ramercbey @ gmail.com

23 Ekim 1853’te de Kırım Savaşı, 8 Ekim 1912’de Balkan Savaşı, başlamıştı... Osmanlı münevverleri rehavet içindeydi. Lâle  Devri sürse ne de güzel olurdu... Ama olmadı...

Rus Çar’ı I. Nikolay’ın Saint Petersburg’taki İngiltere sefirine Osmanlı İmparatorluğunu paylaşma teklifini, yàni tarihe «Hasta Adam» klişesiyle düşülen diplomatik konuşmayı bendeniz tarihin en mühim diyaloglarından biri olarak görürüm ve unutmam.

Entelektüel olduğunu iddia edenler de unutmasınlar. Bu fevkalâde ibretamiz tarihî bir muhaveredir.

* * *

Yarın iki kişiden biri mi seçilecek? Yarın Cumhurreisi seçiminin ikinci turu mu?

Hayır dostlar... Yarın iki ayrı dünyadan (dünya görüşünden, inançtan), iki ayrı gidişattan, iki ayrı gelecekten biri (kader?) için tercihi yapılacak!

Yarının seçim sandıkları fevkalâde mühim, çok değerli. Belki en mühim tarihî bir günümüz olarak kayıtlara geçecek!.

Yarın yeniden «Hasta Adam» mı olalım, yoksa nihayet yerden kaldırdığımız başımız hep dik kalsın diye mi karar verilecek...

Bugün 27 Mayıs. Bundan 63 sene evvel vesayetçiler 27 Mayıs ihtilâlini yaptı. Yaptıran ABD, yapanlar “bizim çocuklar” (ing. “our boys”) idi. Oyların %58,4'ünü alarak 503 milletvekil çıkaran Demokrat Parti lideri Başbakan Adnan Menderes’i salben idam etmiştiler!.

O gün iktidarı ele geçirenler üzerimize resmî ideoloji gölgesinde her zaman olduğu gibi Kemalist maskeli bir vesâyet rejimi kurdular.

ABD’nin gizli eli boş durmuyordu. Türkiye çok mühimdi. Menderes merhumun ardından Adalet Partisi’ni hazırladılar...

Vesâyet rejimi karşında birikmiş millî kini, 33. dereceden mason Süleyman Demirel’in riyasetindeki Adalet Partisi’ne teksif ederek iktidar yaptılar.

Takvim yapraklarını kopara kopara, az gittik uz gittik, dere tepe yol gittik, baldırı çıplaklar, yalınayaklar ülkesi olarak az yedik, çok su içtik... Boynumuzu büküp, “beterin beteri var” dedik halimize şükrettik...

Sonunda iyilerin yüzüsuyu hürmetine sekerâtü’l mevtte iken (son anlar, cân çekişme) Allah halimize acıdı da bir fırsat kapısı açtı.

Beş vakit namazdan birini kılmayan mü’mine “belki akleder de kurtulur, afvet Allah’ım” diye duâ eden melekler gibi milletimize de duâ eden şühedayla irtibatlı bir meláike taifesi daha mı var yoksa?

Bizden ve karizmatik bir lider olan Recep Tayyip Erdoğa’lı Ak Parti geldi, çarçabuk ilk seçimde iktidar yaptık, hasta teneşirden kalktı...

İnşá’allah bir daha «Hasta Adam» olmayacağız. Yarın bunun kararı...

* * *

Ben epey geç haberdar oldum, dün akşam izleyebildim. Daha doğrusu izleme işkencesi çektim... BABALA TV'ye çıkarılan (Fox niye çıkarmıyorsa??) CB adayı (!) Bay Kemal’in oldukça hızlı, gayretkeş başlıklardan başka yere, promptera falan bakmadan konuşabilmesi, Mevzular açık Mikrofon’da 13 yıllık siyasi hayatındaki en yüksek performans olarak yorumlanmış.

Fakat bunun yarınki ikinci tura faydası yok, hattâ zararı olursa şaşmam. 7 saat, kes düzelt derken 4 saat... 2 saatine zor tahammül edebildim.

Adam hemen her suali yalanla cevaplıyor. Çaresiz kalınca da doğru cevap verdi, “hata yapmışız özür dilerim” dedi.

Programı yapanlar süzme CHP’li. Salon ekseriyeti hâkezâ CHP takımı gençler. “Ak Partiliyim” diyenler bile muhtemelen ya çakma Ak Parti’li ya da bir kız hariç kifayetsiz gençlerdi. Kusura bakmasınlar... 27.05.2023