Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ormanlarımız yok olmasın, yasaklar 1 Haziranda başlıyor.

Çorum il genelinde 1

Çorum il genelinde 1 Haziran-31 Ekim 2024 tarihleri arasında ormanlık alanlarda piknik yapılması ve ateş yakılması yasaklandı.
Çorum il genelinde 1 Haziran-31 Ekim 2024 tarihleri arasında ormanlık alanlarda piknik yapılması ve ateş yakılması yasaklanırken, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri devriyelerle sorumluluk alanlarında denetim yapıyor.
Yapılan açıklamada orman yangınlarını önlemek için uyulması gereken kurallar hatırlatılarak, şu bilgelere yer verildi:
“Ormanlarımızın geleceğini tehlikeye sokan etkenlerin başında şüphesiz yangınlar gelmekte olup, çok farklı nedenlerle yangın çıkabilmektedir. Ancak insan faktörü yangın sayısını artırmaktadır.
Ülkemizde meydana gelen orman yangınlarının yaklaşık %95’inin insan kaynaklı olduğu, insan kaynaklı yangınların sayısının azaltılması için toplumsal bilinçlenmenin gerektiği, bu doğrultuda başta eğitim olmak üzere her türlü iletişim araç ve imkânları kullanılarak orman yangınlarına karşı duyarlılığı artıracak tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.
ORMAN YANGINLARINI ÖNLEMEK İÇİN
– Ormanda ateş yakmayınız.
– Ormanlık alanlara cam şişe ve sigara izmariti atmayınız.
– Ormanlık alanlara yakın bağ ve bahçelerde kuru otları yakmayınız.
– Piknik alanında yakılan mangal ateşini söndürünüz.
– Anız yakmayınız.
Çorum il genelinde 01 Haziran-31 Ekim 2024 tarihleri arasında ormanlık alanlarda piknik yapılması ve ateş yakılması yasaklanmış olup, Çorum İl Jandarma Komutanlığınca sorumluluk bölgemizde bulunan ormanlık alanlar ile vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu park/bahçe ve piknik alanları görevlendirilen devriyeler vasıtasıyla sık sık kontrol edilmektedir. Vatandaşlarımızın şüpheli durumları 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden Jandarma’ya bildirmesi orman yangını olaylarının önlenmesine büyük katkı sağlayacaktır.”

GORSEL 2 e1717166402432

GORSEL 1 e1717166423688