GÜRBÜZ: “HAYATIM BOYUNCA MİHENK TAŞI OLARAK BELİRLEDİĞİM ŞEY, İNSANLARLA PAYLAŞMAK VE FARKINDALIK YARATMAK”

Barış Gürbüz kimdir? Öncelikle sizi biraz tanıyalım.

1987 İstanbul’da doğdum. Aslen Kırıkkale’liyim. 2009 yılında Teknik Eğitim Fakültesini tamamladıktan sonra özel sektörde birçok farklı alanda çalışmalar yaptım. Eğitimci bir kimliği ruhumda barındırmam ve insanlarla olan beşeri ilişkilerimin iyi olması sebebiyle her zaman sosyal biri oldum. Kişisel etkileşimlerin insan hayatında önemli bir yeri olduğuna inanırım.

Kişisel gelişim anlamında birçok alanda çalışmalar yapıyorsunuz. Bize biraz bunlardan bahseder misiniz?

Evet, kişisel gelişim dediğiniz zaman geniş bir yelpazedeki gökkuşağı renkleri gibidir. İnsanın kendi özünde başlar aslında her şey. Kendini gerçekleştirmesiyle ve kendini başarmasıyla başlar. Ağırlıklı olarak Yaşam Koçluğu yapmaktayım. Yaşam Koçluğu oldukça geniş bir anlam ifade etmekle beraber ben herkesin anlaması için şu örneği veririm, aracınızla bilmediğiniz bir yolda yolunuzu bulmak istersiniz.  Bunun için iki şeye ihtiyacınız vardır, ya gideceğiniz yolu çok iyi bilen biri olması gerekir yanınızda ya da bir navigasyon kullanmanız gerekir. Bizler insan hayatında farkındalık yaratarak bir nevi kılavuz oluyoruz.

Eğitmenlik alanında da oldukça yetkin bir isimsiniz. Eğitimlerinizin ve eğitim sürecinizin ayrıntılarını almak isteriz.

Eğitimlere gelecek olursak, Yaşam Koçluğu eğitimlerine başlıyoruz yakın zamanda. Tüm duyurularımız web sayfamızda ve sosyal medya hesaplarımızda olacaktır. Liderlik Eğitimi, NLP Practitioner ve EFT Terapi eğitimleri de çalışma alanlarımızdadır. Yaşam Koçluğu 2 aylık bir eğitimi kapsıyor, 64 saatlik teorik eğitim ile beraber her katılımcıya en az 1 kere de uygulama yapmasına imkân veren interaktif kapsamlıdır. Liderlik Eğitimi; 2 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. NLP Practitioner Eğitimi ve EFT Terapi Eğitimi yine 6 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Eğitim sonunda iki farklı sertifika vermekteyiz, bunlardan biri uluslararası geçerliliği olan sertifika.

Danışanlarınıza profesyonel anlamda yaşam koçluğu hizmeti sunuyorsunuz. Yaşam koçluğunu sizden dinlemek isteriz.

Konuşmamızın başında da bahsettiğim gibi aslında yaşam koçları olarak bizler birer kılavuzuz. Biz sadece danışanlarımızda farkındalık yaratmak arzusundayız. Amacımız tavsiye vermek değil, kişinin kendisinde saklı olan potansiyeli ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Bu bir yolculuk aslında. Kimi zaman eğlenceli, kimi zaman üzücü ve yıkıcı olabiliyor ancak yolun sonunda kişi gerçek benliğini, öz saygısını ve dahi istediği noktayı kendi buluyor. Burada danışanların başlamadan önce bize sordukları klasik cümle şu oluyor: “Ne kadar sürer” Bu soruya ben genellikle zamanı siz belirlersiniz diye cevap veririm ama standartları düşünecek olursak ortalama bir koçluk yaklaşık 1 ay sürmektedir. Ancak belirtmek isterim ki bahsi geçen çalışmaların tümü tıbbi tedavi amacıyla yapılmamaktadır.

EFT terapisi nedir? Kişilerin hayatında yarattığı değişimleri anlatır mısınız?

EFT’yi önce biraz açmak isterim. Tam açılımı Emotional Freedom Technique. Yani duygusal özgürleşme tekniğidir. Burada danışanlar vücudumuzun çakra noktalarına EFT vuruş teknikleri ile duygusal düzenlemelerini yapmaktadırlar. Danışanlar birçok konuda terapi alabilirler. Korkular, kaygılar, stres sorunu, başaramamak, mutsuzluk, kilo Problemi ve aklınıza gelebilecek birçok konuda destek almaktadır. Ancak belirtmek isterim ki bahsi geçen çalışmaların tümü tıbbi tedavi amacıyla yapılmamaktadır.

 

Beyin dili programlaması olan NLP tekniğinde de oldukça başarılısınız. NLP ile tanıştırdığınız danışanlarınızda ne gibi farklar gözlemlediniz? NLP’yi sizden dinlemek isteriz.

NLP’nin ana amacı bizim bilincimiz ile bilinçaltımızın dengesini sağlayarak, bizi geriye düşüren ya da ileri gitmemize engel olan inançlarımızı düzenlememizi sağlamaktadır. Hayatımızın her alanında bizi yönlendiren bilinçaltımızın ve inanç kalıplarımızın hayatımızı negatif yönde etiklerini azaltmak için farklı teknikler ile NLP yapmaktayız. Çapalama tekniği en bilinen ve etkili tekniktir.

 

YouTube ve Instagram üzerinden yaptığınız canlı yayınlarla birçok konuya değinerek izleyenleri faydalı içeriklerle buluşturuyorsunuz. Biraz bu projenizden bahseder misiniz?

Birçok konuda yayınlar yapmaya devam edeceğim. Hayatım boyunca mihenk taşı olarak belirlediğim şey: “İnsanlarla paylaşmak ve farkındalık yaratmak” Bu düşünceyle yola çıktığımda ilk canlı yayınımı AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki ile gerçekleştirdik. Benim için çok kıymetli bir söyleşi oldu. Devamında yazar Serkan Esen, meslektaşım profesyonel koç Barış Ege ile yayınlara devam ettim. Birçok profesyonel ile görüşmelere devam ediyorum. Yakın zamanda sürpriz konuklarımız olacak. Ayrıca üniversiteye hazırlanan öğrencilerimiz için meslekler başlığı altında birçok mesleği tanıtan ve bu konuda öğrencilerimizin farkındalıklarını yaratmayı planladığım yayınlar olacak.

 

Profesyonel bir motivasyon konuşmacısı olarak pandemi döneminde insanların yaşadığı bunalıma değinmek gerekirse okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Ülkece oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte sabrımız da dayanıklılığımız da düşüyor. Buhran günlerinde hepimiz mümkün olduğunca dikkatimizi dağıtacak şeyler ile meşgul olmalıyız. İmkân varsa bağ bahçe işleri ile uğraşmak, saksıya çiçek ekmek, kitap okumak, film izlemek, yazı yazmaya başlamak gibi küçük hobilerle başlamalıyız. Bizi bunalıma sürükleyen şey olumsuz duyguların bizi esir almasıdır. Çünkü olumsuz duygular olumsuz duygulara nazaran daha baskın olmaya çalışır. Bu gibi durumlarda nefes egzersizleri yapmak sakinleşmeyi de kolaylaştırmaktadır. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.