Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

3. Uluslararası Hâdi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali Türk Ocağı sahnesinde Kültürel Şöleniyle başladı!

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle 2022 yılında başlayan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali’nin açılışı gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle 2022 yılında başlayan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali’nin açılışı gerçekleştirildi. Festival, Karagöz, kukla, hokkabazlık, ip cambazlığı gibi alanlarda faaliyet gösteren ve Tuluat topluluklarında oyunculuk yaparak sanatını sürdüren Hadi Poyrazoğlu’nun adının yaşatıldığı bir etkinlik olarak düzenleniyor. Festival, 22-26 Nisan tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. Festival, 27-28 Nisan da İstanbul’da, 29-30 Nisan ve 1-2 Mayıs tarihlerinde Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de devam edecek.

ilk sayfa 2 scaled

Türk Halk Kültürünün İncisi, Karagöz ve Hacivat’ı duymayan kalmasın!

Proje Koordinatörü ve AHID Genel Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan, festivalin ilk olarak ilçelerde başladığını ve bugün itibariyle 300 bin çocuğa ulaşıldığını belirtti. Arıkan sözlerinde, “Bizim amacımız Türkiye’de Hacivat ve Karagöz’ü tanımayan çocuğun kalmaması… İlk festivalimizi ulusal yaptık, ikinci festivalimizi uluslararası gerçekleştirdik. Bu yıl kardeş ülkemiz Azerbaycan’la birlikte çalışacağız. Geçen sene deprem kahramanı çocuklarımızla birlikte olduk. Onların acılarını paylaştık. Bu sene yine etkinliğimizde önemli bir konu var. Kedimizi apartmanda acımasızca öldürdüler. Yaptığımız Hacivat ve Karagözlü mama kaplarını barınaklara hediye edeceğiz.” dedi.

sanem 1 scaled

Proje Koordinatörü ve Hadi Poyrazoğlu Geleneksel Türk Tiyatrosunu Yaşatma Derneği Başkanı Şafak Poyrazoğlu, “2022 yılında bu yola başladık. 2024 yılında üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Ankara’nın çeşitli salonlarında kukla ve Karagöz gösterilerimiz olacak. Türk Hava Kurumu ile birlikte düzenlediğimiz çocuklarla maket uçak atölyesi gerçekleştireceğiz. Hayvanları korumayla ilgili olarak çocuklarımızla kedi ve köpek mama kapları yapacağız. Cumartesi ve pazar günü festivalimizi İstanbul’a taşıyoruz. Yerli ve yabancı sanatçılarımızın katılacağı festivalde çeşitli atölyelerimiz olacak.” ifadelerinde bulundu.

safak scaled

Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi, kültür ve sanat faaliyetlerini sürdüreceklerini ifade ederek, “Kültürel mirasımızın korunması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması adına bu sene 16 şehirde Türkiye Kültür Yolu Festivali’ni gerçekleştireceğiz ve kültür sanat alanındaki çalışmalarımızın devamlılığını sağlayacağız.” dedi.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, konuşmalarında şu sözlere değindi:

“Önemli bir etkinlik açılış nedeniyle bir aradayız. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın çok önemli destekleri var. ATO olarak bizler de destek sağlayan kurumlardanız. Bu etkinliklerin giderek artması, festivallerin devam etmesi, çoğaltılmasına önem veriyoruz. Ankara’ya değer katıyor bu etkinlikler. Hadi Poyrazoğlu’na da rahmet diliyorum. Şehrimizde, İstanbul’a ve Azerbaycan’da gerçekleştirilecek olan bu etkinlik çok değerli. Ankara’da ‘kültür ve sanat etkinliği olarak ne yapıyorsunuz?’ diye sorduklarında çok mahcup oluyorduk. Önemli etkinlikler hayata geçmiyordu. Ancak şimdi Kültür Yolu Festivali ve bu etkinliklerimiz var. Etkinliklerimizin sayısının artmasını temenni ediyoruz.”

ato bask scaled

Bugün gerçekleştirilen 3. Uluslararası Hâdi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali Etkinliğine; Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, AHİT Genel Başkanı Hilmi Yaman, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Unesco Türkiye Milli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ve birçok isim katılım sağladı.

disari toplu scaled