İlk kitabı ‘SANA GEÇ KALMADIM’ ile yola çıkan, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında ihtiyaç sahibi çocukların eğitimi yararına katkı sağlamak, çocuk sahibi olamayan çiftlere ve tek ebeveynlere yol göstermek aynı zamanda cesaret vermek, bu kitabı yazmaktaki en büyük motivasyonum oldu” diyen sevgili Layıkhan Özder Hanım ile evlat edinmeyi ve gerçek yaşanmışlıklardan yola çıkılarak kaleme almış olduğu hikâyesinde yaşanan mücadeleleri, sevinçleri yapmış olduğumuz bir önceki röportajımızda konuşmuştuk. İki yıl aradan sonra tekrar bir araya gelerek o günden bugüne gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerini, ileriye dönük planlarını, ASLINDA BİTMEDİ adlı ikinci kitabını ve yakında çıkacak olan yeni kitabı hakkında kahve eşliğinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Layıkhan Hanım için paylaşmanın, yardımlaşmanın önemi, ihtiyaç sahibi çocuklarımızın eğitimine destek olma konusunda ki inancı, kararlı ve emin adımlarla yolunda her geçen gün daha da ileriye uzanabilme heyecanı ilk günkü gibi taze ve etkileyiciydi. İlk röportajımızda ‘SANA GEÇ KALMADIM’ kitabını anlattıkça bende onunla birlikte kitapta okuduğum her bir satıra geri dönmüştüm ve kaleme aldığı her bir satırda kimi zaman yaşanan mutluluğu hissedip, kimi zaman da yaşanan zorlukları ve mücadeleyi hissedip üzüntüden gözyaşlarımı tutamamıştım.

Layıkhan Özder Başkent Postası Gazetemiz okurları için sorularımızı cevapladı,

 

Layıkhan Özder kimdir, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ankara doğumluyum, mesleğim yeminli tercümanlık.Şu an emekli olup, evli ve bir kız çocukannesiyim. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde bir yıl eğitim gördükten sonra alanımı değiştirerek tercüman olmaya karar verdim. Bu hakkı elde edebilmem için Goethe İnstitute sınavlarına aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı dil yetenek sınavlarına katıldım. Böylelikle hem tercüman olma hakkını hem de Kültür Turizm Bakanlığı’ndan kokart sahibi olma hakkını elde ettim. İlaveten Açık öğretim Ev Ekonomisi bölümünü bitirdim. İmalat üzerine Ostim Organize Sanayi Bölgesinde yıllarca kendi aile şirketimizde idari birimde görev yaptım, birçok alanda da, kanser tedavisi ve işmakineleri üzerine çeviri işleri.

                          

Ülkemizde evlat edinme ile ilgili yeterli kaynak olmamasının ve kitaptan temin edilecek gelirin ihtiyaç sahibi çocuklarımızın eğitimine destek olmasının yanı sıra ‘SANA GEÇ KALMADIM’ kitabını yazmanızın başka bir nedeni var mı?

Benim için birden çok sebebi var. Size de söylediğim gibi, öncelikle çocuk sahibi olamayan çiftlere; yol göstermek, onlara cesaret vermek ve evlat edinme konusunda farkındalık yaratmak.  Aynı zamanda kitaptan sağlanacak gelirin çoğu ile ihtiyaç sahibi çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmak ve onları okumaya sevk etmek.

Eğitimin ne denli önemli olduğunu zaten sürekli dile getiriyorum.

Her gencin ayaklarının üzerine sağlam basması gerektiğini üstüne basa basa söylemekten de vazgeçmeyeceğim. Eğer kitaplarım bu amaca hizmet edecekse, bundan daha güzel ne olabilir ki.  Ben kendilerine, bu fırsatı sağlamak için aklımı, kalbimi ve kalemimi ortaya koydum.

Evlat edinmenin yanı sıra, koruyucu aile olmak isteyen ebeveynlere de, yazdıklarımla yol göstermek istedim. Şöyle ki, onları nelerin beklediğini, yaşanan duyguların az çok birbirine benzediğini ve aynı çizgide ilerlediğini görsünler istedim. Hatta buradan özellikle şunu ifade etmek isterim, çiftler veya tek ebeveynler, evlat edinmenin dışında Koruyucu aile de olabilirler. Bunu da özellikle buradan ifade etmek istiyorum çünkü çocukların gerçekten sıcak bir aile ortamına ve en önemlisi de sevgiye ihtiyaçları var.

Onların yüzündeki o mutluluk ve gülümseme her şeye bedel.

 

Peki, bu konuda okuyuculara özellikle vurgulamak istediğiniz bir şey var mı?

Evlat edinme ve Koruyucu aile olma konusunda olabildiğince erken karar verip endişe duymamaları gerektiğini söylemek istiyorum. Kitapta buna defalarca değindim. Kalplerinin sesine kulak versinler. Nefes aldığımız sürece hiçbir şey için geç kalmış sayılmayız. O yüzden olabildiğince bu güzellikleri yaşamak istiyorlarsa hemen karar verip başvurularını yapmalarını tavsiye ederim. Tabi bunu yaparken de kesinlikle resmi yoldan yapmalarını öneririm.

                          

Layıkhan hanım, SANA GEÇ KALMADIM kitabınızdan çocuk sahibi olamayan çiftlere/tek ebeveynlere ve çocuklara yönelik hedeflediğinizi, umduğunuzu bulabildiniz mi?

Evet, SANA GEÇ KALMADIM adlı kitabım çok talep gördü. Eserim biliyorsunuz 2017’de çıkmıştı. Burada güzel olan ve beni derinden duygulandıran, aradan 3 yıl geçmesine rağmen eserimin halen talep ediliyor ve ilgi görüyor olması… Yakında inşallah 4. baskısı çıkacak. Hatta size başımdan geçen bir hadiseyi anlatmak isterim. Kitabım aracılığıyla tanımadığım insanlar bana ulaşıp hikâyemi okuyarak, evlat edinme ve koruyucu aile olma konusundaki endişelerinin ortadan kalktığını, duygularına bire bir tercüman olduğumu ve kendilerini rahatlattığımı ifade ettiler. Hatta daha da ilginci, evlat edinmek isteyen aday bir anne, eşinin gelecekte karşılaşacakları sıkıntıdan ötürü endişe duyduğu için konuya sıcak bakamadığını ancak bu kitabımı okuduktan ve içeriğini eşine aktardıktan sonra evlat edinmeye karar verdiklerini belirtti. Eserim ile ilgili gelen birçok güzel yorum, alınan bu olumlu kararlar doğru yolda ilerlediğimin göstergesidir.  Bundan daha güzel haber olabilir mi?

Bana hani hedeflediğinizi buldunuz mu diye sordunuz ya, işte sanırım cevabı. 

Sonuçta Türkiye de bu konu ile ilgili kaynak ne yazık ki yok denilecek kadar az. Birileri bunu dile getirmeliydi, neden bu ben olmayım dedim ve buradan da yola çıkarak bu konuyu kitabımda işlemek istedim. Çocuklarımız için bir şeyler yapmak arzusundaydım ve başardım da sanırım. Gönül ister daha fazla el atmak ama imkânlar dâhilinde hareket etmek durumundayım. Sonuçta yardımın azı ya da çoğu değil, gönülden yapılmış olanı makbul diye düşünüyorum. Ayrıca bu başarı benim değil, duyarlı arkadaşların desteği ile gerçekleştirilen hepimizin başarısı.

                      

Belirttiğiniz sosyal sorumluluk projesi kapsamında, ihtiyaç sahibi çocuklara yardımcı olmak için yazdığınız bir kitaptı ‘’SANA GEÇ KALMADIM ‘’demiştiniz. Eseriniz ile ne gibi yardımlarda, ne tür etkinliklerde bulundunuz?

Öncellikle Koruyucu aile dernekleri ile bağlantıya geçmeye karar verdim. Sonrasında kendilerine fikrimden bahsedip harekete geçtim. Türkiye genelinde mevcut 2 ilde bulunan Koruyucu Aile Derneği ile görüşüp, çiftlere rehber olabilmek adına, kitap bağışında bulundum. Dernek içerisinde kermes düzenlenerek bu kitapların dernek yararına satılması ve böylelikle ailelere bilgilerin aktarılması sağlanmış oldu.

Farklı ilde bulunan ve yine koruyucu aile olan bir dernek adına imza günü tertipleyerek, kitapların adaylara ulaşması sağlandı. Kitap satışından elde edilen gelir de derneğe bağışlandı.

Ankara da bulunan TÜRKİYE YARDIM SEVENLER DERNEĞİ’ne kitap bağışında bulundum. Kermeste imza günü gerçekleştirerek, gençlerimize burs konusunda destek sağlamaya çalıştım.

2019 yılında Cizre ilimizde 6 yaşlarında bir kızımızın ameliyatını gerçekleştirebilmek için sosyal medyadan SANA GEÇ KALMADIK adlı çağrıda bulundum. Hesabımdan yapılan bu çağrı çok ilgi gördü. Orada bulunan yardımsever bir arkadaşımızın el uzatması ile bu kızımız için bir etkinlik düzenlemeye karar verdik. Kitap satışından elde edilen gelir ile kızımız için önemli olan ameliyat gerçekleştirildi. O ilde bulunan hastane başhekimi ve birçok değerli kişiler bu çağrıya cevapsız kalmayarak, kızımızın uçakla farklı ilde bulunan hastaneye ulaşımı sağlandı. Ne kadar mutlu olduğumu size anlatamam. 

Urfa ve Adana’da bulunan ihtiyaç sahibi çocuklar için yine yazar olan çok değerli arkadaşım ile ‘Mutluluk Sepeti’ adı altında bir etkinlik düzenledik. Duyarlı arkadaşlar, sağ olsunlar etkinliğe katılım sağlayarak malzemeler (oyuncak, kırtasiye ve kitap) getirdiler. Bizim de ilave ettiklerimizi getirilenlerle birleştirip, bizzat yerine giderek kendi ellerimizle çocuklara teslim ettik. O çocukların yüzündeki mutluluk ve gülümseme görülmeye değerdi.  Birkaç ilde erzak yardımında bulunduk. İstanbul da bulunan bir derneğe kitap bağışı yaparak, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için kitabımla rehber olmaya çalıştım. Bir arkadaşın tez çalışması için kitabım rehber oldu. Bu da benim için ayrı bir sevinç kaynağıdır.

Ara ara kitaptan elde edilen gelirle (az çok demeden) Darüşşafaka’ya bağışta bulundum.  Bunlar SANA GEÇ KALMADIM ile yapılanlar.

 

2019 yılı Şubat ayında çıkan 2. Kitabınız ‘ASLINDA BİTMEDİ’ hakkında da bilgi verirmisiniz?

2. kitabım ASLINDA BİTMEDİ ‘de kurgusal dünyanın kapılarını aralayarak çok farklı bir hikâyeyi ele aldım. İlk kitabım ‘SANA GEÇ KALMADIM’ ile amacım çocuk sahibi olamayan çiftlere seslenmek ve bu konudan dolayı muzdarip olan okur kitlesine ulaşmak idi.  ASLINDA BİTMEDİ ile ise, tüm kitleye ulaşmak aynı zamanda çocuklarımıza yine el uzatarak farklı bir hikâye ile yüzleşmenin önemine değinmekti. Bu eserimle de beni çok etkileyen bir hadise yaşadım. Lise Talebesi 17 yaşında genç bir kızımızdan benim için çok anlam ifade eden bir mektup aldım. Kendisi ASLINDA BİTMEDİ adlı eserimi okuyarak, dünyasını bulmasında yardımcı olduğumu (okul mevzu - arkadaş ilişkisi hakkında) ve yüzleşme konusunda kendisine katkı sağladığımı belirtti. Bende kendisine bu güzel mektubu için teşekkür edip, almış olduğu kararın onun için hayırlı olmasını diledim ve eğitimine ara vermeyeceği için tebrik ettim.

                                   

Peki  ufukta  yeni bir Eser  var mı?

Evet  hazırlıklar son surat  sürüyor. İnşallah yakın zamanda değerli okurlarımla  buluşacak. Aşk konusuna değinmek  ve gençlerimize  yönelik  yazdığım bu  eser, yine diğer kitaplarda olduğu gibi, mesaj nitelikli olacak. Yazdığım bir önceki kitabım ASLINDA BİTMEDİ ile yüzleşmenin önemine değindiğimi belirtmiştim. Orada da kelimelerimle, eğitim aşkıyla yanan çocuklara umut olmayı hedeflemiştim.

Bu kitabımda ise aşk konusunu işleyerek birbirinden farklı iki kahramanın hayatlarını ele aldım. İki hikâyeden oluşan bu kitabımda, biri gerçek hayat hikâyesinden esinlenerek yazılmış olup, diğeri ise kurgudan ibarettir. Birinde aşka âşık insanların zamanın ötesine geçen ölümsüz aşkını, diğerinde ise aşkı hayal kırıklığına uğramış ve yüzüstü bırakılan âşıklar için kaleme aldım. 

Çıkacak olan bu yeni eserim, aşkları yarım kalan ve yüreği ağlayanlara ithafen yazılmıştır.

 

Sadece SANA GEÇ KALMADIM kitabınızın gelirini mi ihtiyaç sahibi çocukların eğitimi yararına bağışlıyorsunuz?

Hayır, o eserim ile birlikte ASLINDA BİTMEDİ de ve yakında çıkacak olan 3. Kitabımı da bu amaca yöneliktir. Herkes hayat yolculuğuna kalbiyle anlam yükler. Ben, çocukların eğitime ulaştığında gözlerinde şahit olduğum sevinçleri, gülümsemeleri ile onlara ışık olmaya çalışıyorum. Kelimelerle çocukların hayatına dokunmaya çalışıyorum. Yazdığım sürece bu çizgimden de çıkmayı düşünmüyorum.

Okuyucular hem size hem kitaplarınıza nasıl ulaşabilir?

İnternetten kitapların adını girerek temin edebilirler. Birçok kitapevlerine sorup getirtebilirler.

Ayrıca sosyal medya hesabından yapılanlar konusunda beni takip etmek isteyen okur severler için; Facebook: Layıkhan Özder Instagram: Layıkhanozdr06 ve Twitter: Layıkhan11’den takip edebilirler.  

 

Son olarak ta okuyucularımıza özellikle iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Evet var. Okurlarımdan yeni çıkacak olan 3. kitabım içinde aynı duyarlılığı göstermelerini ve beni desteklemelerini. Bir elin nesi var iki elin sesi misali, birlikte çok daha fazla güzelliklere imza atabilmeyi, çok daha fazla ihtiyaç sahibi insanlarımıza kitap aracılığıyla ulaşmayı umuyorum.

Özellikle genç kızlarımıza seslenip, eğitimin ne denli önemli olduğunu bundan asla vazgeçmemelerini, yanlış karar vermemek için ders ve mesaj nitelikli yakında çıkacak olan 3. eserimi okumalarını tavsiye ederim.  

Bu arada bu yıl nisan ayında almış olduğum bir karardan bahsetmek istiyorum size. İhtiyaç sahibi çocukların eğitimi yararına yazdığımı zaten biliyorsunuz. Elimden geldiğince, gençlerimize umut olmaya çalıştım ve buna bağlı olarak, birçok etkinlik ve imza günü gerçekleştirdim. Bunu başardıysak eğer, hep birlikte başardık. Şimdi paylaşmak istediğim karara gelecek olursak, 10.04.2020’den itibaren kitaplarım SANA GEÇ KALMADIM, ASLINDA BİTMEDİ ve yakında çıkacak olan 3. Kitabımdan elde edilen gelir, AHBAP DERNEĞİ’ne bağışlanacaktır. Buradan, AHBAP Derneği Başkanı, Sayın HALUK LEVENT'E, önerimi geri çevirmediği için ayrıca teşekkür ederim. Ahbap platformunun yardım konusundaki nokta atışları ve gençlerimize sağladığı burs imkânları, beni bu kararı almaya teşvikeden en önemli husus olmuştur. Önemli bir konuya daha değinmek istiyorum buradan. Daha önce verilmiş 2 sözüm hakkında; Salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kalınan; Soma da yaşayan engelli bir arkadaşımızın hayalini gerçekleştirme (odasına kütüphane–çalışma masası) ve genç bir sporcumuzun bursu için imza günü etkinliği konusu. Bu iki etkinlik salgın sonrası ilerleyen günlerde yerine getirilmeye çalışılacaktır.