baskentpostasi @ gmail.com

 Sevgili dostlar bugünlerde içimde tatlı bir heyecan oluşmaya başladı.

Nedendir bilinmez ama;

Daha önceki yıllarda dünyanın pek çok ülkesini gezmiş bir gazeteci olarak  bugün Allah nasip ederse ; Ana yurdumuz olan Can Azerbaycan’a kısa bir seyahetimiz olacak.

Azerbayca’ın başkenti Bakü, Sumgayıt şehri ve Ermenista’ın  işgalinden kısa bir süre önce büyük bir kahramanlık destanı yazılarak  kurtarılan Karabağ’ı ziyaret etmeyi düşünüyorum.

Üç yıl önce planlanan ancak bugüne kadar iki defa ertelediğimiz Can Azerbaycan’da inşallah gardaşlarımız ile buluşmak ve kucaklaşmak için yarın(Cuma) günü yola çıkacağız.

Azerbaycan ziyaretimizin öncelikli olarak Bakü’de bulunan ve kısa bir süre önce kurulan Türk Aksakallılar Birliği’nde yapılacak olan söyleşiye katılacağım.  Türk dünyasında büyük işler başaran, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine büyük önem veren kıymetli dostum Elnur Eltürk kardeşim ve yine Azerbaycan Türkleri için gecesini gündüzüne katan değerli kardeşim Ali Zülfikaroğlu ile hasret gidereceğiz… Bu iki kardeşimizin daveti üzerine daha önceden iki defa ertelediğimiz bu seyahatimizi inşallah bu sefer gerçekleştirme fırsatımız olacak.

Beni yakından takip eden okurlarımız hatırlayacaktır.

 Bundan bir süre önce yazmış olduğum bir makale vardı; “ Bir babanın iki oğlu” başlıklı makalemizin Taşköprü’deki muhataplarını bulduk(!)  Şimdi sırada Azerbaycan’ın Sumgayıt şehrinde yaşayan  diğer akrabalarını  da inşallah bulacağız... Yıllar önce Kafkas İslam Ordusu ile Azerbaycanlı kardeşlerimizin özgürlüğü için savaşan Taşköprülü Ahmet Dalmehmetoğlu’nun mezarını ziyaret edip dua edeceğiz, devamında Dalmehmetoğlu’nun torunlarını bulup onlarla da hasret giderip dedelerinin başından geçenleri onların ağzından dinlemeyi arzuluyorum…

Yine uzun yıllar Kastamonu’da yaşayan  ve burada kaldığı sürece güzel dostluklar kurduğumuz;  Kastamonu sanatına ve tarihine  yaptığı minyatür resimlerle hayat veren kıymetli ve çok değerli dostum Azerbaycan’lı merhum ressam Adalet Bayramoğlu’nun da Bakü’deki mezarını ziyaret edeceğiz inşallah.

Tabiki kardeş Azerbaycan’a kadar gidip de Karabağ’a gitmemek olur mu ?

Yıllar yılı “ Ya Karabağ, ya ölüm” diye bas bas bağıran  Azerbaycan Türkleri ve Anadolu Türkleri’nin  özgürlük hayali gerçekleşen Karabağ’a Şuşa’ya da gideceğiz.  Kahraman Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin haklı zaferinin kazanıldığı topraklara inşallah bizde ayak basıp kardeşlerimiz için dua edeceğiz.

Evet değerli dotlar;  kardeşlerimizin yaşadığı topraklara seyahat edeceğim için onlarla kucaklaşacağım için tüm samimiyetimle söylüyorum ki heyecanlıyım…

Azerbaycan izlenimlerimi dönüşte sizlerle paylaşmak dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

GÜNÜN SÖZÜ

 “Özlemek güzeldir, sonunda kavuşmak varsa…”