baskentpostasi @ gmail.com

YANGIN UCAKLARI ALINDI MI?

Yangın Ne İle Söndürülür?

Yılın ilk orman yangını haberi geldi, benimde aklıma geçen sene THK uçaklarının yangına katılamayışı geldi, dikkatsiz vatandalar, uçak ve söndürme eksikleri yüzünden geçen sene çok ormanımız yandı, bu sene yinemi hazırlıksız yakalanacağız? Daha 7-8 ay önce yanan ormanlarımız nasıl unutulmuş olabilir ki!?  Yanan alanın büyüklüğüne bakarak önlem alma geregi üzerine düşünmeye devam edelim mi?  Yok önce bu senenin ilk yangın haberine bakalım sonra geçen sene yanan alan üzerine bilgilenelim, ne dersiniz?

“”Yılın ilk yangını Balıkesir'in Sındırgı ilçesi sınırlarındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, 3 saatlik müdahalenin ardından söndürüldü. Balıkesir'in Sındırgı ilçesi ile Kütahya'nın Simav ilçesi sınırında orman yangını çıktı. Yaklaşık 10 hektarlık ormanlık alanda etkili olan yangın, ekiplerin ve vatandaşların 3 saatlik çalışma sonucu yangın kontrol altına alındı. Yangının söndürüldüğü bölgede soğutma çalışmaları başladı.”” Şimdide geçen sene yanan ormanlık alanlarının ne kadar hektar, dönüm olduğuna bakalım mı?

“”Türkiye’de 2021’in tamamında yaşanan orman yangınlarında yok olan ormanlık alan 178 bin hektar civarında, yani 1 milyar 780 milyon metrekare! Popüler ölçü ile ifade edecek olursak, yaklaşık 250 bin futbol sahası, tüm İstanbul’un yaklaşık 5’te 1’i büyüklüğünde bir alan. Bu rakam, yine EFFIS’in verilerine göre aynı dönem ve aynı bölgede 2008 – 2020 arasında ortalama yanan alanın 8 katından daha büyük. Yani bildiğimiz gibi değil.””

250 bin futbol sahasını yan yana koyarak düşünsenize, ne kadar büyük ormanlık alan kaybettiğimizi anlayabiliriz… İnşallah önlem alma sorumluluğu olan yöneticilerde 250 bin futbol sahasının ne kadar büyük olduğunu anlarlar… Buralarda ne kadar çok canlı yaşadığı kaç milyar agaç bitki olduğunu ve bunların hepsinin yandığını  düşünerek, en üst düzey de önlem almak için gerekli önlemleri alırlar… Buna dönük önlem alınacağı haberleri var… Önlem denildiğin de, bizde ilk akla gelen polisiye tedbirdir, ormana girişi yasakla, mangal yakma,  ateşle oynama, anız yakana ceza yaz… Bunlar da önlem ama tün güvenlik önlemlerine rağmen yangı cıkıyor bunu geçen sene içimiz yana, yana gördük degil mi?  Sorun şurada!

Akıl yangın çıkabilir, çıkıyor nasıl önlem almamız lazım der, güvenlik önlemleri alınır, buna rağmen yangın çıktı mı, daha önceleri de gördük, geçen senede gördük çıktı, o zaman  yangın söndürmek için neler gerekir, küçük yangıları söndürmek için itfaiye,  iş makinaları ve yangın konusunda uzman yöneticiler ve tecrübeli personeller… Bütün bunlara ek olarak yangı söndürme uçakları, aslında ülkemizin bir kurumunda yangı söndürme uçakları var, bazıları atıl bazıları ise çalışır, bunların hepsini çalışır hale getirerek yangın söndürür hale gelmesi sağlanarak yanan orman sayımız azaltılabilir mi? Evet…  Lütfen bunu yapalım, yapmayan yöneticilere de tepki gösterelim ki, yapsınlar… Yoksa yangın başladığında tüh, kim yaktı, sevmediğimiz grupları da suçlayarak bunlar yakmış olabilir mi diye söylentiler yayılır… Yangın anında bir de toplumsal sorun çıkarmaya aday zihniyetlilerimizde var.. Bu yangın ateşinin yanında toplumsal fitne ateşi de yakmak demektir… Kim yaktı şunlar, belge var mı, biri görmüş, bu delil mi, degil… O zaman fitneyi ateşlemek için eski haber ve görüntüleri kullanalım  birini suçlayalım ki.. Yönetim eksiklerine tepki olacağına toplumda birileri vatandaşların zihninde suçlu olsunlar… Eksik ekipmanı unutturmak için yanlışa yanlışla müdahale.. Neyse konumuz sosyoloji degil orman yangıları..

Türk Hava Kurumunun elindeki uçaklar uçar hale getirildi mi, Uçaklar alındı mı? Alınaçak, Uçaklar tamir edildimi edilecek! Çak, çek yerine alındı, tamir edildi haberleri duymak istiyoruz… Uçaklar, tamir edilmedi, alınmadıysa yangın söndürür hale getirilmediyse, kim, getirmedi? Yeni uçaklar alınmadıysa kim almadı, kim alınmasını isteyecek, alınmadığında kim tepki gösterecek? Tabiî ki kurumları yönetenler alacak, tamir edecek, tabiî ki bu kurumları yönetenleri yönetsin diye bizim seçtiğimiz siyasiler, bu işleri takip edecek… Sorumluluk belli, sorumlu belli, inşallah önlem alınır daha az yangın çıkar, çıkan yangınlara hazırladığımız araç gereç ve personelle müdahale edilir, ederiz dilegiyle, ricasıyla,  önerisiyle… Selam ve Sevgilerimle…

Hüseyin Benek –baskentPostası.com – 6.4.2022

Kaynaklar

1* https://www.greenpeace.org/turkey/blog/madalyonun-tek-yuzu-iklim-krizi-ve-

2021-turkiye-orman-yanginlari/#:~:text=%C3%9Clke%20tarihinin%20en%20b%C3%BCy%C3%BCk

%20orman%20yang%C4%B1n%C4%B1&text=T%C3%BCrkiye'de%202021'in

%20tamam%C4%B1nda,1'i%20b%C3%BCy%C3%BCkl%C3%BC%C4%9F%C3%BCnde

%20bir%20alan.

2* https://www.birgun.net/haber/balikesir-de-orman-yangini-3-saatte-sonduruldu-382770

3* https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/yangin-sondurme-helikopteri-tedarikinde-surpriz-gelisme-yeni-ihale-yeni-sartname-6990827/

4* https://m.bianet.org/bianet/iklim-krizi/255735-orman-yanginlarindan

-6-ay-sonra-ucak-ihalesi