ragipmermii @ gmail.com

TİGEM 700 yıllık bir kuruluş olarak ülkemizde görev yapan bir kurum. Tarım ve Orman Bakanının değişimi ile birlikte birilerine fırsat doğmuş olacak ki çok kısa sürede itibar suikastini konu edinen haberler yaptırılmakta. 

TİGEM denilince Ceylanpınar akla gelir. Türkiye'nin en büyük sahalarından bir tanesi. Dolayısıyla kurumun en çok yatırım yaptıgı alanlardan bir tanesi de burası. Arazinin büyüklüğü söz konusu olunca araziden pay elde etmek isteyenler, araziyi kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmak isteyenlerin sayısı da artmış durumda. Yılda en az iki kez ürün veren bir sahanın paylaşılamayacak derecede kıymetli olması aşikar. 

Son günlerde özellikle yeni bakan olan Vahit Kirişçi'nin gelmesi ile birlikte hem bakanlık üzerinden, hem de TİGEM üzerinden etki bırakmak isteyen bir silsile yuvası harekete geçmiş, iftira dolu yazılarla gündeme gelmeye çalışmışlardır. 

Bakanlığın bu tarz bir algı yöntemini anlamayacağını düşünmek son derece saflık olacaktır belki ama çamur at izi kalsın mantığı ile hareket edildiği ortadadır. 

Tigem Ceylanpınar özelinde iftira haberleri yaparak gündemi meskul etmeye çalışan bir gazetecinin şuan ki mevzusu sadece ve sadece TİGEM... 

Geçmiş yıllarda benzer saldırıları Ak Parti belediyelerine de yapmış olan bu gazetecinin karalama politikası ile rant elde etme gayreti Belediyelerde istenilen seviyelerde bir karşılık uyandırmamış olmalı ki şimdi de benzer saldırıları yapacağı adresi TİGEM olarak belirlemiş durumda. 

Gazeteciliğin çıkarsız duruşuna aykırı olan bu durum ne yazık ki taraflı tutumla daha da çirkin bir hal almış durumda. 

TİGEM özelinde değişen genel müdürü kendi haberi ile değiştirdiğini, haberinin ne denli etkili olduğunu ballandıra ballandıra anlatan şahsın açık ve aleni şekilde birini gönderdim, sıra size geldi çıkışlarını okuyunca son zamanlarda yapılmak istenen tehdit yöntemlerinin değiştiğini görüyoruz. 

TİGEM'de görev yapmış olan kişiler bu şahsın ve bu şahsa yakın olan kişilerin istediklerini yapmadı diye, TİGEM'in kurumsallaşması adına ciddi manada sorumluluk üstlenmiş olmaları karşısında -bunları buradan gönderelim yönteminin altını çizmemiz gerekiyor. 

Geçmiş yıllarda TİGEM' de kullanılan araçların yedek parça ihtiyaçlarını tedarik etmede menfaat elde etmek isteyenlere geçit vermeyen yönetim kademesinden adeta öç alınmak istenmektedir. 

TİGEM'in kurumsal kimliğine aykırı hareket eden, TİGEM'i kendi çıkar ve menfaatleri için kullanmak isteyenleri mevzuat çerçevesinde sahanın dışına atan, TİGEM kuruluşlarında adeta kan eminiler olarak çıkar elde edenlerin hepsi tek tek TİGEM'den gönderilmiştir. Bugun atılan bu iftiraların ana kaynaklarından bir tanesi de budur. 

Gazeteci bozuntusunun Sivas Bölgesinde kuyular bilerek açıldı ve bilerek kurutuldu iftirasını bizzat Sivas'ta inceleyen bir kişi olarak ikiyüzden fazla kuyu açacaksın 7 tane kuyudan istediğin performansı elde edemeyeceksin bu oran- orantıya vurulduğunda yüzde 96 lık bir başarıya ne yazık ki gözlerini kapatmış durumdalar. 

Yine bu gazeteci bozuntusunun iftiralarında kurumun zarar edildiği iftirasına karşılık, 2021 yılına kadar bütün TİGEM'ler için yapılan yatırımların meyvesini vermeye başladığını, 2021 yılında 140 milyon civarı kar elde ettiğini bundan sonraki yıllarda da bu kar oranının artık daha da artacagını görmezden gelmesi tarafcı tutumunun dışa vurumu değil midir? 

Bu gazeteci arkadaş çevresindeki insanlara kısa bir süre önce görev değişimi olan Işıkgece için onu gönderdim sıra diğerlerinde derken neyi kasteddiğini anlayabiliyoruz. 

Tigem genelinde görüşme yaptığımız kişilerin devletimiz TİGEM'lerimizde çalmak isteyenleri de, TİGEM'i kendi menfaatleri için kullanmak isteyenleri de tek tek tespit edip gönderdi, bizler artık daha rahat çalışıyoruz, belli bri kliğin yaptıgı pisliklerden dolayı hepimiz huzursuzduk derken bu gazetecinin TİGEM'den gönderilen kişilerden ne aldığı, nasıl bir rant elde ettiğini düşünmeden edemiyoruz. 

TİGEM birilerinin rant kapısı değildir. TİGEM milli manevi şuurla görevini yapan şerefli insanların bu millet için ter akıttığı önemli bir kurumdur.  Çıkar ve menfaatlerine aykırı geldi diyerek kurumu karalamaya kalkışmak devletimizi itibarsızlaştırmaya soyunmak ciddi bir aymazlıktır. 

TİGEM BATAKLIĞINI KURUTMAYA VAR MISIN sorusuyla bölgedeki geçmiş  bakanı etiketleyerek tartışmaya açmak, Geçmiş yıllarda başarılı görevlerde bulunmuş olan bir kişinin de bu duruma 'varım' diyerek cevap vermesi kabul edilir içeriklere sahip değildir. Yıllarca beraber yol yürüyen, yıllarca birlikte çalışan kişilerin çalışma sürelerine baktığımızda söz konusu bakan veya millet vekili döneminde de görevlerinde bulunmuş olan, hatta söz konusu bakanın emrinde görev almış olan kişiler oldukları alenen belli iken  ve o dönemlerde en ufak bir yolsuzlukla isimleri anılmayan bu kişilerin şimdi tartışmaya sürülmesi rastlantı mıdır? 

Bölge halkı geçmişte beraberlerdi diyerek adres gösterdiği Bakan beyin ne denli hassas ve kul hakkı noktasındaki tutumunu bildiğini herkes bilmekte ve herkes öyle bir sıkıntıları olsaydı Bakan bey asla barındırmazdı demeleriyle sorunun cevabını vermiş olmuyor mu? 

Evet TİGEM önemli bir kurum, bu ülkenin gıda arzını en iyi şekilde yerine getiren önemli bir kurum. 

Yerli hayvan üretiminde cıddı manada calışmalar yapmakta. Bırakalım adamlar işini en iyi şekilde yapsın...