Ankara’nın Çubuk İlçesi’nde kurulan S.S. Çubuk Birlik Kadın Girişimi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Müdüresi, Gıda Mühendisi Ayşe Horat ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Horat, başlattıkları kadın girişimi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Kooperatifiniz ne zaman kuruldu ve kuruluş aşaması nasıl gerçekleşti?

Kooperatifimiz 3 Temmuz 2020 Tarihi itibari ile kuruldu. İlçemiz kadınlarının güçlü olması fakat bu güçlerini ortaya çıkartmak için bir araya gelmesi gerektiği düşüncesiyle yola çıktık. İlçemiz kadınları kendi evinde kendi imkanları ile bir şeyler üretmeye çalışıyor fakat ürettiği ürünlere bir pazar bulması ve emeklerini satışa çıkarmaları zor oluyor. Biz de kadınlarla beraber üretim yapmak ,üreten kadınlara destek olmak , kadınlarımızın ekonomik gücü olsun ve ilçemizin kadınları gücünü gösterebilsin diye bu kooperatifi kurduk.

Kooperatifin kuruluş amacı nedir?

Amacımız ilçemizin kadınlarına istihdam sağlamak ve bununla birlikte kadınlarımız ile Çubuk ilçemizde yetişen organik sebze ve meyvelerimizi tarladan taze taze toplayıp tüketiciye doğal, katkısız, koruyucuz, hijyenik, kaliteli ve güvenilir ürünler sunabilmek.

Kooperatifte şu an kaç üye var, üyeler ne yapıyor, ürün çeşitleriniz neler?

Kooperatifimiz de şuan 20 kişilik ekip olarak çalışmaktayız.Ekibimizde Gıda Mühendisimiz ve Ziraat Mühendisimiz ile birlikte çalışmaktayız. Doğal,kaliteli ve güvenilir gıda üretmeyi prensip edindik. Bu prensip doğrultusunda şebit, vişne konsantresi, vişne marmelatı, tarhana, acılı domates ezmesi, kahvaltılık acılı sos ve turşu çeşitlerimizin üretimini yapmaktayız . Ekibimizle AR-GE çalışmaları yapıyoruz yeni ürünler üretmek için çalışmalar içerisindeyiz. Ürünlerimiz Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. bünyesinde açılan Başkent Market şubelerinin raflarında satışa sunulmaktadır.

Kooperatif olarak gelmek istediğiniz hedef neresi?

Kooperatif olarak hedefimiz Çubuk ilçesinin kadınlarına istihdam sağlayabimek için üretim tesisi kurmak ve üretimin devamlılığını sağlamak.S.S. Çubuk Birlik Kadın Girişimi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adı altında logomuz ile marka olma yolunda ilerlemekteyiz.

 

Haber/ Fotoğraf : Yiğit Subak