Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

11 ili kadınlar yönetecek

6 / 100 31
6 / 100

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde kadın adayların başarısı dikkat çekiyor. Türkiye genelinde 81 ilin 11’inde kadın adaylar belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Bu sonuçlar, 2019 yerel seçimlerindeki kadın aday oranının %7,89 olduğu göz önünde bulundurulduğunda önemli bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.

Antep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında, geçen dönemde de başkanlık koltuğunda oturan AK Partili Fatma Şahin önde bitirdi. CHP’de ise 6 kadın başkan seçildi. Tekirdağ’da Candan Yüceer, Edirne’de Filiz Gencan Akın, Afyon’da Burcu Köksal, Eskişehir’de Ayşe Ünlüce, Bilecik’te Melek Mızrak Subaşı, ve Aydın’da Özlem Çerçioğlu, yüzde 50’nin üzerinde oy alarak belediye başkanlığında 3. dönemine adım attı.

DEM Parti listelerinden 4 kadın aday resmi olarak belediye başkanlığını kazanmış olsa da eşbaşkanlık nedeniyle kazandığı 10 ilde de bir kadın bir erkek başkan aynı anda belediye başkanlığı yapacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük, Siirt’te Sofya Alağaş, Batman’da Gülüstan Sönük ve Ağrı’da Hazal Aras, kentleri yöneten kadın başkanlar olarak belirlendi.

Sonuç:
Kadınların yerel yönetimlerdeki temsiliyetinde kaydedilen bu ilerleme, Türkiye’nin demokratik süreçteki evrimine olumlu bir katkı sağlıyor. Kadınların siyasette daha fazla yer alması, toplumsal cinsiyet eşitliği ve demokratik katılımın güçlenmesine yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.