Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

86. DİL BAYRAMI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Dil Derneği tarafından düzenlenen ve Çankaya Belediyesinin de destek verdiği “86. Dil Bayramı ve Ödül Töreni” Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleşti.

Dil Derneği tarafından düzenlenen

86. DİL BAYRAMI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Dil Derneği tarafından düzenlenen ve Çankaya Belediyesinin de destek verdiği “86. Dil Bayramı ve Ödül Töreni” Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleşti.

Çankaya Belediyesinin desteklediği 86. Dil Bayramı ve Ödül Töreni Dil Derneği tarafından düzenlendi. Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde düzenlenen etkinliğe yazar ve edebiyatçıların yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

“Erdemin Başı Dil” başlığıyla kutlanan Dil Bayramı, Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Özel’in yaptığı konuşmayla başladı. Dil ve tarih bilinci olmayanların, Mustafa Kemal gibi düşünmeyenlerin egemen olmasından, baskıcı olmasından ve demokrat olmamasından kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını belirten Özel; “Ama kimse karamsar olmasın, akılcı ve bilimsel olan bir süre engellenebilir ama durdurulamaz. Atatürk’ten, Cumhuriyetten ve Türkçeden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. Cumhuriyetten günümüze dile katkısı olanlardan da bahseden Özel, etkinliğe katkısı olanlara ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Çankaya Belediyesi adına kısa bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya da, “Atatürk için vazgeçilmez iki bilimsel alan vardır. Bunlardan biri dilimiz diğeri ise tarihimizdir. Çünkü ulus olmak, yurttaş olmak, bir ülkeye sahip çıkmak ve ortak bir gelecek için yan yana yürümek ancak dil ve tarih bilinciyle mümkündür” şeklinde konuştu. Kaya ayrıca Çankaya Belediyesi olarak Dil Derneği’ne ve Türkçeye sahip çıkmak adına her türlü çabayı sarf etmekten onur duyduklarını söyledi.

Tarihçi-Yazar Sinan Meydan’ın “Atatürk’ün Dil Savaşı” başlığıyla dilseverlere seslendiği etkinlikte Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Hande Uçar, Nihan İnan ve Arda Aktar da bir dinleti sundu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

86. Dil Bayramı ödülleri, Adnan Binyazar, Yüksel Pazarkaya, Cengiz Bektaş, Feridun Andaç, Sevgi Özel’den oluşan seçici kurulun değerlendirmeleriyle sahiplerini buldu. Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü bu yıl oyçokluğuyla “Türler Arası En Güzel Yolculuklar” adlı deneme kitabıyla Neşe Aksakal’a verildi.

Onur ödülleri ise İnci Aral, Prof. Dr. Semih Baskan, Prof. Dr. Ali Demir, Adnan Gerger, Mehmet Kurukahveci, Hüseyin Ersöz, Demet Kayıran, Yaşar Çatak ve Sinan Meydan’a sunuldu.