Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Mısır Büyükelçisi’nden ATO Başkanı Baran’a Ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 yıl aradan sonra Mısır’a resmi ziyaret düzenlemesinin ardından Mısır Büyükelçisi Amr Soliman Abdelmeguid El-Hamamy, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret ederek, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilebilmesi için yapılabilecekleri ele aldı. Büyükelçi ziyaretinde Baran’a yurtdışına direkt uçuşlar konusunda daha önce verdiği beyanatları takip ettiğini belirterek, “Türkiye ile Mısır arasında günlük 15 uçak seferi gerçekleşiyor. Bunun biri Ankara’ya gerçekleşemez mi?” dedi.

Mısır Büyükelçisi Amr Soliman Abdelmeguid El-Hamamy, ATO Başkanı Baran’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Baran, köklü tarihi ilişkileri bulunan Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin yeniden gelişme sürecine girmesinin önemine dikkat çekti. Mısır’ın en büyük ihracat pazarlarından birinin Türkiye olduğunu kaydeden Baran, Türkiye’nin de Mısır’dan en çok doğalgaz alan ülke olduğunu bildirdi. Türk firmalarının Mısır’daki yatırımlarının 3 milyar dolara yaklaştığını hatırlatan Baran, Türkiye’de de 1.600’ü aşkın şirketin faaliyet yürüttüğünü söyledi. İki ülke arasında vize kolaylığının ardından turistik hareketliliğin de mevcut olduğunu belirten Baran, “Ticaret ve ekonomi iki ülke arasındaki işbirliğinin lokomotifi durumunda. Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde dış ticaret hacmimizin 15 milyar dolara çıkartılması için mutabık kalındı. Ankara bu hedefe ulaşma konusunda önemli bir merkez olabilir. Biz bu hedef doğrultusunda üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” dedi.

-SAVUNMA SANAYİİNDE İŞBİRLİĞİ-

Mısır’ın, savunma sektörüne yatırım yapan bir ülke olduğunu kaydeden Baran, “Ankara bu konuda öncü bir şehir. İsmi dünya listelerine giren firmaların da aralarında bulunduğu savunma sanayii firmalarının neredeyse yarısı Ankara’da yer alıyor. Özellikle savunma ve enerji gibi alanlarda karşılıklı işbirliğimizin gelişeceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin müteahhitlik hizmetleri konusunda dünyada başarılı projelere imza attığını ifade eden Baran, “Dünyada pek çok, baraj, yol, köprü projelerinde Türk müteahhitlerinin imzası var. Ayrıca, inşaat malzemeleri üretiminde de başarılı bir ülkeyiz. Mısır hükümetinin yeni şehirler inşa etme, ulaşım altyapısını geliştirme ve daha iyi atık su arıtma ve suyu tuzdan arındırma tesisleri geliştirme üzerine büyük ölçekli altyapı projeleri planladığını takip ediyoruz. Bu konuda da işbirliği içinde olabiliriz” dedi.

-RO-RO SEFERLERİ TİCARETİ AKTİFLEŞTİRİR-

Baran, 2012-2015 yıllarında Mersin-İskenderiye arasında gerçekleşen ve hem iki ülke hem de üçüncü ülkelere yapılan ticareti kolaylaştıran Ro-Ro seferlerinin lojistik sorunlar nedeniyle sekteye uğradığını hatırlatarak, hattın yeniden aktifleştirilmesinin ticari işbirliklerini geliştirmeye yardımcı olacağını ifade etti. Baran, konuşmasında Ankara ekonomisi hakkında da bilgi verdi.

Ziyarette konuşan Büyükelçi El-Hamamy’de 2019 yılından bu yana Ankara’da bulunduğunu ve Ankara’nın ikinci evi olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, göreve başladığı günden itibaren iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştığını anlattı. Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında 7,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden Büyükelçi, iki ülke arasında siyasi ilişkilerde yaşanan gelişme sürecinin ticaret ve ekonomiye olumlu yansıyacağını kaydetti.

-ANKARA-KAHİRE DİREK UÇUŞ TALEBİ-

Ankara Ticaret Odası’nın yurtdışına direkt uçuşlar konusunda çalışmalarını yakından takip ettiğini bildiren ve Türkiye ile Mısır arasında günlük 15 uçak seferi gerçekleştirildiğini kaydeden Büyükelçi El-Hamamy, ATO Başkanı Baran’a, “Bu seferlerden biri Ankara’ya gerçekleşemez mi? Ankara’yı Mısırlıların gelmesi gereken bir şehir olarak görüyorum. Ankara-Kahire arası iki saatlik uçuş. Bu uçuşun konmasıyla çok sayıda Mısırlı’nın Ankara’ya alışveriş yapmak için bile geleceğine inanıyorum” dedi.

Baran da direkt uçuşlar konusunda kamuoyu oluşturmak ve havayolu şirketleriyle görüşmeler yapmak suretiyle çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Başkent’ten Mısır’a direkt uçuşlar savunma ve enerji başta olmak üzere yatırımları da, ticareti de, turizmi de geliştirecektir. Bu konuyla ilgili çalışmalar yürüteceğiz” diye konuştu.