GONCAGÜL ÜZÜM KURTULMUŞ: “HERŞEYDEN ÖNCE, KENDİNİ SEV, SAĞLIKLI BESLEN”

Hikayenizle başlamak isterim, kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Mezuniyetimden bu yana danışanlarıma daha faydalı olmak için bazı eğitimler aldım. Bu Eğitimler; Başkent Üniversitesi onaylı Yaşam Koçluğu, Eğitim Koçluğu, Yönetsel Koçluk, Yaşam Koçluğu Üst Seviye, NLP, Doğum Koçluğu, Bilinçli Farkındalık  (Mindfulness), Kişisel Fitness Eğitmenliği… 2019 yılında Etimesgut’ta bir güzellik salonu ile anlaşmalı 6 ay çalıştıktan sonra 2020 yılının Şubat ayında Etimesgut Yeşilova Mahallesi’nde kendi ofisimi açtım. 2021 Nisan’da ekibimize eklenen Dyt. Sena SARIKAYA ile ‘Sağlıklı Hayat Beslenme ve Diyet Danışmanlığı’ olarak hizmet vermeye devam etmekteyiz. Mesleğimle ilgili güncel araştırmaları incelemeyi önemsiyorum.  Öğrenci Diyetisyen arkadaşları yetiştirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ofisimi açtığımdan bu yana 13 tane stajyerim oldu, stajyer almaya da devam ediyoruz. Sena Hocamızla da bu şekilde tanışıp devam etme kararı aldık. Ekibimiz ile ‘’Haşimato-Hipotroidide Beslenme’’ konusunda Diyetisyen ve Diyetisyenlik Öğrencilerine Eğitim verdik. Benim de Youtube kanalımda bu konuda videom mevcuttur. Babamla beslenme programı uygulayarak 47,6 kg zayıfladık ve kan değerlerini dengeledik. Bu konuda babamla da kanalımda videomuz mevcut.

Babanızı zayıflattığınızdan ve video  paylaşımı yaptığınızdan bahsettiniz. Babanıza diyet uygulamak zor oldu mu?

Babamda kronik kalp hastalığı, prediyabet durumu, gut durumu vardı. Çocukluğundan bu yana kilolu bir bireydi. Üniversitede ilk diyetimi babama yazdım. O zaman 133 kg’dan 113 kg’ a düşmüştük. Koşullardan dolayı 125.6 kg a kadar geri kilo almıştı. Ben ofisi açtığımda tekrar başlamak istediğini söyledi. Ben de babama sürecin uzun ama kalıcı olması için yavaş kilo vermemiz gerektiğini anlattım, babam da kabul etti ve başladık. Hastalıklarına yönelik beslenme ve kilo takibi ile 1.5 yılda ideal kilomuza (78 kg) ulaştık ve kan değerlerimiz normal aralığa ulaştı. Babam kendi istekli olduğu için süreçte ne dediysem yaptı, süreçte zorlanmadık. Yemeyi çok seven biri olmasına rağmen yazdıklarımın ona fazla geldiğini söylüyordu. Şu an da ideal kilomuzu koruyoruz ve kan değerlerimiz normal aralıkta. Kanalımda daha ayrıntılı anlatımımızı izleyebilirsiniz.

Diyetisyen olmaya nasıl karar verdiniz?

Klasik bir cümle olacak ama, çocukluktan beri hayalim doktor olmaktı. Sağlık alanında çalışıp insanlara faydalı olmak istiyordum. Bunun için üniversiteye hazırlık aşamasında Tıp Fakültesi’nden sonraki hedefim Beslenme ve Diyetetik veya Fizyoterapi idi. Tıp Fakültesi olmayınca 2. Hedeflerimden birini seçtim. Diyetisyenlik benim hayalime daha yakındı, ayrıca hayalim kendime ait odamın olduğu bir meslek idi.  Bu nedenle bu mesleği seçtim. Bizim tercih zamanımızda, 2014 yılında, fakülte puanlarımız çok yüksekti, 23500 sıralama ile fakülteye 2. Olarak girdim. Fakülte sayısı artması ile maalesef puanlar düştü, sağlık için çok önemli olan mesleğimizin daha yüksek puanlı olmasının halk sağlığı için daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Diyet programları hazırlarken kişinin bünyesine uygun ve sağlıklı olmasının yanı sıra kişisel isteklerini nasıl karşılayabiliyorsunuz?

Seanslarımızda öncelikle kişinin sağlık durumunu daha sonra yaşam tarzını konuşuyoruz. Kişinin kronik hastalığı varsa kan tahlili istiyoruz. Yaşam tarzı olarak çalışma hayatı, sosyoekonomik durumu, daha önce diyet yapıp yapmama durumu, süreçten danışanın beklentisi, sevip sevmediği besinler gibi birçok konuyu konuşarak listeyi hazırlıyoruz. Seanslarımız da zaten 45  dk civarında aralıkta oluyor ki kişiye daha uygun liste olsun.  Hazır liste hiçbir şekilde, hiçbir danışanımıza vermiyoruz, etik de değil. 

Danışanlarınızla yaşadığınız ilginç bir anınız var mı?

İlginç değil de gülümseten, içimi ısıtan bir anım var. Tip 1 Diyabet bir çocuk danışanım annesine elindeki ‘ekler’ ile ‘’ Ben tatlı sevmiyorum’’ diyormuş, annesi bu şekilde fotoğraf attı. Bu konuda hemen karbonhidratını hesaplayıp yemesini söylemiştim. Danışanımın gözündeki mutluluk beni daha çok ‘işe yarar’ hissettirdi.

Zayıflama diyetlerinde sık yapılan hatalar nelerdir?

Vücudu aç bırakmak, ekmek/tahıl grubunu beslenmeden çıkarmak, suyu az içmek, keskin diyetler uygulayıp bozdum deyip yarıda bırakmak gibi birçok sebep  sıralanabilir.

Zayıflama diyetlerinde tok kalarak kilo vermek mümkün mü?

Kesinlikle aç kalarak zayıflama olmaz. Vücuda vermediğimiz her kaloriyi vücut depolar. Düşük Kalorili diyetler metabolizmayı yavaşlatır. Bizim işimiz vücudu doğru ve sağlıklı bir şekilde beslemek. Hiçbir danışanım aç olduğu için bana şikayet etmedi. Aksine çok geldiğini söylüyorlar.

Diyetisyenlik mesleği toplumumuzda ‘’Zayıflatan/Kilo Aldıran’’ olarak görülüyor, bu konuda bakış açınız nedir? Çalıştığınız diğer alanlar neler?

Evet, maalesef bu şekilde bir algı var. Ancak biz sadece bu alanla değil, hastalıklarda beslenme, çocuk hastalıklarında beslenme, toplu beslenme sistemleri, besin kimyası gibi pek çok alanda çalışabiliyoruz. Ben özellikle hastalıklarda beslenme kısmını seviyorum. Diyabette, kardiyovasküler hastalıklarda, tiroit hastalıklarında beslenme, epilepside beslenme gibi konular benim daha çok ilgi alanım.

Diyabet hastalığından, belli hastalıklardan bahsettiniz, böyle bireylerde süreç nasıl oluyor? Diyabetten beslenme ile kurtulmak mümkün mü?

Diyabetten başlayalım. Diyabet Tip 1, Tip 2, Gestasyonel Diyabet, diğer diyabet türleri şeklinde ayrılıyor. Tip 1 Diyabet yaşam boyu devam eden, genelde doğuştan kan şekerini düşüren hormon olan ‘’insülin’ in üretilmediği durumdur. Bu durumda Karbonhidrat Sayımı çok önemli rol alıyor. Bu yöntem ile danışanlar her besini hesaplayarak tüketebiliyor. Özellikle çocuklarda kendini ‘farklı,yalnız’ hissetme durumu olmuyor, çünkü istediği besini yiyebiliyor. Tip 2 Diyabet ise genellikle obeziteye, sağlıksız ve düzensiz beslenmeye bağlı ortaya çıkıyor. Bu durum da kişiye özel beslenme programı, insülin kullanıyorsa ‘Karbonhidrat Sayımı Eğitimi’ ile kontrol altına alınabilir. Endokrinoloji uzmanı ile iş birliğinde Tip 2 Diyabetten kurtulmak da mümkündür. Gestasyonel Diyabet de gebelikte ortaya çıkar ve yine beslenme programı ile aşılabilir.

Yakın zamanda gebelik süreci geçirdiniz. Bu süreçte kilo kontrolü ile ilgili liste uyguladınız mı? Önerileriniz var mıdır?

Evet, gebelik sürecimde liste uyguladım. Daha düşük kiloda gebelik başladığı için toplam 13 kg aldım. Doğum Kilolarımın yarısını doğumda verdim zaten. Özellikle bu süreçte düzenli beslenmeye, bol sebze tüketmeye, bol su içmeye, vitamin takviyelerimi düzenli almaya dikkat ettim. Fazla kafein alımı düşük kilolu bebek ağırlığına sebze olabileceği için, mümkün olduğunca az kahve tükettim. Tükettiğim günler 1 fincan ile sınırlandırdım. Dışarıda çiğ sebze bakteri riskinden kaynaklı tüketmemeye özen gösterdim. Potein ve kalsiyum alımıma dikkat ettim. Listeden ayrı olarak Hamile Pilatesi’ne gittim. Gebelerimize önerilerim, protein alımına, kalsiyuma, özellikle bol su içmeye dikkat etmeleri, bol sebze tüketmeleri olacak.

Size danışmak isteyen kişiler için iletişim bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

İletişim Numarası: 05454840648                                   

İnstagram: dyt.goncaguluzumkurtulmus

Youtube: DYT. GONCAGÜL ÜZÜM KURTULMUŞ

Gmail: dyt.goncaguluzumkurtulmus@gmail.com

https://www.doktortakvimi.com/goncagul-uzum-kurtulmus/diyetisyen/ankara

Adres: Yeşilova Mah. 4002. Cad. No: 1/17 Etimesgut Ankara