ramercbey @ gmail.com

Dün mahallemizde çıkan yangına daha başlangıcında şahit oldum. Alışverişten çıktık eve dönerken binanın önünde kalabalığın yukarı baktığını görünce biz de bakıp çatının yağmur olukları üzerinde dumanlar çıktığını gördük.

Sonradan öğrendiğime göre çatıdaki tadilat çalışmaları sırasında elektrik kaçağı ile başlamış yangın.

Yangınlar da büyük afetlerden, ciddî musibetlerdendir. Allah hepimizi korusun. Hem maddî hem manevî cihetiyle dehşetli bir yıkımdır yangın.

Ülkemizde inşaatlar yapılırken müteahitler hep ucuza kaçar, kalitesiz malzeme kullanırlar genelde. Gerçi tek ve hattâ birinci sebep bu değildir yangınlar ve sair belâların başımıza gelmesinde.

Bu türden musibetlerin çoğu dikkatsizlikten kaynaklanıyor. İkinci sebep de yukarıda söylediğim ucuzcu üretimlerin getirdiği risklerdir. Fakat iman edenler bilir ki şer de hayır da Allah’ın dilemesiyle olur.

Toplum olarak Allah ile irtibatı kestik. Eskiler “bir sadaka bin musibet def eder” derlerdi. Sadaka Allah için verilir ve Allah da insanı koruyabilecek tek mercidir. Her şey Allah’ın dilemesiyle olur.

Elbette tedbirler alınmalıdır. Esasen bu tedbirleri almak da Allah’ın emridir. Allah insanı hayvanlardan üstün yaratmıştır. Biz akıl sahipleri içindir din. Ve din yalnızca duâlardan ibaret değildir. Hayatın hayatıdır.

Müslüman evinin kapısını besmele ile açar, ağzını yemeğe besmele ile açtığı gibi.

Müslüman selâmlaşır, karşısındakine selâmet (esenlik) diler.

Müslüman konu komşusuna yardım eder, akrabalarına muhtac olanlara el uzatır. Müslüman önce duâ alır, sonra kendi duâsını yapar.

Toplum olarak dehşetli bir cehaletle baş başa bıraktılar bizi. Ne dinimizi biliyoruz, ne insanlığımızı. Ne irfandan eser kalmış, ne muhabbetten. Kim kime dum duma bir hayat bu yaşadığımız.

Çocuklar ana babasının öldüğünü internette arkadaşlarının yazması ile öğreniyorlar! Yirmi haneli bir apartmanda bile kimsenin kimseden haberi yok. Biri ölünce kokmaya başlayınca uyanıyor komşuları.

Sonra enflasyon şu olmuş, kur bu olmuş geyik muhabbetleri. Sen şükret ki Allah toptan yakmıyor hepimizi. Şükret ki belâ ve musibetler toptan gelmiyor.

Beklenen büyük İstanbul zelzelesi meselâ. Uzmanlar “büyük deprem vaktinin çok yakın olduğunu tahmin ediyoruz, 250 yıllık zaman doldu bugün yarın olabilir” diyorlar.

Daha bir çeki düzen versek ya hayatımıza. Tam da hayat pahalılığının arttığı bu günlerde daha çok yardımlaşsak ya...

Ne gezer...

Dolar 14 liraya doğru tırmanıyor diye marketlere koştu millet. İhtiyacı var yok mühim değildi. Ne bulduysa topladı parası olanlar.

Kıtlık çıkacakmış gibi yığdılar evlerine. Çoğu da ellerinde patlayacak oysa.

Behey vicdansız ahmak... O fazladan alabildiklerini fakirlere dağıtsan asıl o zaman korktuklarından emin olacaksın ama sende bunu idrâk edecek ne beyin ne de ruh kalmış...

Allah hepimizi ıslah eylesin. “İçimizden bazılarının işlediği günahlar yüzünden hepimizi (toptan) helâk eyler misin? (Ey Allah’ım) duâsı ile bitireyim.

A’râf Sûresi’nin 155’inci àyetidir bu.

Son pişmanlık fayda vermez. 02.12.2021