BANU GÖZÜM: “GEREK DANIŞANLARIMIN, GEREKSE EĞİTİMLERİME KATILAN BİRÇOK KİŞİNİN KENDİNİ TANIMASI, TANIRKEN DE HAYATLARINI PLANLAMALARINA YARDIMCI OLACAK BİR SİSTEM TASARLADIM”

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1976 yılı İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümünde ön lisans sonrası, Preston Üniversitesi’nde lisansımı tamamladım. Evliyim ve bir kızım var.

20 yıllık kurumsal iş hayatım (ilaç endüstrisi) devam ederken, kendimi geliştirmek, iş hayatının verdiği stresten biraz da olsa uzaklaşmak, hayatıma farkındalık katmak için aldığım eğitimler ve sertifika programlarıyla birlikte kurumsal iş yaşamımı noktaladıktan sonra, 2017 yılından itibaren verdiğim bireysel seansların yanı sıra, çeşitli kişisel gelişim ve koçluk programlarının eğitmenliğini yapmaktayım. Ayrıca kurumsal iş hayatım devam ederken, kendimi ve en önemlisi de hayat aracımı bulmak adına 2015 yılında almış olduğum İnsan Tasarımı Analizi eğitimi sonrası kendi hayatımı tasarlamak adına dönüşüm başladı. Şimdilerde ise gerek danışmanlarımın, gerekse eğitimlerime katılan birçok kişinin kendini tanıması, tanırken tasarımlarına uygun hayatlarını planlamalarına yardımcı olacak bir sistemi de genişleterek, 2019 yılından itibaren kendi iş planımın bir modeli olan Yaşam Tasarımı Eğitim Programı Danışmanlığı’nı tasarlayarak, online sistemde çalışmayı hedefleyen koçlar yetiştirmeye başladım. 2020 yılından itibaren E-kurs Merkezi ve Banu Gözüm Akademi markalarının birlikteliğiyle çeşitli kişisel gelişim ve koçluk eğitimleri vermekteyim. Çalışmalarım gerek online, gerekse yüz yüze gerçekleşiyor. Bireysel nefes terapisi, koçluk görüşmeleri, grup workshopları ve birçok eğitim programıyla eğitimlerim devam ediyor. Beni heyecanlandırmayan hiçbir işin içinde olmama kararını tam 40 yaşında verdim ve Allah sağlık verdiği müddetçe de böyle sürdürmeyi planlıyorum. Birçok kişinin bu anlamda bilincini değiştirme yönünde de elimden geldiğince mentörlük yapmaya çalışıyorum.

Yaşam tasarımı danışmanlığı eğitimi veriyorsunuz. Yaşam tasarımı nedir, sizden dinlemek isteriz.

Yıllar önce bir hayalim vardı; “istediğim zaman, istediğim yerden çalışabilirken, aynı zamanda da sevdiğim işi yapabilmek”…İşte yaşam tasarımı danışmanlığı bu şekilde doğdu. Kendi ana iş planımın tüm detaylarını 6 ay boyunca canlı online eğitimler ile sunduğum Yaşam Tasarımı Danışmanlığı Eğitim Programı ile dünyanın her yerinden benim gibi çalışmak ve kendi işini kurmak isteyen kişilere yönelik  özel bir eğitimdir. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak haftada bir  gün, zaman zaman da iki gün olmak üzere toplam otuzbeş modülden oluşan eğitimimiz, kapalı eğitim grubumuzdan online olarak sürmektedir.  Ayrıca eğitimin son ayında, her katılımcımızla astrolojik insan tasarımına uygun bire bir markalaşma ve işini kurgulama ile ilgili mentörlük görüşmesi yapılmaktadır. Yazılı dökümanlar ise e-mail ile her ders için katılımcılarımıza iletilmektedir. Yaşam Tasarımı Danışmanlığı ile öncelikle kişinin başta kendini tanıyıp, yaşamını tasarlayarak, daha sonra da eğitimin kapsamında yer alan online koçluk metodları, astrolojik insan tasarımı analizi ve sosyal medyanızı tasarlama eğitimlerimiz ile birçok kişiye etkili bir şekilde ulaşabilme öğretileri ışığında danışanlarına online çalışma keyfini yaşamaya başlıyorlar. Hatta eğitimlerime katılan arkadaşlarımdan, henüz eğitimimiz devam ederken uzun yıllar devam ettirdiği işinden ayrılan kişiler de oldu.

Nefes terapisinin insan hayatına birçok olumlu etkisi mevcut. Bir uzman olarak nefes terapisinin faydalarını sizden dinlemek isteriz.

Nefes hayatımızdaki en temel ihtiyacımızdır.  En temel ihtiyacımız yemek yemek, su içmek gibi algılanırken aslında en temel ihtiyacımızın farkında olmadığımız aşikardır. Karnımız acıktığında veya susadığımızda bu ihtiyaçlarımızın farkına varıyoruz. Oysa nefes bizim bu yaşamda olmamızı sağlayan en temel ihtiyacımız olmasına rağmen, nefes alıp verdiğimizin bile farkında değiliz. Nefes seanslarından sonra çoğu kişi yaşamlarını sürdürürken ne zaman nefesi tuttuklarını algılamaya başlıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre insanların %90’nı nefes kapasitelerinin %30’unu kullanıyorlar. Bu ne demek? Yaşam enerjimizi, sevgimizi, bolluğu, neşeyi, tüm güzellikleri de yaşamımızda sadece%30 oranında kabul ediyoruz. Nefesimizi limitledikçe varolan yaşam enerjimizin %70’ ini kullanmıyor, aslında hakkımız olanı almayı reddediyoruz. Dolayısıyla kısıtlı nefes alıyoruz ve kısıtlı yaşıyoruz.

Herkesin nefes alışkanlıkları kendine özgüdür çünkü hepimizin yaşadığı olaylara yüklediği anlamlarla birlikte, oluşturduğumuz hikayelerimiz var. Bu hikayelerin yarattığı sınırlandırdığımız düşünce alışkanlıklarımız, doğduğumuzda sahip olduğumuz nefesimizin bozulup, çarpıtılmasına sebep oluyor. Alışkanlık haline getirdiğimiz çarpıtılmış nefes alış verişimizi ise zamanla gerçekte sahip olduğumuz nefesimiz zannetmeye başlıyoruz. Nefes seansı çalışmaları ile şu anki nefes alışkanlığımızın tekrar doğal nefesimize dönmesini sağlıyoruz.

Doğru nefes almak bedenimizin sağlıklı kalması ve ihtiyaç duyduğu oksijenin alınması için çok önemlidir. Yeterli oksijen iç organların, hormon salgılayan bezlerin, sinir sisteminin ve beynin çalışması için şarttır. Yaşlanmanın en belirgin sebebi hücrelerin yetersiz oksijen almasıdır. Düzgün ve yeterli nefes alamayanlar kendilerini sürekli yorgun ve depresif hissediyor, uyku düzenlerinde sorun yaşıyorlar. Aynı döngüde kalmaları bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Canlı olmanın ve genç kalmanın en önemli şartı temiz kan dolaşımıdır. Bunu sağlamanın en önemli yolu da doğru nefes alarak organlarımızın beslenmelerini sağlayıp, hücrelerimizin verimliliğini arttırmaktır.

Eğitimlerinizden faydalanmak isteyen ve size ulaşmak isteyen kişiler nereden ulaşabilirler?

Benim amacım vermiş olduğum eğitimlerin haricinde, birçok eğitmen arkadaşımın da verdiği online eğitimleri, makul fiyatlarla herkese ulaştırmak ve en önemlisi de kişilerin hayatına dokunmak. Bu nedenle birçok sosyal medya platformundan veya banugozumakademi@gmail.com  mail adresinden bana ve eğitim danışmanı arkadaşlarıma  ulaşabilirler.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Bazen ‘hayata çok geç kaldım’ veya ‘benim için çok erken’ gibi yaşananlara veya inandıklarına bir takım anlamlar yükleyerek hayatını yaşamaya çalışan okurlarımız olabilir…Ben de daima diyorum ki; “hiçbir şey için geç değil, ne yapmak istiyorsun? O halde o an bu an’dır..”