baskentpostasi @ gmail.com

 

Bir şehrin ticaretinin gelişmesi  hiç kuşkusuz o şehrin sanayi ve ticaret odasının önderliğinde oluyor. Sanayi ve ticaret odası vizyoner ve işinde başarılı olmuş iş insanlarından oluşturulabilmişse korkmayın.

Sanayi ve ticaret odaları tabi ki üyelerinin menfaatlerini koruyacak, kollayacak. Lakin en önemli görevlerinden biri , devletin sunduğu teşviklerden üyelerinin ve tüm şehrin istifade edebilmesine ön ayak olabiliyorsa görevini yapıyor demektir. Şehrin sorunlarını sahipleniyorsa, şehrin sosyal gelişimine katkı sağlayabiliyorsa ve devamında iş insanlarının ortak projeler üretmesine katkı sağlayabiliyorsa görevini yapıyor demektir.

1882 yılında kurulan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası(KATSO) kurulduğu günden beri hiç kuşkusuz önemli işler yapmıştır.

Daha düne kadar Kastamonu ile aynı nüfusa ve aynı ticaret hacmine sahip olan komşumuz Çorum’un ticareti kısa sürede nasıl geliştiğini araştırdığımızda ortaya şöyle bir fotoğraf çıkmaktadır. Çorum Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde devletin sunduğu tüm teşvik ve desteklerden faydalandığını ve gerek yurt içi gerekse yurt dışı tüm hibe proğramlarından en üst seviyede istifade ettiğini görüyoruz.

Çorum Ticaret ve Sanayi odası, sadece kendi gelişimine değil şehrin gelişimine de direkt ve dolaylı olarak üst seviyede katkı sağladığını net olarak görebiliyoruz.

İşte Kastamonu Ticaret ve Sanayi odasının da bu konuda   çok geri kalmış olduğunu net olarak söyleyebiliriz.

8 Ekim tarihinde yapılacak olan seçimler için uzun zamandır çift listenin yarışacağı konuşuluyordu. Kastamonu’nun seçkin iş insanı Salim Arpacıoğlu tarafından dün sabah aday tanıtımı ve basın açıklamasının yapılacağı toplantıya davet edildim.

Salim Arpacıoğlu’nun listesine şöyle bir göz attığımda her türlü siyasi partiye gönül vermiş kendi işlerinde  başarılı olmuş isimleri gördüm. Bir başka ayrıntı ise mevcut yönetimde yer alan 6-7 tane de isim gözüme çarptı.

Salim Arpacıoğlu, Kastamonu’nun yetiştirdiği genç ve dinamik iş insanlarından. Kendisini Kastamonuspor başkanlığı döneminden tanırım. Gerek inşaat sektöründe gerek turizm, gerek akar yakıt istasyonlarıyla  gerek se  basın-yayın alanında  şehrin ticaretine önemli katkılar sağlayan bir isim.

Salim Arpacıoğlu, birde benim tanıdığım kadarıyla sorunun değil sürekli çözümün parçası olan birisi. Sorun üreten değil, çözüm üreten bir yapıya sahip. Değişik sektörlerde faaliyet gösteren kadrosunda bulunan isimlerde, şehrin ticaretine yön veren ve kendi işlerinde başarılı olmuş bir ekip ile yola çıkılıyor olması bence önemli.

Mevcut başkan Oğuz Fındıkoğlu’nun da iyi bir insan olduğunu burada belirtmem gerekiyor. İyi insan iyi yöneticilik, iyi idarecilik yapacak diye bir kural yok.

KATSO’ya talip olan Salim Arpacıoğlu ile mevcut başkan Oğuz Fındıkoğlu’nu karşılaştırmak doğru olmasa gerek. İkisi de bir birinden değerli insanlar. Yapıları, farklı, üslupları farklı olabilir.

Yakından tanıdığım Salim Arpacıoğlu’nun yönetim anlayışının çözüm odaklı ve sürekli üretime ve projelere daha yatkın olduğunu söyleyebilirim.

Salim Arpacıoğlu’nun dünkü basın açıklamasından en çok aklımda kalan konu şu oldu.

(Her ay KATSO yönetimi ve üyeleriyle geniş tabanlı bir toplantı yapılacağını ve bu toplantıya siyasi partilerin il başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanını davet edeceklerini. Devamında sorunları, çözüm yollarını bu toplantılarda tartışacaklarını ve çözüm yollarını arayacaklarını) ifade etmesi oldu.

Bana göre bu çok önemli bir detaydı. Şayet Arpacıoğlu seçilir ve bu tür toplantıları yapabilirse şehrin en önemli sorununu çözüme kavuşturacaktır diye düşünüyorum. Maalesef bizim şehrimizde tartışma kültürü yok denecek kadar az. Maalesef bizim şehrimizde belli bir seviyede konuşma, tartışma kültürü olmayınca sorunlarda çözülemiyor.

İşte bu yüzden Sayın Salim Arpacıoğlu’nun bu açıklamasını ve projesini çok tuttum. Çok kültürlü ve çok sesli ve saygılı toplantılar hiç kuşkusuz bu şehre geniş bir vizyon katacaktır…

GÜNÜN SÖZÜ

“Başarının yolu;  konuşmayı bırakıp, yapmaya başlamaktır…”