iletisim @ baskentpostasi.com

TUFANTEPE KÖPRÜSÜ ve ALMUS HALKININ BİTMEYEN ÇİLESİ

17 Kasım Perşembe günü Ankara'da ,Tokat federasyon başkanı Kamil Dündaroglu un organize etti . Tokat Valisi Sayın Numan Hatipoğlu un konuşmacı olarak katıldığı Tokat'tın sorunları ve gelişmesi konusunda ,Tokatlı hemşehrilerimizin katılımı ile İstişareler yapıldı.

Bende; sayın Valiye ,Tokat'ın Almus ilçesi 'ne bağlı 20 den fazla köy ve kasaba bulunmaktadır. Almus ilçesi ile köy ve kasabaların ulaşımını sağlayan yolda her yıl bir sürü can kaybı yaşanmaktadır. Yollarda heyalanlar meydana gelmektedir..
Yol güzergahı ,Güney ve Kuzey yönlüdür. Kışın ,Kuzey bölgelerde kalan yerlerde donlasma meydana gelip ,güzergahın alt tarafı baraj olup hiçbir koruma önlemi de olmadığını , Tufantepe köprüsünün yapılmasının bölgede tarım ve hayvancılığın kalkınmasını sağlayacağını,kazaların önlenebileceğini ve hastaların ; ambulans ile hastaneye daha erken yetişebileceğini dile getirip, sorunu nasıl çözebileceklerini sordum.

Bunun üzerine Sayın Vali;
Köprünün yapılması için ,kaynaklarının olmadığını , konun vatandaşlar tarafından sayın Cumhurbaşkanına da konun iletildiğini , köprü için bir bir kaynak ayrılırsa yapılabilir diye ifade etti.
Diğer taraftan dolgu yapılması için . Bölgenin ,Devlet Su İşlerinin denetiminde olduğunu ,bunun için izin alınması gerektiğini ve mühendislik çalışması gerektiğini maliyetin de yaklaşık "Yüzellimilyon" TL olduğunu ifade etti.

Tokat halkına ve ilgili taraflara demem şu olur.

Seçimler yaklaşmaktadır. Aynı zamanda iktidar partisi AKP Genel Başkan Vekili Tokatlı Sayın Özlem Zengindir .Fırsat bu fırsattır değerlendirmek gerekiyor.
Sayın Özlem Zengin birşeyi yapmak istedikten sonra yapar. Herşey ağzından çıkacak iki kelimeye bağlıdır.
Sayın Özlem Zengine yaklaşık 3 yıl önce işim düştü gittim yanına ,sağolsun öyle içten konuştu ki yardımcı olacağına dahil, bende makamından mutlu olarak ayrılmıştım. Fakat daha sonrası ne randevu alabildik ne de telefonlarıma mesajlarıma cevap alamadım.
Şimdi aradan üç yıl geçti, geçenlerde bir bakanlığa gittim. Gitmişken bakan beyin özel kalemi hemşehrimizin ,iki dakika yanına çıkayım durumu arz edeyim dedim. Malesef görüşemeyince Özlem hanıma mesaj ile durumu aktarıp telefon ettim. Kendisi randevusuz yöntem yanlış olmuş ,ben sizin konunuzu bakan beye bizzat ileteceğim dedi.Bende o samimi ve yardımsever yüreğine inanıp oradan ayrıldım. Kendisinin bu sefer destek olacağına inanıyorum.
Şunu özellikle belirtmek isterim. Vatandaş yüzlerce defa arasa da bir makamı bazen hiç bir dönüş yapılmıyor. Vatandaş dertlidir . Çat kapıda gidilir, zaten randevu alamıyoruz şansınızı deneyebilirsiniz.. Sen vatandaşsın...

Tufantepe köprü platformunun tekrar bir Sayın Özlem Zengini bir Tokatlı olarak ziyaret etmeleri ve gerekirse Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmelerinde fayda olacağını düşünüyorum.

Ama icraat mutlaka yapılmalıdır.
Başımdan geçen bir hikayeyi konuya bağlantı aktarayım. Bizim Tokat vekilimizden sevdiğim birisi, benim bir konu için ,aynı partiden başka vekile yönlendirdi. Benim gönderdiğimi söyleme ,Ankara'da kendisi daha etkidir dedi. Diğer vekile konuyu aktardım. Tamam ben Bursa milletvekili den bir vekil hanım tanıyorum durumu söyleyeceğim dedi. İki hafta sonra sayın vekilimiz makamına gittim. Sayın vekil bana şunu soyledi" Bursa Milletvekili hanımefendiye söyledim ,sizi tanımıyormuş dedi". Bende sayın vekilim ben Bursa milletvekili ile tanışık olsam gider kendisine söylerim. Tanımadığım için size söyledim dedim. Döndü bana yapmıyorum senin işini dedi. Bende bir daha gidip rahatsız etmedim. En azından mertçe konuştu.

Sayın Valimizin şeffaf, mütevazı kişiliğinden dolayı kendisine saygılarımı sunarım. Çok değerli iyi bir yönetici ve halkın her kesimine destek olacak bir insan.

Analiz.

- 20 den fazla kasaba ve köye sahip insan topluluğunun canı ,sağlığı ; devletin köprüyü yapacağı maliyet ile kıyaslanamaz .
Milleti yaşat ki devlet yaşasın sözü yüzyıllardır atalarımızdan bize halen hitap etmektedir.
- Devlet su işleri den izin alınabilir. Muhteşem bir mühendislik ile maliyeti azaltma yönünde köprü dolgu şeklinde yapılabilir.
Deniz üstüne dolgu ile havalimani yapabiliyorsa, denizin altından tüneller açılabiliyorsa , dağlar delinip tüneller ile yol yapılabiliyor ise ; Tufantepe Köprüsü de yapılabilir.

Yukarıda dediğim gibi , Akparti Genel Başkan Vekili Özlem Zengin Tokat milletvekili ve Tokatlı . Yapamayacağı iş yoktur diye inanıyorum. Bölge insanının sözcülerinin sayın vekile konuyu tekrar dile getirmeleri önemlidir. Özlem hanım belki yoğunluktan dönüş yapamamış olabiliyor. Ama hayatta akıp gidiyor. Bazen acılar ile.... Demokraside çare tükenmez , iki dakika zaman ayirmak ,insana değer vermek hem dinen hem ahlak yönünden bizim kültürümüzde yer almaktadır.

İkincisi :
Sayın Cumhurbaskanindan randevu istemeleri konuyu en iyi şekilde çözüme kavusturacagi inancındayım.
Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum
"Tufantepe Koprusu yapılsın ,insanlar yaşasın."
Hüseyin Karahan