ramercbey @ gmail.com

Artık iyiden iyiye belli oldu adam bunamış.

Yaptığı gaflarla ve mánâsız hareketleriyle dikkat çeken ABD Başkanı Joe Biden elindeki not kartonunda yazanları söylüyor, yapıyormuş. Lâkin bu günümüzde neredeyse tüm siyasetçilerin yaptığı türden, prompter okuması gibi bir şey değil.

Bunadığı tá seçim döneminde konuşulmaya başlanmıştı. J. Biden’e işçilerle bir araya geldiği bir toplantıda, yapması gereken her şeyi tek tek yazmışlar. Kâğıtta, “Oturacaksın, kalkacaksın, o soru gelirse bunu söyle”, “Katılımcılara teşekkür edeceksin” ve hattâ “toplantının şu dakikasında odadan çıkacaksın” gibi talimatlar bile var!.

Toplantıda bir ara kartonu ters tuttu da basın bunu zumlayıp duyurdu. Herif birilerinin elinde oyuncak olmuş, sûretá insàn bir robot...

* * *

CHP’nin başındaki Kemal de J. Biden abisinden pek farklı değil. Lâkin not listesi kart değil, dosya. Okuyup ezberlemesi isteniyor, o da yapabildiği kadar ezberliyor ve çıkıp konuşuyor.

Ya da konuştuğunu sanıyor!. Zira Biden kadar olmasa da her konuşması tam bir fiyasko. Söylediklerinin, iddialarının tamamının ABD’den dosya halinde geldiği o kadar bariz belli ki, anlayamayan gidip IQ testi yaptırsın, sonuç ebleh derekesinde çıkacaktır.

Muhterem okurlarım bakınız neler demeye başladı bay Kemal:

− Yunanistan... 2023’ü bekle. Sen bizim Kuvâ-yı Millîyeci olduğumuzu bilirsin. İktidara gelince silahların ne olacağını göstereceğiz...

Nasıl? Müthiş değil mi? Tiyatroda aktörlere (icabında) sufle verilir de kadar mı aptalca olur? İnsàn başkanını çelişkiye sokar, dün tükürdüğünü bugün yalatır mı bay suflör?

* * *

Tá İsmet İnönü’ye kadar gidip, karısını Venizalos’un koluna vermesini de geçtik, şu haber epi topu onbir yıl öncesine ait:

Kemal Yunan Basınına konuşuyor:

“Yunanistan’a yardım için Başbakan Yorgo Papandreu’ya bir mesaj gönderdim. ‘Yunanistan’ın içinde bulunduğu krizi büyük bir üzüntüyle izliyoruz. (.......) Yunanistan’ı çok iyi anlıyoruz. Anladığımız için de partimiz iktidara gelirse Yunanistan’a yardım edeceğimizi dile getirmiştim...”

Bay Kemal, bu kadarla kalmıyor, Yunan basını yoluyla Yunan halkının Erdoğan iktidarına karşı yardımcı olmalarını da rica ediyordu...

Hadi bu da eski olsun, daha bu ayın 10’unda, CHP’nin akıl hocalarından ve kıdemli üyesi eski büyükelçi Yalım Eralp, “Adalar Yunanistan’ındır. Egemenliği şartlı verilmiştir filan, böyle bir şey yok diyerek Yunanistan’a alenen destek vermedi mi?

Bitmedi, yazı uzamasın diye en sivirilerinden gidiyorum.

Yine bu sene Eylül ayı sonlarında, Yunan dostu CHP’den, milletvekili Ünal Çeviköz, “Mavi Vatan’ın tarifine baktığınız zaman egemenlik haklarının ötesinde alanı kapsayan bir kavram. saldırgan ve yayılmacı bir algı yaratırsınız” demedi mi?

Herif Mitçotakis’in ağzıyla konuşuyordu... Anamuhâlefet demek ülkeyi idareye talip ikinci parti demek değil miydi? Aman Allah muhafaza... Biraz matrak takılırsak, sözleriyle “boşverin bu sondaj işlerini, üzmeyin palikarya kardeşlerimi” demiyor muydu herifP

ABD’den gönderilen, (ezberlediği) dosyalardan maval okuyor. Enayiyiz ya yutarız. Kuvâ-yı Millîye imiş, iktidara gelince adalara (anlaşmaları iplemeden) konuşlandırılan silahların, üslerin ne olacağını göstereceklermiş... Ufak at Kemal, ufak at da civcivler de yesin. Hoş tavukların bile yediği yok ya, salla dur, yemezler Kemal... 27.06.2022