baskentpostasi @ gmail.com

Hepimizin bir dönem  içinde bulunduğumuz Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman askerlerine “Mehmetçik” adını vermiş ecdadımız…

Kurulduğu ilk günden beri üstlendiği görevleri layıkıyla yerine getiren  Mehmetçiğimiz en son Bozkurt ilçemizdeki sel felaketinde göğsümüzü bir kez daha kabarttı.

Yıllarca Kuzey Irakta, Suriye’de vatan savunmasında göğsümüzü kabartan Mehmetçiğimiz , yakın tarihte  sahil ilçelerimizde yaşanan Sel felaketinde ön plana çıktı.  Devlet ve toplum olarak var gücümüzle  sel afetinin izlerini  ortadan kaldırmak  için çaba gösterdiğimiz bu zorlu günlerde, Mehmetçik hiç durur mu?

 Gölköy Eğitim Taburu’nda görev yapan Mehmetçiklerimiz  tam tamına 40 gün boyunca Bozkurt ilçemizde ki , arama, kurtarma ve temizleme faaliyetlerinde görev aldı.

Bozkurt’ta sel afetinin yerle bir ettiği okullarımızı ter temiz yaparak eğitim ve öğretime  hazır hale getirdi. Mehmetçik bununla da kalmadı ilçede sel afetine maruz kalan tüm camilerin içinde biriken çamurları kısa sürede temizledi ve ilaçlayarak kısa sürede ibadete açılmasını sağladı.

Mehmetçiğin  ne vatan savunmasında nede afetlerde  yaptıkları fedakarlıklar saymakla bitmiyor. Bozkurt’tan Ajans muhbirlerinin geçtiği bir haberde aynen şöyle diyordu; “ Ölümüze de , dirimize de sahip çıktılar, Allah razı olsun…”

Cami, okul, ev, iş yerleri kamusal alanlarda temizlik faaliyetlerini yapmanın ötesinde Bozkurt’ta Mezarlıklar sel afetine maruz kalmış ve her taraf çamur deryası içinde yüzüyordu!

Öncelik sıralamasına göre Mehmetçik elinde kazma kürekle  mezarlıkları da  ter temiz yaparak eskisi gibi temizleyip yöre halkına teslim etmişti. İşte Ajansların geçtiği haberin özeti buydu… “ Ölümüze de dirimize de sahip çıkıyorlar”

Sel afetinin 3’üncü  ve 27’inci gününde  iki defa Bozkurt’a gittim. Türkiye’nin dört bir tarafından yardımlar bitip tükenmeden geliyordu. Sivil Toplum Örgütleri, Belediyeler ve bireysel olarak vatandaşlar ellerinden geleni yaptılar. Devlette ilk baştaki şaşkınlığını kısa sürede üzerinden atıp iyi organize olarak bir ekip çalışmasıyla  afetzedelerin yardımına koştu.

Bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş  bir şekilde İç İşleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Bozkurt’a adeta karargah kurarak çalışmaları bizzat yakından takip etmenin ötesinde kendisi yönetti.

Helikopterle , Ankara’daki toplantılarına katılıp tekrar Bozkurt’a geldi. Bıkıp usanmadan koordinasyonu yakından takip etti.

Hani bizin Peygamber ocağı olarak bildiğimiz asker ocağındaki Mehmetçiklerimiz var ya… Bıkıp usanmadan , afetzedelerin hem yardımına koştu hem de onların gönüllerine su serperek acılarını paylaştı.

Ayaklarında sarı çizmeleriyle, ellerinde kazma küreklerle hem arama kurtarma faaliyetlerinde AFAD Görevlililerine destek verdi hem de mahalle mahalle , ev ev, çamur temizleme faaliyetlerine bizzat katıldı.

Arama, kurtarma , ve temizleme görevini başarıyla ifa ettikten sonra Bozkurt yazılı tabelanın önünde tüyleri diken diken eden  “ Komando” marşını  söylemeleri yok mu…

İnanın o videoyu izlerken hala   tüylerim diken diken oluyor.

Jandarma Albay Mehmet Çelik yönetimindeki Kastamonu Gölköy Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’na bağlı 400 kahraman Mehmetçiğin  “ Bozkurt “ tabelası önünde ay şeklindeki dizilişleri ve hep bir ağızdan “ Korku nedir bilmeyiz” diyerek koro halinde haykırışları  inanın bana tüylerimi diken diken etmenin ötesinde şu garip Türklüğümün gururunu yaşadım.

İşte biz buyuz…

Ay Yıldızlı bayrağımızı taşıyan Milli Takımlarımız galip gelince toplum olarak sevinir, sevinmenin ötesinde coşarız…

İyi günde toplum olarak seviniriz, kötü günde toplum olarak üzülür hep birlikte yardıma koşarız. İşte bizi , biz yapan ortak değerlerimiz de budur.

İşte Mehmetçiğimiz de , hep zor günlerde bu vatanında emrinde olduğunu bu asil millete göstermiştir.

Onlar bu milletin kalbinden çıkan kahramanlardır. Onlar   benim kardeşim, komşum, köylüm, toprağım… Dahası Mehmetçik kim diye soranlara ;  “ Mehmetçik demek Türkiye demek… Mehmetçik demek vatan demek… Mehmetçik demek,  vatan savunmasında, yangında, depremde, afette hep zor zamanlarda  milletinin yanında duran demektir. Mehmetçik  sensin… Mehmetçik benim… Biz 84 milyon olarak koskoca düzenli bir orduyu oluşturan kocaman yürekli Mehmetçikleriz…

Biraz önce Bozkurt tabelası önünde  ay şeklinde toplarak kora halinde söyledikleri Komando Marşı’nı dinlerken tüylerim diken diken oldu demiştim ya…

İşte o marşın söyleri… Merak eden olursa  YouTobe, Bozkurt Komando marşı yazıp izleyebilirsiniz.

“ Korku nedir bilmeyiz,

Biz dağların erleri,

Yuva yaptık göklere,

 

Baş döndüren yerlere,

 

Engel tanımaz aşarız,

 

Yüce engin dağlara,

 

El verir uzanırız,

 

Mor siyah bulutlara,

Ben Türk komandosuyum,

 

Düşmanı çelik pençemle ezerim,

 

Her yerde ben varım,

 

Hava da,karada,denizde,çölde,

 

Çatakta , Batakta ve Bozkurt’ta ,

 

Her zaman ve her yerde    

 

Hazır… Daima hazır…

 

Kim, Komando…

 

Kim Komando…”

 

İyi ki varsınız… Var olun kahraman Türk halkının asil evlatları…

Ne Mutlu Türk’ün Diyene…

                                             

GÜNÜN SÖZÜ

 

“Korkuyu bilmez dağların yiğidi, titretir haini kaplanların sesi, madalya gibi duruyor başında, kahramanlık timsali beresi…”