iletisim @ baskentpostasi.com

Diyarbakır Valisi'ne Hediye Hediye Edilen Kürdistan İsimli Kitap Tartışmaları Üzerinden Sosyal Medya Trollerinin Vali Karaloğlu'nu Linç Girişimi Kabul Edilemez

Kente yapılan hizmetleri 3 aydır yerinde görüyoruz. Diyarbakır'daki tüm siyasi partilerle görüşerek tamamıyla yaptığımız röportajları tek gazetede buluşturuyoruz,. Bölge için son derece önemli bir kazanım sağlayan ve  1.si düzenlenen fuarda hem Diyarbakır Valisiyle hem Erbil Valisi ile birebir röportaj yapan gazeteci bir  kardeşiniz olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki "VALİ MÜNİR KARALOĞLU İLE İLGİLİ SOSYAL MEDYADA ÇIKARILAN VE HAKSIZ İTHAMLARLA DOLU BİR KAMPANYADA LÜTFEN YER ALMAYIN"

Vali Karaloğlu'nu herhangi bir şekilde görmeden, maddi bir kazancımızın  olmadığı halde her ay 4' er sayfa hizmet haberlerini aktardığımız gazetemizden de  tanıyabilirsiniz.

Diyarbakır Belediyesi'nin İnternetten te kendisine ulaşılabilen  "KEREM KE " isimli gazetesini de inceleyerek Vali hakkında fikir sahibi olabilecekken, sosyal medyada  sadece bir fotoğraf üzerinden karalama kampanyalarına dahil olmak insanı değildir.

Siyasi fikirleri farklı 12 partinin Diyarbakır il başkanları bizi tanır, biz yanlışa yanlış deriz.
Vali beyin kayyum olarak atanması ile ilgili konu siyasi yorumlara açık olabilir,  ama Valiyi bölücü ilan etmek, ihanetle suçlamak, Diyarbakır'ı gezmeden görmeden yorum yapmak tek kelimeye bozgunculuktur.

Diyarbakır Valisi Karaloğlu, Fuardaki konuşmasında  Diyarbakır-Erbil arası doğrudan uçak seferlerinin yakında açılacağının sinyallerini vermişken, Türkiye ile uluslar arası alanda kabul görmüş Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Kürdistan arasında , kültürel ve ekonomik iş birliklerinin her geçen gün arttığı bir zamanda , bu tartışmaları çıkarmak bölge insanına ihanettir.

1.Mezopotamya Fuarına katılan CHP'li İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e "iktidar ve muhalefetin bir arada olduğu bu tarz projeleri İzmir'de de görecekmiyiz ? Diye sorduğum da , daha iylerini göreceğiz demisken, Saadet Partisi Abdurrahim Beyin, Hüdapar İl Başkanı Faruk Beyin ,Memleket Partisi il Başkanı Atilla Beyin Mezopotamya Fuarı ziyaretlerini bizzat haberleştiren bir gazeteci olarak , Cizre Platformundan , Batman standına ,   Onur konuğu Bursa Yenişehir Belediyesi'nden , KKTC standına kadar tek tek röportaj yapan bir muhabir olarak izlenimlerime göre bu bölge için emsalsiz bir fuar olmuştu.

Bu kadar ayrıntıya rağmen, üzerinde Kürdistan yazan ve bir kitapçığı hediye aldığı için Valiyi istifaya çağırmak, aslında Rizeli bir vatandaşa değil, bu toprakların kadim insanları Kürtlere karşı tahammülsüzlük ten, gözdağın dan başka bir şey değil.
Yıllarca bu tutum ve inkarlar sadece kan ve göz yaşı getirdi.

Diyarbakır Valisi'ne karşı sosyal  medyada girişilen linç kampanyasına verilen cevaplardan birinde AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Av. Muhammed Şerif Aydın ise, “Kürt kardeşlerimizin idaresindeki Erbil Valisi Diyarbakır’ımıza ziyarette bulundu. Kirli algılara kurban edilmeyecek kadar önemli bir ziyaret oldu.  Kendisini en güzel şekilde ağırlayan Valimiz Münir Karaloğlu’na şehrimiz adına teşekkür ederiz. Silav li Hewlêrê be.” paylaşımı yaptı.

*********

Av. Cihan Ülsen: Valiye linç kabul edilemez

Konuyla ilgili açıklama yapan DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, “Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Erbil Valisi Omed Xoşnav’ın Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaretinde Vali Karaloğlu’na, üzerinde “Kürdistan” yazan albüm hediye etmesi üzerine yaşanan tartışmaları ve Vali Karaoğlu’na bu nedenle linç derecesinde saldırılması kabul edilemezdir.

 Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi veya Irak Kürt Bölgesi, Irak'a bağlı, anayasal düzeyde varlığı olan özerk bir bölgedir. Türkiye tarafından da resmî ve ticari ilişkilerin yoğun bir şekilde devam ettiği Kürdistan Bölgesel Yönetimin Diyarbakır’a ziyareti önemli ve kıymetlidir.  

Türkiye kamuoyundaki bir kısım insanların “Kürdistan” kelimesine olan tahammülsüzlükleri ise bugüne ait bir durum değildir. Bu tahammülsüzlük bu ülkeye bu coğrafya hiçbir şey katmayacağı gibi demokratik ve çoğulcu yapının da en büyük düşmanıdır. Bizler, bu coğrafyada yaşayan tüm halklar artık geride kalmış tartışmaların gölgesinden sıyrılmalı ve gerçek demokrasiyi inşa etmenin yol ve yöntemlerini bulmamız gerekiyor.

Bu anlamda Diyarbakır Valisinin heyetleri kabulleri ve kendisine hediye edilen Kürdistan albümünü kabul etmesi önemli ve kıymetlidir. 

Daha önce de söylediğim gibi Kürdistan kelimesi bu toprakların en güzel kelimelerinden biridir. Bunu kullanmak bu toprakları ayrıştırmaz, birleştirir” ifadelerini kullandı.

********

Gelelim Erbil Valisine. Davetlilerle, gazetecilerle, bürokratlarla o kadar samimi bir atmosferde insanları ağırladı ki tek olumsuz şey, fuarın erken bitmesiydi.

Bir çok kişinin yoğun ilgi gösterdiği Erbil Valisinin konuşmasında yaklaşık 20 defa Kürdistan kelimesini kullanmış, katılımcılar arasında CHP'li Milletvekili  Sezgin Tanrıkulu , İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cem Toker ve farklı siyasi görüşte iş insanlarının alkışlarla takip ettiği Fuar farklı siyasi partilerden de tam not aldı.

Zaten bundan dolayı fuarın her yıl olmasa bile en azından 2 yılda bir tekrarlaması bekleniyor.
Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan fuar Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası desteğiyle düzenlendi.

Mezopotamya’nın tarih, kültür, doğa, yaban hayatı ve lezzetleriyle öne çıkması, insanlık tarihinin başlangıcına şahit olan bu özel toprakların benzersiz bir turizm destinasyonu olarak benimsenmesi amacıyla “1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” yapılacak. Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuara Portekiz, Belçika, Rusya, İspanya, Fransa, Azerbaycan, Özbekistan, Irak, İran ve Kamboçya’dan turizm katılımcıları yer aldı.

Fuarda, Kaburga Dolması, Ciğer Kebabı’nın da aralarında bulunduğu “37 Coğrafi İşaret Tescili Almış Diyarbakır Yöresel Lezzeti” tanıtılacak, yöresel lezzetler yurt içi ve yurt dışından ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Mezopotamya bölgesinin benzersiz coğrafyasını yansıtan Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ın turistik değerlerinin yanı sıra bölgenin sahip olduğu kültürel, tarihi, inanç ve gastronomik varlıklarını ön plana çıkaran fuar, bölgenin eşsiz turizm potansiyelini gözler önüne serdi.

Turizm ve Gastronomi konusunda ünlü şefler, akademisyenlerin ağırlandığı fuarda yapılacak etkinliklere şu linkten ulaşılabiliyor :  http://mezopotamyaturizmfuari.com/etkinlikler.html

Mezopotamya Neresi Diye Merak Edenler :

Neolitik Çağdan bu yana binlerce yıldır insan yerleşiminin kesintisiz biçimde sürdüğü Mezopotamya, bu yönüyle dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafya.

Uygarlık tarihine damga vuran eşsiz tarihi, “Bereketli Hilal”i, yerleşik hayatın başlangıcını simgeleyen buğday tarlalarıyla medeniyetin beşiği olan Mezopotamya, aynı zamanda kültür, inanç ve gastronominin de benzersiz bileşimini gözler önüne seriyor. Büyüleyici bir geçmişe sahip olan Mezopotamya, yüksek turizm potansiyeliyle öne çıkıyor. 

#ValiKaraloğluYalnızDeğildir
#ErbilValisi #Kürdistan