ŞEYDA NUR ÇELEBİ: “PSİKOLOJİK DESTEK ALMAK BİR ÖZ BAKIM İHTİYACIDIR”

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Psikolog ve Aile Danışmanı Şeyda Nur Çelebi. Üsküdar Kim Psikoloji ve Danışmanlık Merkezi’nde yetişkin, aile ve çift terapisi üzerine danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Yüz yüze ve Online terapiler gerçekleştiriyorsunuz. Terapileriniz hakkında bilgi sahibi olmak isteriz.

Türkiye’nin her yerinden online terapi kolaylığı sayesinde danışan alabiliyorum. Pandemiyle birlikte online terapi hizmeti yaygınlaştı. Psikolojik destek almak isteyenler şehir dışında olmasa bile iş yoğunluğu, trafik, aile düzeni gibi etmenler sebebiyle online terapiyi tercih edebiliyor artık.

Obsesyon nedir, türleri nelerdir? Sizden dinlemek isteriz.

Takıntılı düşüncelerin günlük yaşantımızı etkileyip, planlarımızı kısıtlaması bununla birlikte yaşam kalitemizi etkileyecek düzeye gelmesi Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ile ilişkilidir.  OKB; Obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan ruhsal hastalıktır.

Kişiler hangi Obsesyona sahip olduklarını nasıl anlayabilirler?

Kişiler obsesyona sahip olduğunun farkındadır ve hayatlarını buna göre yaşamaya başlarlar kısıtlayıcı ya da zorlayıcı önlemler alarak.

Ne yazık ki yakınları da artık OKB hastasının kurallarına göre yaşamaya başlarlar. Mesela temizleme (arındırma) kompulsiyonuna sahip bir kişi sürekli temizlik yapma eyleminde bulunur. Aile yakınları onun bu davranışlarını eleştirip müdahale etse de bir süre sonra artık OKB hastasının kurallarına göre hareket eder. Örneğin başka bir aile bireyi işten eve geldiğinde hemen dış kapıda soyunmaya başlar ve direkt duşa girer. Kıyafetleri hemen yıkanır vs. Bu sebeple hasta yakının en önemli desteği psikolojik yardım almasına teşvik etmek olmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamaya göre son yıllarda anksiyete (kaygı bozukluğu) artmış durumda. Bunu önlemek için hangi tedavi yöntemleri kullanılmalı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzun yıllardır kaygı (anksiyete) bozuklukları ve depresyonun ilk sıradaki yerini belirtiyor. Avrupa ülkeleri arasında Türkiye ilk sırada ne yazık ki. Bu durumla mücadele edebilmek için ruh sağlığı hizmetinin ulaşılabilir olması gerekiyor. Psikolog adını kullanıp hastaları kandıran şahıslarla alakalı ciddi yaptırımlar yapılması gerekiyor. En önemlisi destek almak isteyen kişiler çekinmeden, etiketleneceğini düşünmeden bir psikologdan yardım alabilmeli. Psikolojik dizi ve filmlerin artışı, ruhsal hastalıkların isimleri, terapi gibi kavramları duymak, izliyor olmak da konuyla alakalı güzel bir farkındalık yarattı.

Size ulaşmak isteyen kişiler nereden ulaşabilirler?

Bana ulaşmak için Kim Psikoloji kliniğini arayabilir veya doktor takvimi ya da instagram sayfamdan iletişime geçebilirler.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Psikoloğa gitmek kişide bilinç oluşturur. Hayatın getirdiği stres ve olumsuz olayları çözmesinde kişiye farklı bir bakış açısı sunar. Psikolojik destek almak aynı zamanda bir öz bakım ihtiyacıdır ve kişi kendi psikolojik sağlamlığını sonraki zamanlarda da koruyabilir.