yatırımlar ile kalıcı olmak için oy istiyorken; muhalif taraf ise geçmişi temsil eden yönetiminin Türkiye’yi iyi idare edemediği için gitmesi gerektiği yönünde çalışmalar yapıyorlardı.
Genel seçimlerde genel dezavantajlara gelince seçimin süresinin kısıtlı olması, imkanların sınırlı olması birçok durumu olumsuz yönde etkilediği gözden kaçırılmaması gereken önemli bir husustur.
Genel şikayetlere gelince; seçimde bütün partilere yönelik vatandaştan gelen bize uğramadılar, bizi dinlemediler, kendilerine ulaşamıyoruz, hep başkaları telefonunu çıkıyor, not bıraktık dönmedi, telefonuna bakmadı, mesajımı gördü ilgilenmedi, hep yanındakiler aynı kişi-ler, hep aynı yüz ve kişiler-başka kimse-aday yok mu, bu neden o sırada, şu hak etmedi, iyi sıraya koydular diye çalışmaz, bu işini ta yukarıda çözüyor, görüyorsunuz hep aynı ve aynı kişiler… gibi iddialar, anlatımlar adeta rutin halde!
Peki başka dikkat çeken ne vardı?
Dün birlikte olanlar bugün karşı safta, dün kavgalı olanlar bugün birlikte, dün zıt görüşte olanlar bugün yan yana…
Seçim ziyaretlerinde milletvekili adaylarından çok milletvekili olanlar; daha milletvekili olmadan milletvekiliymiş gibi hareket edenler de gözden kaçmayanlar arasında. Ya göze girmek için göz çıkaranlara ne demeli?
Seçmenin kucağında birikmiş talepler, sorunlar yumağında yüzü gülenlerin yanında şimdi seçim zamanı seçim sonrasında bakarız ertelemeleri…
Daha iyi bir seçim programları-seçim koordinasyon merkezi, koordineli bir yapı olabilir miydi, adaya daha rahat ulaşılabilir miydi, karşılıklı daha iyi anlayış ve güven olabilir miydi, müşahitler farklı mesleklerden ihtiyacı karşılayabilir halde olabilir miydi, ezberler ötesine çıkılarak işi bir halkla ilişkiler; danışman seçilebilir miydi?
Elbette ki evet…
Geçmiş dönem genel seçimlerinde seçim genellikle geçim, ekonomi üzerine kurulu idi. Şimdi ise seçimin içerisinde geçim ve ekonomi dışında nerede ise ne ararsan var! İnsan hakları, millilik, yatırım, adalet, yatırım, terör, iç-dış müdahale, göç, demokrasi…
YSK'nın kararına göre, cumhurbaşkanı seçiminde birinci turda yurt içinde 60 milyon 721bin 745 kayıtlı seçmenden 53 milyon 993 bin 683'ü oy kullandı. Oyların 52 milyon 972bin 934'ü geçerli, 1 milyon 20 bin 749'u geçersiz sayıldı. Seçime katılma oranı yüzde 88,92 oldu. Yurt dışında 3 milyon 423 bin 759 kayıtlı seçmenden 1 milyon 691 bin 287'si oy kullandı. Oyların 1 milyon 676 bin 268'i geçerli, 15 bin 19'u geçersiz sayıldı. Yurt dışında seçime katılma oranı yüzde 49,40 olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı seçimi için gümrük kapılarında 148 bin 183 oy kullanıldı, bunlardan 146 bin 847'si geçerli, 1336'sı geçersiz sayıldı. Gümrük kapılarında seçime katılma oranı ise yüzde 4,33 oldu. 
Cumhurbaşkanlığı için ikinci tur için hummalı çalışmalar devam ediyor…
Seçimlerin hayırlı olması ve hayırlara vesile olması temennisiyle…