ramercbey @ gmail.com

Bilimde sabır ve sebatla sürdürdüğü çalışmalarıyla ünü giderek artan Yoshinori Ohsumi, kanser ve parkinson üzerinde de çalışmalar yapmıştı.

2016 yılı Nobel Tıp Ödülü, ünlü Japon bilim adamı, hücre biyoloğu Yoshinori Ohsumi’ye, “Otofaji (autophagy) yàni hücrelerin kendilerini arındırmaları ve yenilemeleri üzerindeki tezini isbat edince verildi.

Hattâ işin başında söyleyim, bu ödülü ORUÇ sayesinde aldı Ohsumi...

Zira Ohsumi’nin bahsettiği açlık süresi tam da bizim Allah emri (farz) olarak Ramazan ayında tuttuğumuz oruçlarımıza tekabül ediyordu ve kendisi de bunu biliyor ve ilân dahi ediyordu...

Muhterem okurlarım, yamyam gibi yemeye devam ettiğimiz sürece ne hastalıklardan kurtulabilir ne de ölçülü bir vücuda sahip olabiliriz. Şu Korona illetinden bile Allah’ın izniyle oruçla kurtulabiliriz ama idrâk edebilirsek.

Aslında vücudun kendini temizlemesinin sırrını Allah bize söylemiş de; değil kâfir ve bátıl dinlerin müntesipleri, biz Müslümanlar bile farkına varamamışız...

Merhume, tıp bilim insànı (tanıyanların evliyadan olduğunu söyledikleri) hazık (uzman) hekime Aidin Salih gibileri de maalesef işitmemiş, binaen’aleyh tanımamış çoğunluk. Daha doğrusu tanıtmamışlar.

Ramazan ayındayiz ve halkımız bu Japon bilim adamının Nobel almasına sebep olan Otofaji (autophagy) çalışmasını bir yerlerden duymuş ve bir birlerine gönderip duruyorlar. Hiç yoktan iyi bir gayret ama senin kendi insanın (Aidin Salih) Ohsumi’den önce yazmıştı bunları.

Neyse, otofaji (kendi kendini yeme, yenilenme) denilen tabiî süreç, oruçla sağlanıyor. Vücudunuzun kendi için ev temizliği olarak görün bunu.

Biraz açalım: Oruç sayesinde metabolizmamızdaki hücreler, ölü ya da hasar görmüş hücre artıklarını yakalayan membranlar üretiyor. Membranlar, ölü ve hasar görmüş hücre artıklarını parçalara ayırarak hızlı bir şekilde yok ediyorlar.

Aynı membranlar, bu süreçte ortaya çıkan molekülleri, yeni hücre oluşumunda gerekli enerji için de kullanıyorlar. Böylece insàn oruçlu iken bitkin olmak yerine bu enerjyle daha bir zinde bile olabiliyor!..

Onkoloji (kanser) uzmanı merhum Haluk Nurbaki hoca da oruç sayesinde zayıf bünyeli, kanı az olanların kanlarının çoğaldığını, şişmanların ise zayıflayıp toksinlerinden arındığını çokça yazar, anlatırdı.

Bilim adamları bu süreci “Vücudun fıtrî (yaratılıştan gelen) geri dönüşüm programı” olarak görüyorlar. Otofaji, bizleri eski parçalardan kolayca kurtarabilecek, kanserli büyümelere ve obezite, diyabet gibi metabolik bozukluklara etkili bir şekilde dur diyebilecek bir tıp mucizesi.

Oruç tıp mucizesini hem hızlandırıyor, hem bir şekilde vücudun otofaji programı sekteye uğramışsa, yeniden kazandırıyor.

Japon bilim insànı Yoshinori Ohsumi, Aidin Salih ve böyle güzel çalışmalar yapan tüm hekimlere teşekkürü bir borç biliriz.

Keşke bu gördüklerinden (sırları keşfinden) sonra Ohsumi de Müslüman olsaydı. Bu konuda bir bilgiye sahip değiliz, belki de olmuştur.

Nasib işi tabiî. Biz kıymetini biliyor muyuz? Allah’a yeterince şükrediyor muyuz? Ramazan’da tefekkürünüzü biraz da buna yoğunlaştırın.

Yeri gelmişken... Fıtra sadakası sağlığımızın fiilî şükrüdür. Sakın ihmal etmeyiniz. 20.04.2021

 

---------------------------------

NOT: Tıp doktoru merhume Dr. Aidin Salih (kabri Karacaahmet Kabristanında, İran Mezarlığı tarafındadır) daha birçok faydalı bilgiyi «Gerçek Tıp - Yitik Şifanın İzinde» isimli kitabında anlatıyor. Ben okudum ve çok faydalı buldum. (İnternetten sipariş verilebilir)