seyfiuzunkok @ gmail.com

Kıymetli Başkent Postası okurlarımız, 2022 yılı içerisinde yol almaya başladık. Öncelikle, Şubat ayından sımsıcak selam ve muhabbetlerimizi sunuyoruz.

Covit adı verilen virüs, değişik varyantlarıyla pek çok cepheden saldırısını sürdürürken; ekonomik hayatımıza düşen ateş, bize bu salgını önemsiz hale getirtti. Neredeyse artık kalan sağlar bizimdir anlayışıyla, yaşamayı sürdürür hale geldik. Allah’tan hayırlısı…

Geçen yıl Mayıs ayında kaleme aldığımız “ İnanç Turizmi, Anadolu’nun Dört Manevi Direği Ve Kastamonu” konulu yazımızla huzurlarınızda olmuş, özellikle bu yazımıza okuyucularımızdan konuyla ilgi, bir dolu övgü mesajları almıştık. Bizler de bu çerçeve de konunun daha ayrıntılı tanınması ve tanıtılması için neler yapılabilir konusunda kafa yorarken, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Alptekin SÖKMEN, Kastamonu’da İnanç turizmini geliştirebilmek amacıyla, moderatörlüğünün şahsımızca yapılacağı bir panel tertip etmemizi bizden istirham etti. Biz de derhal harekete geçerek; konuya emek vermiş arkadaşlarımızdan bir ekip oluşturup toplantımızı 14. Ocak. 2022 tarihi olarak duyurduk.

Bilindiği gibi, Kastamonu; Tabiat Turizmi, Gastronomi turizmi, Kültürel Miras Turizmi, Spor turizmi, Kış ve yaz turizmi… Vb. gibi çok yönlü turizm türlerini dikkate alarak, bütünleşik turizm stratejisiyle ilerlemesini sürdürmektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalara göre de, bünyesinde barındırdığı inanç değerleriyle inanç turizmi alanında da güçlü bir donanıma sahip olduğunu fark ettirmiştir.

Bu duruma ilgisiz kalmayan Üniversitemiz; 2012 yılında başlatılan, iki yılda bir gerçekleştirilen Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumlarıyla,

Turizm Fakültemiz ise, 2017-2018 Akademik yılında açılan İnanç Turizmi Yüksek Lisans programıyla, “Evliya, enbiya ve şüheda diyarı Kastamonu’ya” İnanç Turizmi konusunda önemli katkılar sunmuştur.

Programlanan bu panelle de, Kastamonu Turizm Fakültesi, Kastamonu’nun mevcut manevi ikliminin İnanç Turizminde değerlendirilebilmesi maksadıyla fikir alış verişi yapmak üzere, ilgililerini bir panelde buluşturma kararı almıştır. 

Bu panel; mevcut yapının tanınması, bu alanda yapılanların tespiti ve yapılması gerekenlerin tartışılması, gelişmenin izlenerek ileriye dönük planların gerçekleştirilmesine ve bir yol haritası hazırlanmasına yönelik olarak tasarlanmıştır.

Uzun ve yoğun çalışmalar sonucu gün gelmiş, Kastamonu’da İnanç Turizminin Geliştirilmesi Paneli,14.Ocak.2022 Cuma saat: 14.37’de Kastamonu Turizm Fakültemizin konferans salonunda gerçekleştirilmiştir.

 “Kastamonu’da İnanç Turizminin Geliştirilmesi”  paneline Doç. Dr. Gülten KÜÇÜKBASMACI, Doç. Dr. Recep ÖZDİREK, Sn. Serkan DOĞRU ve Sn. Süleyman YÜCEL panelist olarak katılmışlardır. Panelin yönetimi ise, şahsımızca yapılmıştır.

Panele geçilmeden önce açılış konuşmaları; Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin SÖKMEN, Kastamonu İl Müftüsü Mustafa BİLGİÇ, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet YURT ve Kastamonu Vali Yardımcısı Fahrettin GÖNCÜ tarafından yapılmıştır.

Panele; Ağlı Belediye Başkanı Şahin ÇOLAK, Devrekâni Belediye Başkanı Engin ALTIKULAÇ, Hanönü Belediye Başkanı Serkan UÇAR, İhsangazi Belediye Başkanı Hayati SAĞLIK, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet ERDOĞAN, Kastamonu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamdi ÖZ, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin YURDAGÜR, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir TUNA, Taşköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü Abdullah Çağrı BİBER, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Fahrettin Şenoğlu, Kastamonu MHP İL Başkanı Emin ÇINAR, MHP Araç İlçe Başkanı Fikri YAZAN, MHP Kadın Kolları Yönetimi, Öğretim Üyeleri, çok sayıda davetli ve misafir bizzat iştirak etmiştir.

Panelin ilk konuşmasını Doç. Dr. Recep ÖZDİREK “Kastamonu’nun Manevi İkliminin İnanç Pınarları” başlığı altında, zoom uzaktan iletişim programıyla gerçekleştirmiştir. Ardından “Kastamonu Halk Kültüründe Tekke ve Türbeler” özelinde Doç. Dr. Gülten KÜÇÜKBASMACI konuşmasını tamamlamıştır. Üçüncü konuşmacı olarak Hz. Pir Şeyh Şab’an-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman YÜCEL, Hz. Pir Şeyh Şab’an-ı Veli’nin hayatını, fikirlerini ve insanlığın manevi iklimine dokunuşunu aktarmıştır. Panelin son konuşmacısı Serkan DOĞRU ise “Kastamonu’nun Bütünleşik Turizm Yaklaşımında İnanç Turizminin Yeri” başlıklı konuşmasını ve Kastamonu’da inanç turizmi rotalarının önemine dair fikirlerini izleyicilerle paylaşmıştır. Panel moderatörü olarak biz de tüm panelistlerin konuşmalarını özetleyerek ve katılımcıların sorularını cevaplandırarak bu anlamlı paneli sonlandırdık. Panelin bitiminde ise Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından panelistlere plaket takdimi yapılmış olup ayrıca Hz. Pir Şeyh Şab’an-ı Veli Kültür Vakfınca panelistlere vakfın yayımladığı kitaplar hediye edilmiştir.

İnşallah… Bu panel, Kastamonu’nun manevi ikliminin geliştirilmesinde ve değerlendirilmesinde işaret fişeği özelliğine sahip olacaktır; bir yandan inanç ziyaretçilerinin önemli varış noktası ve durağı olurken,   diğer yandan da kültürel kimliğini yaşayan ve yaşatan bir il olacaktır, Kastamonu.

İşte bu noktada birden anılar canlandı gözümün önünde; rahmetli Valimiz Sn. Kamil Demircioğlu’nun himayelerinde 1992 yılında ilk Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftasını başlatırken, İl Turizm Müdürü olarak görev yapıyoruz o tarihte; Sn. Valimiz kendisine gelen olumsuz mesajları( Telgraf, mektup… vb) bize göstererek “ – Tarafıma gelen telefonları söylemiyorum daha, şunlara bir göz at. Öyle görünüyor ki, mühim ve hayırlı bir iş başlatıyoruz evladım, bu faaliyetin ulviyetine zarar verdirmeyelim bu işin supabı sensin.” Allah mekânını cennet etsin inşallah, bu nasihatte şu ifadeler net olarak okunuyordu;

 Kastamonu; Evliya, Enbiya ve Şüheda diyarı, kadim bir Türk şehridir, bu kıymetli özellikleriyle yaşatılmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Bu şehri, ön plana taşırken de, bu özelliklerine zeval getirilmemelidir.

Sağlık, huzur ve başarı dolu günler dilerim, gelecek yazılarımızda buluşmak dilek ve temennisiyle…