BOLAT: “SAÇINIZIN HER BİR TELİNE HAK ETTİĞİ ÖZENİ GÖSTEREREK, SAÇLARINIZA KÖKTEN UCA KADAR HAYAT VERMEKTE İDDİALIYIZ"

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Ayşegül Bolat kimdir?

2016 yılı itibariyle saç ekiminde hem yurt içi hem yurt dışı programlar ile çeşitli çalışmalarda bulundum. Uzun bir süre idari yönetimimde olan merkezleri koordine ettim. 2020 Mart ayında ise Amasya’da kendi merkezimi kurdum. Kısa süre önce Amasya’da 1. yılımı doldurdum. Merkez olarak; Doğal, sık ve sağlıklı saçlar olarak belirlediğimiz çizginin dışına çıkmayıp, bir yılı aşkın süredir Amasya’da belirli bir hasta portföyü oluşturduk. İşlemlerimizi hastane ortamında, steril koşullarda sürdürmeye devam ettik, bu şekilde ilerlemek temel hedefimiz.

Ayşegül Bolat saç ekim merkezinden biraz bahseder misiniz? Merkezinizde hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Amasya’daki merkezimizde; görüşmeler, saç analizleri, işlem sonrası süreç takipleri, yıkamalar ve kabuk dökümü gibi işlemler yapılıyor. Harici tüm işlemler takibimizce ve uzman ekibimiz ile hastanede yapılmaya devam ediyor.

Saç ekimindeki uzmanlığınızı aldığınız geri dönüşlerden söylemek mümkün. Peki saç ekimi işlemini anlatır mısınız? İşlem yaptıranların süreçleri nasıl işliyor? Sizden dinlemek isteriz.

Öncelikle belirtmeliyim ki, saç ekimi sabır gerektiren bir süreç. Tahmin edildiği kadar zor bir işlem olmasa da, ekilen saçların çıkış süresinin sabırla beklenmesi gerekir. Ekilen saçlar 4. aya kadar çok bir aşama kaydedemeyecektir, 4. ayda ise saçlar yavaş yavaş taranır şekle gelmiş olacaktır.

Saç ekimi sonrasında kişilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekim işlemi sonrası ilk 2 gün bol bol su ve yeşil çay içerek dinlenilmesini öneriyoruz. Bunun beraberinde uyurken ekim bölgesine dikkat edilmesini, ilk hafta sigara kullanımının mümkün olduğunca azaltılmasını ve ağır spor, sauna, havuz ve deniz gibi aktivitelerden kaçınılmasını istiyoruz.

Saç dökülmesi birçok insanın müzdarip olduğu bir konu aslında. Bu bağlamda kimler saç ekimi operasyonuna katılabilir? Bu işlem için kıstaslar nelerdir?

Evet, özellikle erkeklerde genetik faktör kaynaklı saç dökülmeleri ile sık sık karşılaşıyoruz. Bu tarz durumlarda saç ekim planlaması uygun oluyor, saç ekimi için ortalama yaş aralığı 20/60 şeklinde olsa da kronik rahatsızlığı olan kişiler için bu aralık değişebiliyor.

Son zamanlarda saç ekim merkezlerine ilgi oldukça arttı. Peki, insanlar saç ekimi yaptırmak istedikleri merkezi neye göre tercih etmelidir? Uzman görüşlerinizi almak isteriz.

Elbette işlemi yaptırmadan önce iyi bir araştırma yapılmasını öneririm. Merkezin çalışmalarının takip edilmesini, fırsat varsa işlem yaptıran kişiler ile birebir görüşülüp fikir alışverişi yapılmasını, birde işlem yapılan ortamın sterilizasyon koşullarının değerlendirilmesi gerektiğini belirtmek isterim.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Saç ekim işlemi şansa bırakılmaması gerekilen önemli bir uygulamadır. Merkez olarak; saçınızın herbir teline hak ettiği özeni göstererek saçlarınıza kökten uca kadar hayat vermekte iddialıyız.

Düzenleyen: Cansel YILDIZ