baskentpostasi @ gmail.com

Geçtiğimiz hafta sonu birkaç tane mesaj ve mail aldım.

Bunlardan bir tanesi beni çok düşündürdü ve kendime getirdi.

“  İzzet Sarı kardeşim, sendemi artık susturuldun!  Senide mi pes ettirdiler!  Biz Kastamonuspor’u    yıllar yılı senin yazdığın yazılarla sevdik ve gerçekleri öğrendik. Sende pes ettiysen vay memleketin haline!

 KSK ile ilgili bu ve benzeri mesaj  ve sohbetlerle   son bir iki haftadır daha çok karşılaşır oldum.

Şimdi gelelim konumuza;  Kastamonuspor gibi marka değeri  üzerine katkı sağlamış ve mücadele etmiş bir  vatandaş  olarak büyük bir dikkatle izlediğim ve uzun uzun araştırmalarım sonucunda edindiğim bir takım bilgileri, korkmadan siz değerli hemşehrilerimizi bilgilendirme ihtiyacını hissettim.  (Daha doğrusu sorular yöneltme ihtiyacı)Madem benim  bu topraklara karşı sorumluklarım var. O zaman bu sorumluluklarımı yerine getirmem gerekiyor. Öyle değimi?

Bu coğrafyanın insanları 100 yıl önce bu vatanın kurtulması için nasıl elini değil , gövdesini taşın altına koyduysa, nasıl kendi hayallerinden vaz geçip canları pahasına cepheye koşmuşsa bizde bundan sonra daha ayrı bir sorumluluk ile ecdadımızın izinden gideceğiz. Korkmadan…Cesurca…

 Kastamonu sadece Kastamonu’dan ibaret değildir. Bu coğrafyada belki 380 bin hemşehrimiz yaşıyor lakin bu toprakların dışında da binlerce hemşehrimiz yaşıyor ve kalbi  memleketleri ve vatanı  için atıyor.

Konusunu oyuncularını ve senaryasonu önceden bildiğin bir filmi kim izler ki?

Sonucunu, toplumun büyük bir kesimi tarafından bilinen bu filmin galasına Pazar günü Kurşunluhan’da  ben dahil   çok az kişi  gelerek izledi. ( İki elin parmaklarından biraz fazla!)

Kastamonuspor özelindi bir takım  insanlar dün bizim halkımıza “ Hiçbir sorun yok. Hocamız hazır, takımımız hazır. Maddi sıkıntımız yok.Hedef 1.Lig” diyerek umut sattığına hepimiz şahit değilmiyiz?  Yerel basın  ve sosyal medya arşivlerinde  tüm açıklamalar kayıtlı duruyor!

Hiç;  sağa, sola, aşağıya, yukarıya çekmeden  kahvede, lokantada lokal köşelerinde konuşulanlara tercüman olacağım ve bazı soruları bu memleketin  sessiz  çoğunluğu ve masum insanları adına sorular yönelteceğim. Bakalım bu sorulara kimlerden ve nasıl bir cevap gelecek, bekleyip göreceğiz…

Öye fazla geriye gitmeden;  Bundan 10 ay  kadar önce sahil ilçelerimizde büyük bir doğal afet yaşadık. 11 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt ilçemizde onlarca hemşehrimizi kaybettik. Allah böyle bir acıyı ve afeti bir daha bu necip millete yaşatmasın. Devletimiz tüm kurumlarıyla afetzedelerin ve sahilde zarar gören köy, kasaba ve ilçelerimizin yardımına koştu. Yaralar kısa zamanda sarılmaya başlandı.  Kayıplarımız geri gelmeyecek ama devletimiz halkımızın yanında  yer alarak yardımına koştu. Allah devletimize zeval vermesin.

Bozkurt sel felaketi’nden sonra bizim şehrin tek profesyonel kulübünün   2.Lig’deki  yarışma hakkı donduruldu.  (Kulüpte, taaa  bu tarihten öncesinde  başlayan  kaos ortamının aşılması için bu doğru bir karardı.

Lakin aradan geçen koskoca bir sezonda mevcut yönetim kılını kıpırdatmadan öylece durdu. Hiçbir şey yapmadı diyemeyiz ama ligde yarışan takım olmadığı için gerekli girişimleri veya vaad edilenleri yapmadılar veya yapamadılar.

Resmi renkleri olan Kırmızı’sını; şehitlerimizin kanından, siyahını ise şehit analarının yaktığı ağıtlarından alan ve  bu kulübe bilerek yada bilmeyerek yanlışlar  yapılmakta.  KSK üzerinden birileri şehri dizayn etmeye çalışıyor. Bunu maalesef üzüntü içinde ibretle takip ediyoruz.

Genç kardeşimiz Sayın Enes Ege Aygün başkanlığındaki yönetim transfer yasağı olduğu için hiçbir transfer yapmadı. Bununla da kalmadı takımı lige de süremedi.  Bu madalyanın görünün yanıydı. Peki görünmeyen arka tarafta neler oluyordu?

İşte arka cephede nelerin olduğunu, kimlerin ne pazarlıklar yaptığını ve kimin ne hesaplar içinde olduğunu birazdan soracağımız  sorulara verilecek cevaplardan sonra net bir şekilde öğrenebileceğiz.  Aslında bu  konu da   gelecek cevabı biliyoruz(!)  ama yinede bizler kamu oyu adına soracağız ve net cevaplar isteyeceğiz…  Bakalım nereden ve kimlerden ses gelecek? 

TAMAM dediğinizi duyar gibi oldum.

 Kızmanıza gerek yok canım. Taraftarlarda kaç aydır dişini sıkıyor, kızıyor! (Şekil A-da görüldüğü gibi) kimseciklere de sesini çıkartamıyor, Hemen bu soruları yönettik diye sizler neden kızıyorsunuz ki ? :)

 O zaman buyurun bu sorulara cevap veriverin bir zahmet…

LÜTFEN AMA LÜTFEN KAMUOYUNA   SAĞLIKLI BİR AÇIKLAMA YAPIN!

1-      KSK yönetimi geçen sezon sonu yani yaz tatilinde neden istifa etti? Devamında kısa bir süre sonra neden istifasını geri çekti?

2-       “Bozkurt Sel Felaketi nedeniyle yarışma hakkı dondurulmasına  rağmen” koskoca bir sezon neden  boş geçirildi?  Bu süre zarfında neden taraftarlara umut satıldı? Devamında neden bu kadar uzun süre sessiz kalındı? Genel kurul neden daha erken bir zamanda yapılmadı da Haziran ayı ortasına sıkıştırıldı?

3-      KSK gibi 2.Ligde olan  pek çok  kulüp genel kurulunu yapmış, hocası, transfer takviyelerini yapmasına rağmen neden Kastamonuspor bu kadar uzun süreyi hoyratça harcayarak lehine kullanamadı?

4-      Kulübün onursal başkanı  Sayın  Baki Cengiz Aygün ve ailesi neden hala transfer yasağını açıp ta yeni sezon planlamasını  yapamadı? ( Kısa bir süre önce yaptığı açıklamalarda sorun yok.Her şey yolunda diyerek , halkımıza umut vaad etmişti)   Burada başka başka hesaplar mı vardı? 

5-      Genç başkan Enes Ege Aygün  ve yönetim kurulunun kulüpten (net olarak  ) ne kadar alacağı var?

6-      Aygün ailesi bu alacağını ileri sürerek kulübün üzerinde baskı mı oluşturuyor?

7-      Şehrin dinamikleri (Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı ve Sayın Milletvekilleri) veya diğer sivil toplum örgütleri bu konuya neden sessiz kalıyor?

8-      Son zamanlarda yine kapalı kapılar ardında  Sayın Baki Cengiz Aygün’un kulübü bırakmak istediği konuşuluyor!  bu doğrumu? Şayet bu doğru ise neden şimdiye kadar beklendi?

9-      Aygün ailesi geçen sezon başında ( 25 milyon  Türk Lirası alacağımızı bağışladık) diyerek gerek yerel basına ve gerek sosyal medyadan açıklama yapmıştı. Bu ne kadar doğru?  Çünkü genel kurullarda hiç bu konu gündeme getirilmedi. Neden?

10-   Şimdi ye kadar kulübün genel kurulları ya kulüp tesislerinde ya da KATSO toplantı salonunda yapılıyorken neden bir otelin  müşterilerin önünde yapıldı?   (son iki  genel kurul)

11-   Dernek tüzüğüne göre ; (1’nci Genel kurul toplantısı çoğunluk sağlanmadığı takdirde bir hafta sonra aynı yer ve saatte yapılır) maddesi olmasına rağmen neden 2’nci toplantı 3 hafta sonrasına ertelendi?  Nasıl bir mücbir sebep oluştu?  

12-   Mademki transfer yasağı açılamadı yada açılmayacaktı; Neden Bölgesel Amatör liglerinde oynayan (Amatör)  kaliteli genç yetenekler kulüpte  toplanıp 6 ay sonra profesyonel yapılması düşünülmedi?  Bu yasal bir transfer yöntemiydi!

13-   Kulüpte Aygün ailesinin gerçek alacağı ne kadardır? Diğer alacaklar kimlerdir? Ve toplam gerçek  NET borç  ne kadardır?  Kongrede resmi açıklanan  14 milyon liranın  kat be kat üstünde borç olduğu  tüm şehir tarafından konuşuluyor bu doğrumudur?

14-   Yine her zamanki gibi son dakikada “ Kimse çıkmadı” diyerek Aygün ailesi ve mevcut yönetim liste mi yapacak? Eğer böyleyse neden son dakikaya sıkıştırıldı?

15-   Önceki günkü genel kurulda seçilen  yeni yönetim (Pardon eski yönetim) 15 günlüğüne görevi kabul  ettiklerini açıkladılar. Devamında ; “ Bizden daha iyi yapacağını iddia edenler var. Onların önünü açmak için bu görevi kabul ettik! 15 gün sonrada olağan üstü kongreye gideceğiz!”   şeklinde konuştular. Bu talipli kimdi? Ve 15 gün içinde haklı gerekçelerle görevi kabul etmezse neler olacak? Aygün ailesi daha önceden olduğu gibi (kulübü  sahipsiz  bırakamazdık!) diyerek devam mı edecek?

16-   Türkiye Süper Lig dahil tüm sponsoru olan kulüplerin hiç biri resmi   logosunun  içine sponsor ismi veya  ilave işaret koymazken Kastamonuspor’un loğosunun içine neden sponsor isim yerleştirilmiştir?   Armanın içine  neden müdahale edilme ihtiyacı duyulmuştur?) Türkiye’de bunun başka örneği varmıdır?

17-   Kuzeykent’teki İsmail Dikmenli  tesislerinin yerinin satışı yeniden gündeme getirilecek mi?  Mevcut yönetimin bu arsanın satışı Belediye Meclisi’nden  döndüğü için kırgınlığı var mı?  Yönetimi bırakma isteğinde bunun faktörü nedir?

18-   İsmail Dikmenli Tesisleri’nin  sezon öncesi bakım, onarım gibi  yada yeniden elden geçirilmesi  gibi eksikleri varmıdır?

19-   Geçen sezon başında kulüpten gönderilen( Başka kulüplere transfer olan) futbolculardan  bonservis parası olarak yada yetiştirme bedeli olarak kaç para alınmıştır?

20-   Kastamonu yerel basını önceki yıllarda yapılan en küçük hataları dahi eleştirirken neden gelinen bu noktada sessiz kalmaktadır?

21-Önceki yıllarda var olduğunu bildiğimiz taraftar dernekleri şimdilerde nerededir?  Ve neden sessiz kalmaktadır? 

Yukarıdaki soruları  çoğaltmak mümkündür. Şimdi ama şimdi Kastamonu ve Kastamonu dışında yaşayan hemşehrilerimiz bu soruların cevabını muhatablarından beklemektedir.

GÜNÜN SÖZÜ

“Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır.”

(Gazi  M.Kemal Atatürk)