DR.ASUMAN SEVİN: “LİPOSUCTİON ASLA BİR ZAYIFLAMA AMELİYATI DEĞİL, VÜCUT ŞEKİLLENDİRME AMELİYATIDIR”

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Asuman Sevin kimdir?

Ben Dr.Asuman Sevin, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanıyım. Yaklaşık 22 yıldır bu alanda çalışıyorum. Ankara’da kliniğim var. Evliyim ve iki çocuk annesiyim.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı olarak oldukça başarılı çalışmalarınızla tanıyoruz sizi. Bize biraz kliniğinizden ve burada yaptığınız estetik operasyonlarınızdan bahseder misiniz?

Kliniğim yaklaşık 3 yıldır hizmet veriyor. Ameliyatlarımı farklı hastanelerde yapabiliyorum. En sık yaptığım ameliyatlar; meme ameliyatlarıdır (büyütme, küçültme, dikleştirme), yine vücut şekillendirme ameliyatlarını çok severek yapıyorum. Bunlar, abdominoplasti, liposuction gibi ameliyatlar. Göz kapağı estetiği, yüz germe, kulak estetiği de sık yaptığımız ameliyatlardan.Bir de ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarımız var,  botoks, dolgu uygulamaları, mezoterapi, ip-askı ile yüz germe, kaş kaldırma, hi-fu dediğimiz ultrasonik yüz germe ve altın iğneli radyofrekans ugulamaları bunlardan.

Göğüs estetiği operasyonlarında oldukça başarılısınız. Göğüs estetiği için size başvuran hastalara yönlendirmelerde bulunurken nelere dikkat ediyorsunuz? Ayrıca operasyon süreci nasıl işliyor?

Öncelikle meme ameliyatlarında hastadan ne şikayeti olduğunu duymak isterim. Hastalarımız genellikle ne istediğini çok güzel ifade eder ve birlikte yapacağımız işleme karar veririz. İzleri anlatırım, ameliyat sürecini anlatırım. Benim için önemli olan bir konu da ek hastalık olup olmadığıdır örneğin hastanın guatrı var mı, yine hipertansiyon ve diabet de bizim için dikkat edilmesi gerekli önemli konulardır, bu hastalıkların kontrollü olmasını isteriz. Hastalarımızın sigara içip içmediği de önemlidir çünkü sigara yara iyileşmesini kötü etkiler. Ameliyat öncesi,mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Botoks işleminin kullanım alanları nelerdir? Uygulanışında dikkat edilmesi gerekenleri anlatır mısınız?

Botoks uygulamasını kırışıklık ve yüzde, belli bölgelerdeki derin çizgilerin  tedavisinde kullanıyoruz. Bu çizgiler geçici süre yok edilmiş olur. Kısa bir işlemdir, alın, kazayakları, boyun, iki kaş arasındaki belirgin çizgilenmelerde, kaş  kaldırmak için ve terlemeyi önlemek için uygulanabilir. Tabii tıbbın başka alanlarında da kullanım alanı geniştir. Uygulamada hastanın kan sulandırıcı kullanmaması, yapılacak alanda fazla ağrı olmasın diye topikal anestezik kremler kullanılması, el ayak terleme botoksunda ise hafif sedasyon anestezisi verilmesi önemlidir. Belli noktalara belli dozda ilaç enjekte edilir ve uygulama kısa sürede sonlandırılır.

Göz kapağı estetiğinde oldukça başarılı operasyonlar gerçekleştiriyorsunuz. Göz kapağı estetiği hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?

Göz kapağı estetiği son günlerin popüler ameliyatlarından. Pandemi sürecinde maske kullanımı göz çevresini öne çıkardı ve bu konuda talep adeta patladı diyebiliriz. Sadece ben değil, tüm plastik cerrahi uzmanı meslektaşlarım da bu uygulamayı sık yapar hale geldi. Göz kapağı estetiği, lokal anestezi ile yapılabilen bir ameliyattır. Sadece üst, sadece alt ya da dört göz kapağı birlikte ameliyat edilebilir. Ameliyat bir saat civarında sürer. Sonra hastamızı rahatça eve göndeririz. Görmesini kapatmayacak şekilde attığımız dikişlerin üzerine ince bir bant yapıştırarak pansuman yaparız. Dikişleri de altı ya da yedinci günde alıyoruz. Yara izi ise yaklaşık 3 ayda belli belirsiz hale geliyor.

Hangi durumlarda Masseter Botoksu uygulanır? Masseter Botoksu'nun uygulanışını ve süreci sizden dinlemek isteriz.

Masseter botoksu tedavi amaçlı diş sıkma problemi olan hastalarda uygulanıyor, aşırı gelişen çiğneme kası masseter nu uygulama ile hafifçe silindiği için uygulamanın yüz ovalini belirginleştirildiği de doğrudur. Bazen de estetik amaçlı olarak yüz ovalini düzeltmek için masseter botoksu uygulayabiliyoruz. Memnun edici bir uygulama olup, çok kısa sürede gerçekleştirilebilir.

Gençlik aşısı kimlere uygulanabilir? Faydaları nelerdir? Uzman görüşlerinizi dinlemek isteriz.

Yaklaşık otuzlu yaşlardan sonra derimizdeki kollajen her yıl belli oranda azalmakta ve yaşa bağlı etkiler ortaya çıkmaktadır. Güneşin, yer çekiminin ve zamanın etkilerini bir miktar gençlik aşısı ile engelleyebiliyoruz. Yani yaşlanmayı engelleyemiyoruz ama bu tarz uygulamalara ne kadar erken başlanırsa, deri yaşlanma süreci bir o kadar gecikiyor. Gençlik aşısında başta hyalüronik asit olmak üzere, derimizin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminositler var. Bu uygulama nem bombası gibi davranıp hem deriyi yeniliyor, hem renk tonunu mümkün olduğunca eşitliyor, elastisite kaybı da geri kazanılıyor. İki hafta ya da üç hafta ara ile üç kez tüm yüze, dekolteye, ellerin üzerine ve boyuna uygulamalar yapabiliyoruz. Bu işlemi altın iğneli radyofrekans ile kobine edebiliyoruz.

Liposuction operasyonu sırasında veya sonrasında hastalar ağrı çekiyor mu? Liposuction yaptırmak isteyen fakat cesaret edemeyenlere ne söylemek istersiniz?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi Liposuction sonrasında da  hasta ağrı hisseder. Yapılan bölgelere göre oturup kalkarken ağrı olacaktır. Bu ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla azaltılabilir. Dayanılamayacak bir ağrı değildir. Zaten hastalarımıza giydirdiğimiz korseler sayesinde bu ağrı daha az hissedilir hale gelir.

Liposuction asla bir zayıflama ameliyatı değil, vücut şekillendirme ameliyatıdır. Yani diyet ve sporla veremediğimiz yağ depoları için iyi sonuç verir. Bir anda onlarca litre yağ alıp hastalarımızı incecik hale getirmek çok da mümkün değildir. Bunu bilerek karar vermek hem komplikasyonları azaltır, hem de hastanın beklentisini daha ortalama hale getirir.

Altın iğne uygulaması nedir? Cilde olan faydalarını dinlemek isteriz.

Altın iğne, radyofrekans işlemidir. Deri sıkılaştırmada kullanılır. Aynı zamanda renk eşitlenir, gözenekler küçülür. uygulama bir cihazla yaklaşık yarım saatte gerçekleştirilir. Bu işlemle mezoterapi veya prp yapılması da sonuçları daha güçlü kılacaktır.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Son olarak söylemek istediğim şey, medikal estetik uygulamalarınızı veya estetik ameliyatlarınızı lütfen konusunda uzman olmuş bir hekime yaptırınız. Böylesi sizlerin sağlığı için emin olun çok güvenli olacaktır. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Editör: Cansel Yıldız