NURHAN ÇOBAN: “YOLUNUZUN ÜZERİNDEKİ BİR ÇİÇEK, BAKTIĞINIZ DUVARDAKİ BİR YAZI, TANIŞTIĞINIZ BİR YOLCU SİZİN İÇİN ŞİFA KANALI OLABİLİR”

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Nurhan Çoban kimdir?

Nurhan Çoban, ruhsal gelişim ve dönüşüm alanında geliştirilmiş birçok tekniği kullanan ruhsal ve spiritüel enerji danışmanı ve aynı zamanda eğitmenidir. Bu mesleğimin yanı sıra 14 yıllık bir iletişimci, halkla ilişkiler ve reklam sorumlusu ile sosyal medya uzmanıyım. Kısacası birden fazla mesleki unvanı olan kadınlarımızdan biriyim.     

Spiritüalizme olan ilginiz nasıl başladı? Bu yola çıkış hikayenizi dinlemek isteriz.

Çocukluğumdan bu yana çevremdekilerden farklı bir algımın ve empati becerimin olduğunu gözlemliyordum. Sadece ben değil çevremdeki birçok kişi aynı kanaatteydi. Ancak kendimi bulmam birtakım sağlık problemleri ve iş problemleri sonucunda oldu. İş yerlerinde gözlemlediğim iletişim problemlerinin insanları önce zihinsel ardından ruhsal ve son olarak bedensel olarak hastalandırdığını fark ediyordum. Sadece fark ediyordum o zamanlarda. Ta ki o kişilerden biri ben oluncaya dek. Ağır birkaç bedensel hastalıktan sonra uzun bir inzivaya çekmişti hayat beni. Artık zorunlu ihtiyaçlarımdan olan yeme-içme alışkanlıklarımı bile neredeyse sürdüremiyordum. Bu durum bende dört aşamalı bir sürece dayandı. Önceleri yaşadığım problemlerin bendeki etkilerini inkar etmeye yönelmiştim. Zamanla yaşadığım her şeye ve hayata karşı öfke duymaya başladım. Bu öfke beni yaşadıklarım ve hayat arasında bir pazarlık masasına oturmaya itti. Bu pazarlık sonucunda hem hayattan bir şeyler almak istiyordum hem de birtakım güçlerimi vermek zorunda olduğumu hissediyordum. Verdiklerim çok önemli şeylerdi. Sağlığım, işim, eğitimim, kariyerim… Kaybettiklerimi düşünmek zaman içinde daha ağır gelmeye başlamıştı benim için. Ve bu yas süreci kabullenme ile sonlandı. Tüm bunların bir yas tutma süreci olduğunu anladığım gün kendimi iyileştirmek için spiritüel alanlara yöneldim. Onlar benim için birer alternatif tıp hizmetleriydi. Batı tıbbı artık bana ve hastalıklarıma çözüm sunmakta yetersiz gelmeye başlamıştı sanki. Durumu kabullenip kendi çözümümü üretme kararı almıştım. Bir karar verdim ve önce kendimin iyileşmesi daha sonra benimle birlikte birçok kişinin iyileşmesine vesile olmak istiyordum. Attığım ilk adım, aldığım ilk eğitimim olan Pandül eğitimiyle oldu. Önce kendimi ardından çevremdeki herkesin gelişimine ve dönüşümüne katkı sağladığımı görmeye başladım. Sanki benim kendimde temizlediğim her şey daha sonra diğerlerinde de temizlenmeye başlıyordu. Çevremdeki herkes bu sürece tanık olmaya devam ederken ben yeni eğitimler alıp onları çok hızlı kavradığımı, eğitimlerime ait yöntemleri farklı ve yaratıcı şekillerde kullandığımı, uyguladığım yöntemleri uygulayan diğerler kişilere nazaran daha etkili sonuçlar aldığımı fark etmeye başladım. Tüm bu olanlar benim içimdeki şifa kanalının ortaya çıkması içindi adeta. Bu kanalın ortaya çıkışına tüm çevrem şahit olduktan sonra danışmanlık hizmetleri ve ardından da eğitimler vermeye başladım. Anka kuşu gibi küllerimden yeniden doğmuştum. Artık önce ben ardından benimle birlikte bana değen herkes bir kelebek etkisi gibi şifalanıyordu. Tüm bu değişimi hayatımın kırılma noktası olarak nitelendirebilirim. Okurlar için bir solukta okunacak satırlar olacak bunlar belki, ancak benim için uzun bir dönüşüm süreciydi diyebilirim.

Online olarak düzenlediğiniz eğitimlerden ve eğitim sürecinden bahseder misiniz?

Bir sisteme ait eğitimi almadan önce mutlaka kendi üzerimdeki olumlu etkilerini uzun süre gözlemlerim. Bu olumlu deneyimler neticesinde eğitim alır önce yakın çevreme ardından danışanlarıma uzun süre uygularım. Tüm danışanlarım ve çevrem beni böyle tanır. Bu benim eğitimlerim için güzel bir avantaj olur. Çünkü tercihlerime karşı bir güven her zaman vardır. Bunun yanı sıra eğitimlerimin bir avantajı da danışmanlık verdiğim süreçte edindiğim deneyimlerin harmanlandığı bilgileri içermesidir. Eğitimlerimi genelde stok eğitim şeklinde hazırlamayı tercih ediyorum. Günümüz şartları yeni bir eğitim almak için bazen zaman problemini ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle eğitimlerimi kısa kayıtlardan ve parçalara ayrılmış aşamalardan oluşan stok eğitim halinde sunarım. Eğitimlerimde ne çok disiplinli ne çok esnek biriyimdir. Her zaman sosyal medya kanalları aracılığıyla eğitim sürecinde videoları ödevler ve kontrollerle destekler, yakın takibini yaparım. Eğitim süreçlerine gelince çok uzun süren eğitimler henüz tercihlerim arasında yok. En uzun eğitimlerim 8 gün sürer. Her şey online, kişiye özel, esnek ve takipli bir şekilde ilerler. Annem ve babamın öğretmen olmasından kaynaklansa gerek benim için öğretmeden bırakmayan öğretmen derler laughing

Pandelo Ruhsal gelişim atölyesinden bahseder misiniz?

Pandelo ismi sarkaç, pandül anlamına gelen Pendulum kelimesinden esinlenerek tasarlandı. Aldığım ilk eğitim Pandül eğitimi olduğu için ve bu hikayenin nasıl başladığını hiçbir zaman unutmamak için atölyeme bu ismi vermek istedim. Pandelo Ruhsal Gelişim Atölyesi, spiritüel danışamanlıklar alabileceğiniz, toplumsal konularda grup seanslarına çok uygun fiyatlı olarak katılabileceğiniz, seans alırken aynı zamanda yeni bilgiler öğrendiğiniz atölyelere ev sahipliği yapan ve ruhsal, spiritüel teknikler öğrendiğiniz bir online atölyedir. Bu atölyede her konu temelden ele alınır. Hiçbir şey bilmiyormuşsunuz gibi varsayılır. Çünkü bana göre çürük bir temel üzerine sağlam bir bina yapılamaz. Pandelo’dan seans veya eğitim alan herkesin daha sonrasında hangi konuda seans veya eğitim alırsa alsın rahatlıkla gelişip dönüşebileceğine inanmaktayım. Bu atölyede parola sevgi. Sevmeyi seçen herkes bu atölyeden faydalanabilir. Ayrıca atölyemde çok sevdiğim bir özellik daha var ki o da şudur: Atölyelerime ve eğitimlerime katılan herkes birbiriyle çok güzel arkadaşlıklar kurup birbirlerini sevgi ile destekleyecek kuvvetli arkadaşlık bağları kurarlar. Katılımcılarımın bu denli pozitif ve sevgi dolu oldukları için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Jean Adrienne Arınma Sistemi alanında oldukça başarılı çalışmalar yapıyorsunuz. Jean Adrienne Arınma Sistemini sizden dinlemek isteriz.

Jean Adrienne Arınma Sistemi, hayatınızda yaşadığınız problemlerin konu fark etmeksizin tüm etkilerini, yol açtığı yaraları, acı ve travmaları, kaynağını ve size sunduğu mükafatları dakikalar içerisinde bulabilen çok kuvvetli bir arınma ve onarım sistemdir. Sizler seans boyunca ilgili konu hakkında hiçbir şey anlatmazsınız. Tüm bilgiler seans esnasında yüksek benliklerinizden alınır. Bu yönüne bayılıyorum. Çünkü bazen olayları ya da durumları etkileri ile beraber anlatırken bazı noktaları o gün hatırlayamayabiliyoruz. Ya da problemin kaynağı olarak hiç tahmin etmediğimiz bir etken sorunun altında yatıyor olabiliyor. Bu noktada bu arınma sistemi kişiye ve uygulayıcıya büyük bir kolaylık sağlıyor. Seanslar danışanların hayretleri ile başlayıp sevinçleri ile sonlanıyor diyebilirim. Bu sistemin bir güzel yanı da o problem size ait değilse bile (atasal karmalar, uzak atalardan kaynaklı etkiler, geçmiş yaşamlar vs.) saniyeler içinde kaynağı tespit edip sizin ötenizde bir şifalandırma yapmasıdır. Yani bir problem bize ait değilse çözümü mümkün değildir. Oysa bu sistemle bize başkalarından gelen etkileri de şifalandırabiliyoruz. Farklılıklarını ve artılarını saymakla bitiremeyeceğim bu yöntem için bilgi almak isteyen okurlarımızı Instagram sayfama davet ediyorum.

Danışanlarınıza uyguladığınız şifalandırma yöntemleri olan Usui Reiki ve Kundalini Reiki'den bahseder misiniz?

Öncelikle reiki’nin kadim ve geleneksel bir sistem olduğunu belirtmek istiyorum. Yıllar öncesinden beri kullanılan bu yöntem elle şifa verme tekniklerini kapsamaktadır. Bu sistemi kullanabilmek için bir master’dan sisteme uyumlanmanız için bir inisiye almanız gerekmektedir. Uyumlamayı eğitmenden aldıktan sonra çeşitli konularda ister uzaktan ister birebir çalışmalarla şifa seansları yapabilirsiniz. Seneler önce geliştirilen bu yöntemin içinde birçok ekol vardır. Bunlardan biri de kundalini reikidir. Hem Usui reiki ile hem de Kundalini reiki ile birçok değişime ve dönüşüme şahit oldum. Çok kısa bir süreç içerisinde problemin ana kaynağına inerek, sorunu kaynaktan itibaren şifalandırmayı amaçlayan son derece zararsız bir o kadar da kuvvetli bir enerji sistemleridir. Usui reiki ile fiziksel beden üzerinde çok etkili sonuçlar alırken Kundalini reiki ile de ruhsal beden üzerinde son derece etkili sonuçlar alıyoruz. Usui reikide birtakım semboller eşliğinde ellerimizle çalışırken kundalini reikide sembolsüz olarak sadece ellerimizi kullanarak şifa kanallığı yapıyoruz. Her iki sistem de birbirinden kıymetli ve etkisi yüksek spiritüel enerji sistemleridir. Şu anda her ikisinin de hem eğitimlerini hem de danışmanlıklarını vermekteyim. Okurlarımızı bu kıymetli sistemi deneyimlemek adına online atölyelerimize davet ediyorum.    

Bize biraz da düzenlediğiniz atölyelerden ve danışanlarınıza olan katkısından bahseder misiniz?

Düzenlediğim atölyelerde birçok tekniği birlikte kullanmaya çalışıyorum. Dolayısıyla atölyelerim günlük workshoplar halinde değil de genelde beş gün sürecek çalışmaları kapsıyor. Atölye konularını toplumsal konulardan ve davranışlarımızın temelinde yatan ana duygu kaynaklarına yönelik olarak seçiyorum. Böylece aslında atölyeme katılan her bir danışanım o konuyla ilgili köklü bir değişim ve dönüşüm başlatıyor kendisi için. Ve o atölyeden çıktıktan sonra hem bakış açısı değişmiş oluyor hem de daha sonra katıldığı her çalışmadan verim almaya başlıyor. Bu önemli bir nokta çünkü her zaman dediğim gibi çürük temel üzerine sağlam bir bina dikilemez, yıkılır. Birçok atölye çalışmasında yüzeysel işlemler yapılırken Pandelo Atölyelerinde konulara spesifik yaklaşılarak bireysel seans verimi alınmaya çalışılır.

Verdiğiniz diğer hizmetler nelerdir?

Kendimi sürekli olarak geliştirmeyi amaçlayan bir şifa kanalıyım. Dolayısıyla muhtemelen bu röportajımız okurlarla buluştuktan sonra üstüne daha fazla eğitim almış ya da vermiş olacağım. Ancak şuandan bahsedersek Pandül (sarkaç) eğitimi, kundalini reiki ve usui reiki eğitimleri ile seansları, Jean Adrienne Arınma Sistemi seansları, Rune taşları ile açılım seansı ve numeroloji danışmanlıkları vermekteyim.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Söylenecek çok fazla cümle varken sizin için seçtiğim bazı cümlelerle anlaşılmaya çalışacağım. Umarım başarabilirim. Bu dünyaya olgunlaşmak yani tekamül etmek için geliyoruz. Burası tam zamanlı bir okul. Bu okulda her bir hücremiz uyanışa geçmemiz için evrenle birlik halinde çalışıyor. Bu çalışmalar neticesinde kişiler, tekamül yolculuklarını daha rahat ve konforlu hale getiriyorlar. Bu çalışmalarda herhangi bir sihir ya da daha farazi şeyler yoktur. Kişilerin kendi içindeki şifacıyı bulmasını amaçlayan her şifa kanalı,  kişiye, onun hücrelerine ve çakralarına denge getirerek kişinin bilincine ilahi dokunuş yapılmasını sağlıyor. Bu aracılık sayesinde nörobiyolojik bir dönüşüm süreci başlıyor ve kişilerin farkındalıkları artarak yürüdüğü bu olgunlaşma yolunu daha keyifli bir hale getiriyor. Dolayısıyla okurlarımızın spiritüel alanların keyfini çıkarmaları için bakış açılarını birlik bilinci üzerine odaklayarak bakmaları gerektiğini düşünüyorum. Yolunuzun üzerindeki bir çiçek, baktığınız duvardaki bir yazı, tanıştığınız bir yolcu sizin şifalanmanız için bir şifa kanalı olabilir. Spiritüel enerji uygulamalarını uygulayan şifa kanalları da tıpkı bu vesileler gibidir. Neye odaklanırsak onu görürüz. Biraz da spiritüel enerji çalışmalarının kişilere faydalarından bahsetmek istiyorum. Bu çalışmalar neticesinde kişiler kendilerini bu yaşam yolunda daha hafif ve özgür hisseder, yaşam enerjisinin aktığı çarklar olarak nitelendirdiğimiz çakralar dengelenir, beyinde olumlu anlamda nöro-biyolojik etkiler meydana gelir, sakin, huzurlu bir hale kavuşarak anda kalabilme yeteneğinizi artar, duygusal acılar iyileştirilir, kişide bolluk ve bereket bilinci oluşturulur, enerji bedenlerimizin titreşimi yükselir ve bunun gibi daha birçok fayda meydana gelir. Sonuç olarak spiritüel tekniklerin her açıdan kişinin faydasına olacağını söyleyebiliriz.

 Editör: Cansel Yıldız