BEGÜM MİNKİS: "BAŞIMIZA GELEN HER ŞEY BİZİ DAHA İYİ BİR SEVİYEYE TAŞIMASI ADINA O AN İÇİN EN DOĞRUSUDUR"

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Begüm Minkis kimdir?

1994 yılında İstanbul’da doğdum. Burçlar kuşağı doğduğum an itibariyle yaşamımdaydı. Astroloji artık benim için yaşam felsefem haline geldi. Annemin de Astrolojiye olan ilgisi beni Astroloji ile tanıştırdı ve annemin benim için daha bebekken aldığı ‘‘Akrep burçları’’ adlı bir el kitapçığı halen duruyor. Elbette Astrolojide yüzeysel ilginin haricinde gelişim süreçlerim benim için çok önemli. Ekim 2012 itibariyle Satürn gezegeninin Akrep burcuna geçmesi Astrolojide profesyonelleşme evresinin başlangıç çizgisini oluşturdu. Doğum Haritasını, gezegenler ve açıları daha yakından tanıdım. Halihazırda olan araştırmacı, gözlemci ve analitik kimliğimle bu dal kolayca bütünleşti. Meğer gelecekteki mesleğim olacakmış.

2016 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi / Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldum. Bir süre reklam, ajans sektöründe boy gösterirken Astroloji ile de ilgileniyordum. Temel, Orta ve ileri Astroloji eğitimleri aldım. Teorik eğitimlerimin dışında Finans Astrolojisi, Horary (Saatler Astrolojisi) ve Rektifikasyon ( Doğum Saati Belirleme) alanlarında uzmanlığım da bulunmaktadır. Temmuz 2018’den beri profesyonel olarak danışmanlık vermekte ve internet üzerinde düzenli makaleler paylaşmaktayım.

Yazılarımı takip etmek için; https://merkurapp.com/

İnstagram hesabım: https://www.instagram.com/begumminkis/

Astrolojik danışmanlık alanında oldukça başarılı çalışmalarınız bulunuyor. Danışmanlık sürecinizden ve kişiye sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Danışanlarımla bireysel taleplerine ve danışmanlığın türüne göre yüz yüze ve online şekilde randevulu görüşmeler gerçekleştirmekteyim. Doğum Haritası ve Yıllık Öngörü danışmanlıkları ortalama bir saat boyunca karşılıklı interaktif şekilde ilerlemektedir.

Doğum Haritası ile danışanın tüm yaşam kalitesini ve karakterini (kariyer, aşk, para, sağlık) detaylarıyla analiz etmekteyim. Böylece bireyler kendilerini başkalarının ağzından dinlerken astroloji ilmi ile mest olurken bir yandan da eksik yönlerini ve geliştirmesi gereken noktaları öğreniyor. Gezegen döngüleri, Güneş/Ay tutulmaları ve transitler doğum haritası analizinde doğrudan odakta olmamaktadır zira bunlar sürekli değişkenlik gösteren göksel etkiler olduğu için ayrı bir danışmanlıkta incelenmesi gerekmektedir. O da Yıllık öngörüdür. Yıllık öngörü danışmanlığı ile tamamen ilgili dönemi baz alarak danışanıma bir yıl boyunca yaşanacak avantaj ve dezavantajları, önemli tarihleri ve olayları analiz ederek aktarmaktayım.

Doğum haritasının öneminden ve kişinin hayatında ne gibi değişimler yaratacağını konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz?

Bireyler kişisel Doğum Haritasını yorumlamayı bilmese dahi bu hizmeti sağlayan web sitelerinden Doğum Haritalarını çıkarıp aynı röntgen filmi gibi kenarında bulundurması çok iyi olabilir. İlgi oranlarına göre yükselen, ay burcu ve gezegenlerinin yerleşimlerini bilmeleri iyi olacaktır. Daha da merakları artar ve farkındalık kazanmak isterlerse mutlaka işin ehline kendisini bırakmalı ve danışmanlık almalıdır. Zira kişilerin harita okuma konusunda yeterliliği mevcut olmadığında yetersiz bilgilerle ciddi korkulara kapılabiliyor ve faydadan çok zarar görebiliyorlar. Bireyler astrolojik harita yorumlamanın kolay olmadığını, derin analizler ve profesyonellik gerektiğini unutmamalılar.

Öte yandan Doğum Haritası danışmanlığını herkesin hayatında bir kez de olsa deneyimlemesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Karakterimizi, dürtülerimizi ve travmalarımızı olduğu gibi gözler önüne seren bu harita; kendimizi tanımamızı ve böylece kadersel olarak dış koşullar ile önümüze gelen durumlara istinaden nasıl doğru tavırı takınabileceğimiz konusunda bizlere rehber olmaktadır.

Doğum haritası konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Astrolojik danışmanlıklar yaşamlarımızda olası potansiyelleri içermektedir. İrademiz ve anlık farkındalıklarımız ile zor bir süreci iyiye evriltmemiz veya tam tersi güzel giden bir durumu tersine çevirme riskimiz her zaman mevcutttur. İnsanlar kendini tanıdıktan sonra zaten çevresinde gelişen olayları daha iyi yorumluyor. Nerede yaşamı kontrol edemeyeceğini, ne zaman akış kalması veya harekete geçmesi gerektiğini öğreniyor. Ve elbette sorun yaşadığı konuları bilinçli kişisel çaba ile pozitife dönüştürebilmektedir.

‘’Asla evlenemezsin, Asla çocuk sahibi olamazsın’’ gibi kesinlik içeren net cümleler insanları hayal kırıklığı uğratmaktan, motivasyon kırmaktan ve astrolojinin gelişimi destekleyen yönünü köreltmekten başka bir şey değildir. Danışmanlık almak isteyerek bu yola giren bireyler ilk etapta takip ettiği astroloğun vizyonunun kendisi ile uyuşup uyuşmadığını dikkate almalıdır.

Yakınlarda Dünya’yı bekleyen gökyüzü hareketleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Astrolojik olarak tuhaf ve güçlü gökyüzü hareketlerinin olduğu bir zaman dilimindeyiz. Tam da içerisinde bulunduğumuz bugünlerde Balık burcunda Jüpiter ve Neptün gezegenlerinin kavuşumunu (12 Nisan 2022) deneyimlemekteyiz. Dünya genelinde büyük bir çözülme, dağılma ve ilahi bir farkındalık kazanma zamanları. 12 yılda bir gerçekleşen kavuşumdur ve en son 27 Mayıs 2009’da Kova burcunda gerçekleşmişti. O tarih sonrasında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Teknoloji, sosyal medya, akıllı telefonlar ve bilimsel gelişmeler büyük bir gelişim fırtınası ile hayatımıza girdi. Şimdi ise bunları nasıl doğru kullanmamız ve değer yaratmamız gerektiğini öğreneceğiz.

Jüpiter gezegeni büyük koruyucu olarak bilindiği için herkesin bildiği oldukça popüler bir gezegendir. Hacmi, kütlesi ile uzayda da en büyük gezegen olarak atmosfere çarpması muhtemel göktaşlarını kendine çekerek korur. Jüpiter ve Neptün kavuşumu gelecek 12 yıl boyunca tüm dünyada salgın hastalıklar, denizler/sular ve küresel ısınma ile mücadeleyi arttırabilir. Dolandırıcı örgütler, saadet zincirleri, tarikatlar da gündeme gelebilir. Tüm dünyada inanç popülerleşmesi yaşanabilir. Kavuşum etkin olduğu müddetce 2022 yılının geri kalanında sularla ilgili doğal afetler maalesef daha çok gündemde olabilecek.

Birazda güzel gelişmelere odaklanırsak eğer gündemde yeni meslek sahaları da dikkat toplayacaktır. Sanal ticaret, uzaktan çalışma, hatta ülkeler arası çalışma çok popülerleşebilir. İçerik üreticiliği, yaratıcılık ve ilham gerektiren işler fazlasıyla gelişecek diyebilirim.

Astrolojik alanda çok fazla bilgi kirliliği olmasının sebepleri sizce nelerdir?

Astrolojik hurafeler, cehalet, insanların az bilgi ile çok iş görmeye çalışması ve yanlış sosyal medya kullanımı sebebiyle maalesef oldukça yaygınlaşmaya başladı. Yaşamın kendisi başlı başına büyük anlamlar içerir fakat bizler emek, işçilik ve sorumluluğu göz ardı ederek mucize yaşamaya çok fazla odaklıyız. Astroloji asla oturduğumuz yerden umut vaad etmez aksine her çıkışın bir düşüşü, her düşüşün de bir çıkışı olduğunu gözler önüne serer.

Bilgi kirliliğinden bahsetmişken sıklıkla karşılaştığınız yanlış bilgilere değinebilir misiniz? Bu konudaki uzman görüşlerinizi alarak doğrularını sizden öğrenmek isteriz.

Astroloji geçmişten gelen kadim bilgilerle yapılan bir öngörü sistemidir. Bol miktarda araştırma, gözlem, analiz ve deneysellik içerir. Fal, durugörü, sezgi, rüya vb. konularla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Teorik düzeyde Astroloji öğrenmek için özel yeteneklere gerek yoktur fakat gerçekten iyi bir Astrolog olmak için salt teorik bilgi yeterli değildir. Astroloji ilimi insanı insana anlatmak ve yol göstermektir. Bunu yeterli düzeyde yapabilmek için sürekli kişisel gelişimi aktif tutmak gerekmektedir. Tıp, siyaset, ekonomi ve psikoloji bilimlerinden de belli ölçüde anlamak gereklidir.

Astroloji henüz pozitif bilimler kategorisine girmese de Astroloji ve Astronomi birbirinden ayrı düşünülemez. Astronomi bilimi de Ay’ın hareketlerini, tutulmaları, gezegenleri ve asteroitleri vb. incelemektedir. Astrolog ise bu etkileşimlerin insan ve Dünya üzerindeki etkisini yorumlamaktadır. Helenistik dönemden beri Astronomi ve Astroloji hep iç içeydi. Pek çok kişi bunu bilmez ama Astroloji ilk çağdan beri mitolojik karakterle isimlendirilir ve hikayelerle anlamlandırılır. Örneğin Jüpiter Zeus’u, Satürn ise Kronos’u temsil eder. Mitoloji bilen kişi astrolojiyi daha kolay yorumlayabilir.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Başımıza gelen her şey bizi daha iyi bir seviyeye taşıması adına o an için en doğrusudur. Herkes başarılı olmak istese de bu yolda neleri feda etmesi gerektiğinin farkında değildir. Tecrübe ise tam da bu ayrımı yapmamızı sağlar. Hayat hep aynı çizgide ilerlemez. Bazen dersler alarak büyüyüp gelişmek gerekir. Hayatta karşılaştığımız her engel bizi yolumuzdan alıkoymak için değil aksine geri çekilip atılan bir ok misali bulunduğumuz alandan daha ileriye fırlamamız adına verilen bir fırsat olabilir.

Sevgilerimle,

Begüm Minkis