baskentpostasi @ gmail.com

Ne kadar üretirsen üret, satamadığın zaman boşta kalıyorsun.

Yani sürdürülebilirlik açısından önce  üreteceksin  devamında  pazarlayacaksın.

Üretici ile alıcıyı bir araya getirebilirsen işte o zaman işler çok daha kolay ilerliyor.

İstanbul’da  Kastamonu’yu medya alanında  başırıyla temsil eden Çatalzeytinli hemşehrimiz Hüseyin Karadeniz son zamanlarda fuarcılık alanında da önemli işler çıkartmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta yerel gazetelere  beyanat veren  Hüseyin Karadeniz 21-24 Eylül tarihleri arasında Kastamonu’da  Uluslar arası Türkiye Ortadoğu Ticaret Fuarı’nın yapılacağını açıkladı.

Kısa adı TRADEF olan Türkiye Orta Doğu Ticaret Fuarı aynı zamanda Kastamonu’da yapılacak en kapsamlı  uluslararası bir fuar olacak.

Kuzeykent  Fuar alanında yapılacak olan uluslar arası Orta Doğu Ticaret Fuarı’na sadece Kastamonu’daki firmalar katılmayacak.  Kastamonu’nun yanı sıra  Karabük, Bartın, Bolu, Zonguldak, Çankırı ve Sinop illerindeki üretime dayalı firmalarda katılacak.

İstamonu Fuarcılık Genel Merkezi’nin yapıtığı açıklamaya göre  yurt dışından Katar, K.Kıbrıs, Ürdün,İsrail, Lübnan, İran, Sudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman,Kuveyt, Bahreyn, Yemen,Mısır, Pakistan, Tunus, Cezayir,Libya, Sudan ve Fas’tan da  iş insanları ve  şirketler bu fuara katılacak.

Ne demiştik, üreten ile allıcıyı  buluşturan bir organizasyon.

Siz şayet iyi bir ürün üretebiliyorsanız ve bu ürünü iyi bir organizasyon ile alıcı ilede buluşturabilirseniz  işler daha iyiye doğru ilerler.

Hüseyin Karadeniz’in sahibi olduğu İstamonu Fuarcılık buna benzer  organizasyonu daha önceden İstanbul’da gerçekleştirdi.

Yani bu alanda iyi bir deneyimi olan hemşehrimiz Hüseyin Karadeniz gerçekten isimini açıkladıkları komşu vilayetlerimizden ve Orta Doğu ülkelerinden gerçek samimi ticaret erbabı insanların katılımını sağlayabilirse bu organizasyon Kastamonu ve bölgemiz açısından bulunmaz bir fırsat olacaktır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de desteklediği TRADEF,  bu organizasyonu başarıyla tamalayabilirse  ve de katılımcı firmaların memnuniyeti de alınabilirse işte o zaman  hedefler ve hayaller gerçek olacak.

Fuarcılık  önemli bir organizasyondur. Dedik ya, üreten ile alıcıyı buluşturan mekandır fuar.

Birde gerçek üren ile gerçek alıcıları burada toplayabilirsen ki hedef odur. İşte o zaman ticaret gelişir. İşte o zaman güzel dostluklar, güzel iş birliklikleri kurulabilir. Bunun içinde çok çalışmak lazım. Hem fuarı düzenleyen firma hem de katılımcı firmalar iyi hazırlanmak zorunda.

Orta doğu ticaret“ için Kastamonu’ya gelecek” diyor hemşehrimiz Hüseyin Karadeniz.Bu cümle ve açıklama çok önemli ve  değerlidir.

Adı verilen Orta Doğu ve Afrika ülkelerindeki ticaret insanları gerçekten Kastamonu’ya getirilebilirse ve bizim  iş insanlarımızın ürettikleri çekme helvamızı, mobilyalarımızı, pastırma, sucuk, siyez, sarımsak, pirinç gibi çok sayıda hem yerel hem genel ürünlerimizi görme ve tanıma imkanı bulabileceklerdir.

Bazen ürününüzü satmak için alıcının ayagına gidersiniz. Ayağına gidilerek satılan ürün  5 para olur o zaman.  Ancak , alıcının müşterinin sizin ayağınıza geldiğini düşünün. İşte fuarlar bunun için büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda olaya baktığımız zaman  Eylül ayında Kastamonu’da yapılacak olan Türkiye Ortadoğu Ticaret Fuarı (TRADEF) gerçekten çok büyük önem arz etmektedir.

Bu fuarın  hem Kastamonu turizmi açısından hem de ticaretin gelişmesi açısından  gerçekten de çok önemli  olduğunu düşünüyorum.

Çok samimi olarak söylüyorum Eylül ayında yapılacak olan  bu fuarı bende büyük bir heyecanla ve merakla bekliyorum…

İnşallah bu sefer başarabiliriz.

GÜNÜN SÖZÜ

”Ticaretin sadece iki basit işlevi vardır; üretim, pazarlama ve yenilik.”