Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye & Kore Dayanışma Platformu’ndan Güçlü Ortaklıklar ve Yenilikçi İş Birlikleri Forumu

5 Temmuz’da Ankara’da Türkiye & Kore Dayanışma Platformu’nun önderliğinde Güney Kore-Türkiye iş birlikleri forumu gerçekleştirildi. Organizasyon için Güney Kore’de KOBİ’lerin insan kaynakları alanında danışmanlığını yapan mesleki eğitim enstitülerinin direktörlerinden oluşan heyet Ostim’i ziyaret etti.

5 Temmuz’da Ankara’da Türkiye

Türkiye & Kore Dayanışma Platformu, Güney Kore’den teknoloji, yapay zeka, blockchain gibi IT alanlarında mesleki eğitim veren enstitülerin direktörlerini ülkemizin hi-tech girişimci firmalarının temsilcileriyle buluşturdu. Forum, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, OSTİM OSB Dış Ticaret Koordinatörlüğü ve Ostim Teknopark ev sahipliğinde ve destekleriyle gerçekleştirildi. Programın ardından, ilgili kurumlar arasında bir mutabakat anlaşması (MOU) imzalanarak tarihe önemli bir not düşüldü.

OST 3929 scaled

Güney Kore ile Türkiye arasındaki iktisadi ve akademik çalışmaların hızlandırılması ve bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlenen programda, Güney Koreli mesleki eğitim akademileri ve üniversiteler ile OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, OSTİM Teknik Üniversitesi, OSTİM OSB Teknik Koleji ve Ostim Teknopark arasında iş birliği iyi niyet anlaşması imzalandı.

OST 3828 scaled

‘’İki Ülkenin Kardeşliği ve İş Birliği Takdire Şayan’’

Foruma katılan konuklar arasında bulunan OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Güney Kore, Türkiye’nin yakından takip ettiği ve tarihte çok güzel yardımlaşma örneği sergileyen iki ülkenin kardeşliği ve iş birliği takdire şayandır.” dedi.

OSTİM olarak Güney Kore’yi yakından izlediklerini belirten Aydın, Güney Kore’nin yıllar içerisinde gösterdiği milli gelirini artırma başarısına vurgu yaptı. Aydın: “Bizim insanlarımız geçmişte 10 bin km uzaklıktaki Kore’ye gidip üzerlerine düşeni yaptılar. Şimdi Güney Koreli dostlarımızdan da haklı olarak biz, onlar birçok alanda öndeler teknoloji olarak üretim olarak. Onların bilgi birikimlerini aktarma konusunda hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda bir yol açmamız lazım. Eğitim ve KOBİ iş birliği başlığı öne çıkmış durumda. Bunun tam muhatabı da Ostim.” diye ekledi.

OST 3783 scaled

Platform Başkanı Hamdi Delipoyraz, etkinliğe katkılarından dolayı Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın başta olmak üzere tüm Ostim ailesine ve Prof. Dr. M. Ertan Gökmen’e teşekkürlerini sundu. Delipoyraz, yoğun ilgi gören bu etkinlikten özellikle scale-up firmaları ve KOBİ’lerin Kore’de daha tanınır hale gelmesi için daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiği sonucuna vardıklarını belirtti. Kore pazarına erişimi kolaylaştırmak ve işleri hızlandırmak için daha sağlam ilişkiler kurmada tüm ilgili paydaşların desteğini talep ettiklerini ifade etti.