BURCU TOKMAK: "BAŞARMAK SADECE VAZGEÇMEMEKLE MÜMKÜNDÜR"

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Burcu Tokmak kimdir?

Memleketim Denizli ama İstanbul’da doğdum. 2008 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İşletme bölümünden (Lisans) mezun oldum. Ruhum ve mizacım öğretmenliğe yakındı. Fakat Eğitim Fakültesi mezunu olmadığım için bu hayalimi gerçekleştiremedim. Bir dönem kendi muhasebe ofisimizde çalıştım. Bir süre sonra Kıbrıs'ta bir otelde Halkla ilişkiler departmanında çalıştım. Şu anda da bir danışmanlık şirketinde devam etmekteyim.

Profesyonel anlamda koçluk hizmeti veriyorsunuz. Bu yola çıkış hikayenizden ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Kendimi iyileştirmekle başladım diyebilirim. Başarısız bir evliliğin bitiş sürecinde çok yıprandım ve “neden bunlar benim başıma geldi?” Neden ben? diye sürekli aynı soruları sorarken kendimi kişisel gelişim kitapları okurken buldum. Bu alanda önemli kişilerin videolarını da izlemeye başlamıştım. Bir süre sonra “neden” sorusunun yerine “bu durum bana ne öğretti ve bunun üstesinden nasıl gelebilirim diye sormaya başladım kendime. Profesyonel bir koç ile tanıştım ve kendisinden bana yararlı olacağını düşündüğüm seanslar aldım. Bir yıl kadar sonra ben de koçuk ile ilgili eğitimler almaya karar verdim. Şimdi hem yetişkin danışanlarım hem de öğrenci danışanlarım var. Tabii ki öğrenci tarafım daha baskın diyebilirim. Birkaç kurumda öğrencilerle çalışıyorum aynı zamanda da bir internet sitesinde hizmet vermekteyim.

Öğrenci koçluğu alanında da oldukça aktifsiniz. Danışanlarınızla izlediğiniz yollardan bahseder misiniz?

Evet öğrenciler her zaman bir adım önde oluyor benim için. Bu çağda öğrenci olmak hem aileler hem de çocuklar için  yeterince zor.

Öğrenci denilince akla gelen,dersleri ve ne kadar başarılı olduğudur. Başarı düşükse artırmak için etkili zaman kullanımı,verimli çalışma ve daha fazla deneme çözme vs. sayılabilir. Bunlar dıştan gelen motivasyon kaynaklarıdır. İçten gelen motivasyon kaynakları ise bambaşkadır.

Öğrencileri sadece okul hayatıyla düşünmemek gerekli. Her öğrencinin okul ile olan ilişkisi, aile ile olan ilişkisi, arkadaşlarıyla olan ilişkisi ve en önemlisi kendisiyle olan ilişkisi vardır. Örneğin kendisinin kullandığı dil kalıpları neler? Bu dil kalıplarını öğrenip bunlarla ilgili çalışmalar yapıyorum. Öğrencideki kritik gedikleri bulup, bu gedikler üzerinde nasıl çalışılacağını belirliyoruz. Örneğin öğrencinin kendini nasıl gördüğüyle, başkalarının öğrenciyi nasıl gördüğünü anlamalı koç. Bu genellikle başarısızlıklardan konuşmak olabilir ya da hayallerini gerçekleştirmek için bir türlü hazır olamamak gibi.

Bizler koç olarak öğrencinin sadece bir proje olmadığını, nasıl ki banka hesaplarımızdaki para bizleri mutlu ediyorsa bizler de öğrencilerin duygusal banka hesaplarına yatırım yapmalıyız. Hem kendisiyle hem de toplumla barışık, iç huzuru yerinde başarılı gençler yetiştirebiliriz diye düşünüyorum.

Öğrencilerin ders çalışma konusunda sıklıkla yaptığı yanlışlar hakkında uzman görüşlerinizi almak isteriz.

Saatlerce ders çalışarak ya da deneme çözerek daha başarılı olacağını düşünmeleri öğrencilerin sıklıkla yaptığı yanlışlar arasında. Halbuki hobilerine veya keyif aldığı aktivitelere de zaman ayırarak kısa molalar verirlerse hem nefes almış hem de yeniden bir motivasyon sağlamış olurlar diye düşünüyorum.

Bir koç olarak amacım öğrencilerimin başarıya giden yolda karşısına çıkan taşları kenara alarak, farklı bakış açıları kazandırarak, kendisine kullandığı olumsuz dil kalıplarını olumlarıyla değiştirerek bu yolu daha keyifli bir şekilde yürümesini sağlamak.

Öğrencilerin daha başarılı olması için yapması gerekenler nelerdir? Bu konudaki tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle öğrencilerime sorduğum sorular şunlar:

Başarı senin için ne ifade ediyor? Hayatında ne olursa başarılı olduğunu hissedersin?

Bu soruların cevaplarıyla beraber yol almayı tercih ediyorum. Bazen en yüksek puanla girilen bir üniversite ama hayalini kurmadığı bir meslek oluyor bazen de aşkla yapacağı bir meslek oluyor, hep hayalini kurduğu…

Ve bakın Konfüsyus da der ki “Eğer sevdiğin işi yaparsan hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın”.

Ben de öğrencilerimin sevdiği işleri yapmaları konusunda onlara yol arkadaşlığı yapıyorum.

Z Kuşağını eğitim alanında nasıl değerlendiriyorsunuz?

Z kuşağı üyeleri sürece bağlı değil, sonuç odaklıdır. Özellikle kazanmak için her yolu deneyebilir. Finansal odaklıdırlar bunun sebebi de ebeveynlerinin karşı karşıya olduğu mücadelelere şahit olmalarından kaynaklanıyor. Dolayısıyla daha fazla para kazanacakları mesleklere yöneliyorlar. Örneğin oğlum da bir Z kuşağı onunla da tecrübe ediyorum aslında. Z kuşağı daha hırslı ve kararlı bir kuşak. Z kuşağını İstedikleri ve hayalleri konusunda çok daha kararlı ve daha fazla söz hakkı isteyen bir kuşak olarak görüyorum.

NLP alanında da çalışmalarınızın olduğunu görüyoruz. NLP’yi sizden dinleyebilir miyiz?

Açılım olarak Nüro-Linguistik-Programlama’dır. Örneğin insanların genelde bilinçli hedefleri yoktur. NLP, bilinçli bir amaçla yaşamın önemini vurgular. Hedeflere ulaşmak için kullandığı dil kalıplarını öğretir. Bilinçli zihni ile bilinçsiz zihnini nasıl kullanacağını bilirse kişi, yaşamını daha mutlu ve yaşanabilir kılar.

Bazen deriz ki "aklıma gelen başıma geldi” İşte bunun gibi neyi düşünürsek, o düşünceyi büyütür ve kendimize çekeriz, onu yaşarız.

Her düşünce bir tohuma, bir tohumla milyonlarca orman verebilirsin. Her bir öğrenciyi tohum olarak düşünürsek, milyonlarca orman yaratmak için hazırım ve sizler için burdayım.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Başarmak sadece vazgeçmemekle mümkündür. Emin olun ki başarısızlık diye birşey yoktur sadece geri bildirim vardır. Hayatımızın kontrolü her zaman bizim elimizdedir. Gelin tanışalım bunu beraber deneyimleyelim.

Koçluk yolculuğumda duymak istediğim tek söz “İyi ki varsınız” diyen insanların etrafımı sarması.

Bana ulaşmak isteyen kişiler https://instagram.com/burcukocofficial?igshid=YmMyMTA2M2Y= adresinden ulaşabilirler.

Hepinize sonsuz sevgi ve saygılarımla…

Düzenleyen: Cansel YILDIZ