Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

13 ARALIK ANESTEZİ TEKNİSYENLER VE TEKNİKERLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 13 Aralık Anestezi Teknisyen ve Teknikerlerinin Gününü kutladı.

Anadolu Sağlık Sen Genel

Hatice ULUER HÖKELEKLİ/Ankara 

 

Ameliyathane biriminin çok önemli unsurlarından birinin de anestezi teknisyen ve teknikerleri olduğunu, ağır ve yıpratıcı bir meslek grubu olan bu görevin başta atık gaz tahribatı olmak üzere çeşitli meslek hastalıklarıyla karşı karşıya olduklarını söyleyen Necip Taşkın, yazılı kutlama mesajında şunları söyledi: “Yataklı Tedavi Kurumlarında ameliyathaneler her an ameliyatlara hazır halde bekletilir. Bu birim de görev yapanlar uykusuz ve yorgun bir hâlde 24 saat esasına göre hazır olurlar. Sağlık meslek grupları içerisinde en çok yıprananlardan biri de şüphesiz anestezi teknisyen ve teknikerleridir.

Cerrahi ve invaziv müdahaleler için hastanın anestezi almasını sağlamak, ameliyat için gerekli şartları oluşturmak, ilgili araç-gereci temin etmek sıkıntı verici, zor ve sorumluluk gerektiren işlerdir. Bu nedenle bu meslek dalında çalışanların durumları yakından incelenmelidir. Mesleğin çalışma koşulları iyileştirilmeli, yüksek standartlı bir meslek haline getirilmelidir. Anestezi teknisyenlerinin moral ve motivasyonlarının yüksek tutulması, işe uyumun sağlanması, sağlık izni, maaşlarının iyileştirilmesi, döner sermaye kâr payının artırılması ve emekliliğe yansıtılması gibi sorunları çözülmelidir. Verimin ve verimliliğin artırılması için ciddi araştırmalar yapılmalı ve elde edilen sonuçlara göre gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Anestezi teknisyenleri ve teknikerlerinin iş kaynaklı sorunları çok önemlidir. Bu sorunların öncelikli ve acil olarak çözülmesi gerekir. Anadolu Sağlık Sen olarak bu sorunları, her yıl kutlaması yapılan bu özel günde bir kez daha gündeme getirerek ilgililerin dikkatini çekmek istiyoruz. Bu meslek grubunun sosyal, psikolojik, ekonomik ve kültürel anlamda rahat ve huzurlu bir ortamda çalışmalarının temin edilmesi ve mesleki problemlerinin bir an önce çözüme kavuşturularak özlük haklarında iyileştirilme yapılması gerekmektedir.

Anadolu Sağlık Sen olarak, umuyoruz ki anestezi teknisyen ve teknikerlerinin sorunları bir an önce çözüme kavuşturulur ve sağlıklı bir ortamda gelecek endişesi taşımadan görev yapmaları sağlanır. Bu vesile ile Anestezi teknisyen ve teknikerlerinin bu anlamlı günlerini bir kez daha kutluyor, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat temenni ediyorum.”